Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Ung dansk angriber imponerer stort og smadrer den ene rekord efter den anden.



Omran Khattar. 

Husk navnet. 

Den blot unge angriber har bombet løs på ungdomsplan, og trods sine kun 16 år har han allerede skrevet sig ind i dansk fodbolds historiebøger. Omran Khattar har nemlig sat sig på to rekorder i april. 

I weekenden blev Omran Khattar skiftet ind for HB Køge i kampen mod Hillerød i 1. division, og med sine blot 16 år og 11 dage blev han rækkens yngste spiller nogensinde. Den blev tidligere besiddet af nuværende Superliga-profiler i Thomas Gundelund og Tobias Bech, der begge var 16 år og 20 dage, da de debuterede for henholdsvis Vejle Boldklub og Viborg FF.

Samtidig bliver den 16-årige angriber selvsagt HB Køges yngste debutant nogensinde og den tredjeyngste nogensinde til at spille i Danmarks øverste rækker, kun overgået af Roony Bardghji og Jeppe Kjær.

Og det glæder selvsagt Omran Khattar. 

– Det føles helt fantastisk. Jeg havde ikke regnet med, at det ville ske så tidligt, så det er virkelig en drøm, der er gået i opfyldelse, lyder det fra Omran Khattar over for Tipsbladet.

– Jeg er utrolig taknemmelig for den tillid og mulighed, jeg har fået af HB Køge, og jeg glæder mig til at give noget tilbage til klubben, som har været med mig hele vejen. Nu ser jeg frem til at udvikle mig endnu mere og vise, hvad jeg kan på banen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: HB Køge

Det er desuden ikke den eneste rekord, han har sat sig på. I sidste uge scorede den 16-årige angriber tre mål for det danske U16-landshold, og med ni mål i 11 U16-landskampe er han holdets mest scorende nogensinde, oplyste HB Køge i sidste uge

– Det er en kæmpe ære og en rigtig fed følelse. Mit fokus har hele tiden været at lave mål, men det vigtigste for mig er at hjælpe holdet til sejr. Jeg er taknemmelig for at få lov til at repræsentere Danmark og bidrage med mål – det er noget helt særligt.

– Vi har et stærkt sammenhold, hvor alle kæmper for hinanden, og det gør både mig og resten af holdet til bedre fodboldspillere, fortæller den unge bomber.

I forbindelse med debuten på HB Køges førstehold fortæller direktør Auri Skarbalius også til klubbens hjemmeside, at man er meget tilfreds med den unge mand. 

– Vores ungdomsafdeling bliver ved med at levere dygtige, ung spillere og vi vil blive ved med at give dem chancen uanset omstændighederne. Det er vores stategi. Så for mig er det ikke overraskende, at en af vores unge drenge nu også sætter sådan en rekord her. Det er en naturlig konsekvens. Men det sker selvfølgelig også fordi Omran har et stort talent og har grebet tingene rigtigt an. Vi er meget tilfredse med hans udvikling, siger Auri Skarbalius.

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at AC Horsens har haft snøren ude efter Omran Khattar, men deres forholdsvis lave bud blev pure afvist af HB Køge.

Den seneste uges udvikling gør næppe stortalentet billigere for eventuelle bejlere. 

Omran Khattar er desuden topscorer i U17 Drenge Divisionen med hele 23 kasser efter 22 runder – seks mål mere end nummer to på listen.

Foto: HB Køge







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Henter Kamil Wilczek

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Storklub har taget kontakt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Choktransfer på vej? 

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

AaB-angriber på vej til Serie A

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr