Omran Khattar.
Husk navnet.
Den blot unge angriber har bombet løs på ungdomsplan, og trods sine kun 16 år har han allerede skrevet sig ind i dansk fodbolds historiebøger. Omran Khattar har nemlig sat sig på to rekorder i april.
I weekenden blev Omran Khattar skiftet ind for HB Køge i kampen mod Hillerød i 1. division, og med sine blot 16 år og 11 dage blev han rækkens yngste spiller nogensinde. Den blev tidligere besiddet af nuværende Superliga-profiler i Thomas Gundelund og Tobias Bech, der begge var 16 år og 20 dage, da de debuterede for henholdsvis Vejle Boldklub og Viborg FF.
Samtidig bliver den 16-årige angriber selvsagt HB Køges yngste debutant nogensinde og den tredjeyngste nogensinde til at spille i Danmarks øverste rækker, kun overgået af Roony Bardghji og Jeppe Kjær.
Og det glæder selvsagt Omran Khattar.
– Det føles helt fantastisk. Jeg havde ikke regnet med, at det ville ske så tidligt, så det er virkelig en drøm, der er gået i opfyldelse, lyder det fra Omran Khattar over for Tipsbladet.
– Jeg er utrolig taknemmelig for den tillid og mulighed, jeg har fået af HB Køge, og jeg glæder mig til at give noget tilbage til klubben, som har været med mig hele vejen. Nu ser jeg frem til at udvikle mig endnu mere og vise, hvad jeg kan på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Det er desuden ikke den eneste rekord, han har sat sig på. I sidste uge scorede den 16-årige angriber tre mål for det danske U16-landshold, og med ni mål i 11 U16-landskampe er han holdets mest scorende nogensinde, oplyste HB Køge i sidste uge.
– Det er en kæmpe ære og en rigtig fed følelse. Mit fokus har hele tiden været at lave mål, men det vigtigste for mig er at hjælpe holdet til sejr. Jeg er taknemmelig for at få lov til at repræsentere Danmark og bidrage med mål – det er noget helt særligt.
– Vi har et stærkt sammenhold, hvor alle kæmper for hinanden, og det gør både mig og resten af holdet til bedre fodboldspillere, fortæller den unge bomber.
I forbindelse med debuten på HB Køges førstehold fortæller direktør Auri Skarbalius også til klubbens hjemmeside, at man er meget tilfreds med den unge mand.
– Vores ungdomsafdeling bliver ved med at levere dygtige, ung spillere og vi vil blive ved med at give dem chancen uanset omstændighederne. Det er vores stategi. Så for mig er det ikke overraskende, at en af vores unge drenge nu også sætter sådan en rekord her. Det er en naturlig konsekvens. Men det sker selvfølgelig også fordi Omran har et stort talent og har grebet tingene rigtigt an. Vi er meget tilfredse med hans udvikling, siger Auri Skarbalius.
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at AC Horsens har haft snøren ude efter Omran Khattar, men deres forholdsvis lave bud blev pure afvist af HB Køge.
Den seneste uges udvikling gør næppe stortalentet billigere for eventuelle bejlere.
Omran Khattar er desuden topscorer i U17 Drenge Divisionen med hele 23 kasser efter 22 runder – seks mål mere end nummer to på listen.
Foto: HB Køge
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED