Brøndby-talent: Jeg er ikke blevet lejet ud for at sidde på bænken.

Gregers Arndal-Lauritzen er udlejet til HB Køge, og her forventer han ikke at sidde på bænken, men er klar til at tage kampen op for spilletid.



Nogenlunde samtidig med at Brøndby forlængede kontrakten med venstrebacken, Gregers Arndal-Lauritzen, blev han sendt på leje i HB Køge for resten af sæsonen.

Her er det meningen, at han skal tilkæmpe sig spilletid i stærk konkurrence med klubbens nuværende venstreback Malte Amundssen.

– Nu må vi se. Jeg skal vise, at jeg kan spille. Og jeg håber også på, at jeg kan få spilletid, ellers havde jeg valgt noget andet. Jeg er ikke blevet udlejet til en klub for at sidde på bænken. Så kunne jeg lige så godt være blevet i Brøndby, siger Arndal-Lauritzen til 3point.dk om udsigten til spilletid i HB Køge.

Den sjællandske klub har tidligere haft Mads Juel Andersen på lån, og de to Brøndby-talenter har snakket sammen om forholdene i HB Køge og niveauet i 1. division, fortæller Gregers Arndal-Lauritzen.

I HB Køge bliver han genforenet med sin tidligere U19-træner i Brøndby, Henrik Lehm, der i dag står i spidsen for HB Køge, som han har ført frem til den 5. plads i efterårssæsonen – to point efter Vendsyssel FF, der indtager den sidste plads om at få lov at dyste mod et Superliga-mandskab i en direkte ned- eller oprykningskamp.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Vejle Boldklub – FC København

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

OB – Randers FC

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland – AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’