Brøndby-talent: Jeg er ikke blevet lejet ud for at sidde på bænken.

Gregers Arndal-Lauritzen er udlejet til HB Køge, og her forventer han ikke at sidde på bænken, men er klar til at tage kampen op for spilletid.



Nogenlunde samtidig med at Brøndby forlængede kontrakten med venstrebacken, Gregers Arndal-Lauritzen, blev han sendt på leje i HB Køge for resten af sæsonen.

Her er det meningen, at han skal tilkæmpe sig spilletid i stærk konkurrence med klubbens nuværende venstreback Malte Amundssen.

– Nu må vi se. Jeg skal vise, at jeg kan spille. Og jeg håber også på, at jeg kan få spilletid, ellers havde jeg valgt noget andet. Jeg er ikke blevet udlejet til en klub for at sidde på bænken. Så kunne jeg lige så godt være blevet i Brøndby, siger Arndal-Lauritzen til 3point.dk om udsigten til spilletid i HB Køge.

Den sjællandske klub har tidligere haft Mads Juel Andersen på lån, og de to Brøndby-talenter har snakket sammen om forholdene i HB Køge og niveauet i 1. division, fortæller Gregers Arndal-Lauritzen.

I HB Køge bliver han genforenet med sin tidligere U19-træner i Brøndby, Henrik Lehm, der i dag står i spidsen for HB Køge, som han har ført frem til den 5. plads i efterårssæsonen – to point efter Vendsyssel FF, der indtager den sidste plads om at få lov at dyste mod et Superliga-mandskab i en direkte ned- eller oprykningskamp.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer




LIVE

VM-LIVE: Ronaldo revses – ‘må jeg være ærlig?’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rundens hold – VM

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tjekkiet – Sydafrika

Brasilien – Haiti

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Superliga-spiller åben for transfer