SønderjyskE fyrer Henrik Hansen

Ledelsen i SønderjyskE har valgt at smide træneren på porten.



Henrik Hansen er fortid i SønderjyskE. 

Lørdag er han nemlig blevet fyret sammen med Niels Lodberg, der har været assistenttræner i Haderslev. 

Det oplyser SønderjyskE på klubbens hjemmeside. 

Her forklarer Esben Hansen beslutningen i en pressemeddelelse: 

– Henrik Hansen og Niels Lodberg kom til klubben for snart et år siden, men vi må desværre konstatere, at vi ikke er der i dag, hvor vi havde håbet og forventet, at vi ville være. Vi havde en klar forventning om, at vi over tid ville udvikle os som hold, men vi må også indse, at vi ikke har rykket os nok, siger sportsdirektøren og fortsætter: 

– Vi fik en god start på denne sæson i NordicBet Ligaen, men siden har vi lidt under manglende resultater, og udviklingen i spillet er også stagneret de seneste måneder. Nu er vi nået dertil, hvor vi mener, vi er nødt til at reagere, og forhåbentligt kan det frigive noget gejst og energi til de sidste kampe i efteråret, som vi skal have sluttet godt af.

– Det ærgrer mig, at det ikke gik, som vi havde håbet og forventet med Henrik Hansen og Niels Lodberg, men vi skylder dem en stor tak for en dedikeret og helhjertet indsats i klubben, og vi ønsker dem begge alt det bedste fremover. 

Nedrykkerne fra Superligaen tabte fredag aften med 0-1 til Fremad Amager på udebane. Dermed har SønderjyskE tabt tre af de seneste fem kampe. 

Holdet er i skrivende stund placeret som nummer tre i Danmarks næstbedste fodboldrække – syv point efter Vejle på førstepladsen, som har spillet en kamp mindre.  

Til årets to sidste kampe – ude mod Nykøbing FC i Pokalen og hjemme mod Vejle Boldklub i NordicBet Ligaen – bliver der fundet en intern trænerløsning. 

Herefter vil ledelsen i Haderslev bruge den lange vinterpause på at finde en ny chef på sidelinjen. 

Henrik Hansen og Niels Lodberg nåede som trænerduo 36 kampe for SønderjyskE. 

Tipsbladet forsøger at få en uddybende kommentar fra Esben Hansen og Henrik Hansen, men de er ikke vende tilbage på henvendelserne endnu. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Her er FC Københavns vej i Europa

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning