Omran Khattar.
Husk navnet.
Den blot unge angriber har bombet løs på ungdomsplan, og trods sine kun 16 år har han allerede skrevet sig ind i dansk fodbolds historiebøger. Omran Khattar har nemlig sat sig på to rekorder i april.
I weekenden blev Omran Khattar skiftet ind for HB Køge i kampen mod Hillerød i 1. division, og med sine blot 16 år og 11 dage blev han rækkens yngste spiller nogensinde. Den blev tidligere besiddet af nuværende Superliga-profiler i Thomas Gundelund og Tobias Bech, der begge var 16 år og 20 dage, da de debuterede for henholdsvis Vejle Boldklub og Viborg FF.
Samtidig bliver den 16-årige angriber selvsagt HB Køges yngste debutant nogensinde og den tredjeyngste nogensinde til at spille i Danmarks øverste rækker, kun overgået af Roony Bardghji og Jeppe Kjær.
Og det glæder selvsagt Omran Khattar.
– Det føles helt fantastisk. Jeg havde ikke regnet med, at det ville ske så tidligt, så det er virkelig en drøm, der er gået i opfyldelse, lyder det fra Omran Khattar over for Tipsbladet.
– Jeg er utrolig taknemmelig for den tillid og mulighed, jeg har fået af HB Køge, og jeg glæder mig til at give noget tilbage til klubben, som har været med mig hele vejen. Nu ser jeg frem til at udvikle mig endnu mere og vise, hvad jeg kan på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er desuden ikke den eneste rekord, han har sat sig på. I sidste uge scorede den 16-årige angriber tre mål for det danske U16-landshold, og med ni mål i 11 U16-landskampe er han holdets mest scorende nogensinde, oplyste HB Køge i sidste uge.
– Det er en kæmpe ære og en rigtig fed følelse. Mit fokus har hele tiden været at lave mål, men det vigtigste for mig er at hjælpe holdet til sejr. Jeg er taknemmelig for at få lov til at repræsentere Danmark og bidrage med mål – det er noget helt særligt.
– Vi har et stærkt sammenhold, hvor alle kæmper for hinanden, og det gør både mig og resten af holdet til bedre fodboldspillere, fortæller den unge bomber.
I forbindelse med debuten på HB Køges førstehold fortæller direktør Auri Skarbalius også til klubbens hjemmeside, at man er meget tilfreds med den unge mand.
– Vores ungdomsafdeling bliver ved med at levere dygtige, ung spillere og vi vil blive ved med at give dem chancen uanset omstændighederne. Det er vores stategi. Så for mig er det ikke overraskende, at en af vores unge drenge nu også sætter sådan en rekord her. Det er en naturlig konsekvens. Men det sker selvfølgelig også fordi Omran har et stort talent og har grebet tingene rigtigt an. Vi er meget tilfredse med hans udvikling, siger Auri Skarbalius.
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at AC Horsens har haft snøren ude efter Omran Khattar, men deres forholdsvis lave bud blev pure afvist af HB Køge.
Den seneste uges udvikling gør næppe stortalentet billigere for eventuelle bejlere.
Omran Khattar er desuden topscorer i U17 Drenge Divisionen med hele 23 kasser efter 22 runder – seks mål mere end nummer to på listen.
Foto: HB Køge
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Her trækkes der lod til VM
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER