Omran Khattar.
Husk navnet.
Den blot unge angriber har bombet løs på ungdomsplan, og trods sine kun 16 år har han allerede skrevet sig ind i dansk fodbolds historiebøger. Omran Khattar har nemlig sat sig på to rekorder i april.
I weekenden blev Omran Khattar skiftet ind for HB Køge i kampen mod Hillerød i 1. division, og med sine blot 16 år og 11 dage blev han rækkens yngste spiller nogensinde. Den blev tidligere besiddet af nuværende Superliga-profiler i Thomas Gundelund og Tobias Bech, der begge var 16 år og 20 dage, da de debuterede for henholdsvis Vejle Boldklub og Viborg FF.
Samtidig bliver den 16-årige angriber selvsagt HB Køges yngste debutant nogensinde og den tredjeyngste nogensinde til at spille i Danmarks øverste rækker, kun overgået af Roony Bardghji og Jeppe Kjær.
Og det glæder selvsagt Omran Khattar.
– Det føles helt fantastisk. Jeg havde ikke regnet med, at det ville ske så tidligt, så det er virkelig en drøm, der er gået i opfyldelse, lyder det fra Omran Khattar over for Tipsbladet.
– Jeg er utrolig taknemmelig for den tillid og mulighed, jeg har fået af HB Køge, og jeg glæder mig til at give noget tilbage til klubben, som har været med mig hele vejen. Nu ser jeg frem til at udvikle mig endnu mere og vise, hvad jeg kan på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er desuden ikke den eneste rekord, han har sat sig på. I sidste uge scorede den 16-årige angriber tre mål for det danske U16-landshold, og med ni mål i 11 U16-landskampe er han holdets mest scorende nogensinde, oplyste HB Køge i sidste uge.
– Det er en kæmpe ære og en rigtig fed følelse. Mit fokus har hele tiden været at lave mål, men det vigtigste for mig er at hjælpe holdet til sejr. Jeg er taknemmelig for at få lov til at repræsentere Danmark og bidrage med mål – det er noget helt særligt.
– Vi har et stærkt sammenhold, hvor alle kæmper for hinanden, og det gør både mig og resten af holdet til bedre fodboldspillere, fortæller den unge bomber.
I forbindelse med debuten på HB Køges førstehold fortæller direktør Auri Skarbalius også til klubbens hjemmeside, at man er meget tilfreds med den unge mand.
– Vores ungdomsafdeling bliver ved med at levere dygtige, ung spillere og vi vil blive ved med at give dem chancen uanset omstændighederne. Det er vores stategi. Så for mig er det ikke overraskende, at en af vores unge drenge nu også sætter sådan en rekord her. Det er en naturlig konsekvens. Men det sker selvfølgelig også fordi Omran har et stort talent og har grebet tingene rigtigt an. Vi er meget tilfredse med hans udvikling, siger Auri Skarbalius.
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at AC Horsens har haft snøren ude efter Omran Khattar, men deres forholdsvis lave bud blev pure afvist af HB Køge.
Den seneste uges udvikling gør næppe stortalentet billigere for eventuelle bejlere.
Omran Khattar er desuden topscorer i U17 Drenge Divisionen med hele 23 kasser efter 22 runder – seks mål mere end nummer to på listen.
Foto: HB Køge
LIVE
LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
– Han vinder Ballon d’Or!
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER