Brøndby-talent: Jeg er ikke blevet lejet ud for at sidde på bænken.

Gregers Arndal-Lauritzen er udlejet til HB Køge, og her forventer han ikke at sidde på bænken, men er klar til at tage kampen op for spilletid.



Nogenlunde samtidig med at Brøndby forlængede kontrakten med venstrebacken, Gregers Arndal-Lauritzen, blev han sendt på leje i HB Køge for resten af sæsonen.

Her er det meningen, at han skal tilkæmpe sig spilletid i stærk konkurrence med klubbens nuværende venstreback Malte Amundssen.

– Nu må vi se. Jeg skal vise, at jeg kan spille. Og jeg håber også på, at jeg kan få spilletid, ellers havde jeg valgt noget andet. Jeg er ikke blevet udlejet til en klub for at sidde på bænken. Så kunne jeg lige så godt være blevet i Brøndby, siger Arndal-Lauritzen til 3point.dk om udsigten til spilletid i HB Køge.

Den sjællandske klub har tidligere haft Mads Juel Andersen på lån, og de to Brøndby-talenter har snakket sammen om forholdene i HB Køge og niveauet i 1. division, fortæller Gregers Arndal-Lauritzen.

I HB Køge bliver han genforenet med sin tidligere U19-træner i Brøndby, Henrik Lehm, der i dag står i spidsen for HB Køge, som han har ført frem til den 5. plads i efterårssæsonen – to point efter Vendsyssel FF, der indtager den sidste plads om at få lov at dyste mod et Superliga-mandskab i en direkte ned- eller oprykningskamp.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

AGF – Brøndby IF

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Køb, køb, køb!

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona