Bomber løs: Dansk stortalent smadrer rekorder

Ung dansk angriber imponerer stort og smadrer den ene rekord efter den anden.



Omran Khattar. 

Husk navnet. 

Den blot unge angriber har bombet løs på ungdomsplan, og trods sine kun 16 år har han allerede skrevet sig ind i dansk fodbolds historiebøger. Omran Khattar har nemlig sat sig på to rekorder i april. 

I weekenden blev Omran Khattar skiftet ind for HB Køge i kampen mod Hillerød i 1. division, og med sine blot 16 år og 11 dage blev han rækkens yngste spiller nogensinde. Den blev tidligere besiddet af nuværende Superliga-profiler i Thomas Gundelund og Tobias Bech, der begge var 16 år og 20 dage, da de debuterede for henholdsvis Vejle Boldklub og Viborg FF.

Samtidig bliver den 16-årige angriber selvsagt HB Køges yngste debutant nogensinde og den tredjeyngste nogensinde til at spille i Danmarks øverste rækker, kun overgået af Roony Bardghji og Jeppe Kjær.

Og det glæder selvsagt Omran Khattar. 

– Det føles helt fantastisk. Jeg havde ikke regnet med, at det ville ske så tidligt, så det er virkelig en drøm, der er gået i opfyldelse, lyder det fra Omran Khattar over for Tipsbladet.

– Jeg er utrolig taknemmelig for den tillid og mulighed, jeg har fået af HB Køge, og jeg glæder mig til at give noget tilbage til klubben, som har været med mig hele vejen. Nu ser jeg frem til at udvikle mig endnu mere og vise, hvad jeg kan på banen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: HB Køge

Det er desuden ikke den eneste rekord, han har sat sig på. I sidste uge scorede den 16-årige angriber tre mål for det danske U16-landshold, og med ni mål i 11 U16-landskampe er han holdets mest scorende nogensinde, oplyste HB Køge i sidste uge

– Det er en kæmpe ære og en rigtig fed følelse. Mit fokus har hele tiden været at lave mål, men det vigtigste for mig er at hjælpe holdet til sejr. Jeg er taknemmelig for at få lov til at repræsentere Danmark og bidrage med mål – det er noget helt særligt.

– Vi har et stærkt sammenhold, hvor alle kæmper for hinanden, og det gør både mig og resten af holdet til bedre fodboldspillere, fortæller den unge bomber.

I forbindelse med debuten på HB Køges førstehold fortæller direktør Auri Skarbalius også til klubbens hjemmeside, at man er meget tilfreds med den unge mand. 

– Vores ungdomsafdeling bliver ved med at levere dygtige, ung spillere og vi vil blive ved med at give dem chancen uanset omstændighederne. Det er vores stategi. Så for mig er det ikke overraskende, at en af vores unge drenge nu også sætter sådan en rekord her. Det er en naturlig konsekvens. Men det sker selvfølgelig også fordi Omran har et stort talent og har grebet tingene rigtigt an. Vi er meget tilfredse med hans udvikling, siger Auri Skarbalius.

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at AC Horsens har haft snøren ude efter Omran Khattar, men deres forholdsvis lave bud blev pure afvist af HB Køge.

Den seneste uges udvikling gør næppe stortalentet billigere for eventuelle bejlere. 

Omran Khattar er desuden topscorer i U17 Drenge Divisionen med hele 23 kasser efter 22 runder – seks mål mere end nummer to på listen.

Foto: HB Køge





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Brøndby præsenterer ny profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

AGF var klar med rekordbeløb

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Lerager overrasket over én ting efter skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år