Brøndby-talent: Jeg er ikke blevet lejet ud for at sidde på bænken.

Gregers Arndal-Lauritzen er udlejet til HB Køge, og her forventer han ikke at sidde på bænken, men er klar til at tage kampen op for spilletid.



Nogenlunde samtidig med at Brøndby forlængede kontrakten med venstrebacken, Gregers Arndal-Lauritzen, blev han sendt på leje i HB Køge for resten af sæsonen.

Her er det meningen, at han skal tilkæmpe sig spilletid i stærk konkurrence med klubbens nuværende venstreback Malte Amundssen.

– Nu må vi se. Jeg skal vise, at jeg kan spille. Og jeg håber også på, at jeg kan få spilletid, ellers havde jeg valgt noget andet. Jeg er ikke blevet udlejet til en klub for at sidde på bænken. Så kunne jeg lige så godt være blevet i Brøndby, siger Arndal-Lauritzen til 3point.dk om udsigten til spilletid i HB Køge.

Den sjællandske klub har tidligere haft Mads Juel Andersen på lån, og de to Brøndby-talenter har snakket sammen om forholdene i HB Køge og niveauet i 1. division, fortæller Gregers Arndal-Lauritzen.

I HB Køge bliver han genforenet med sin tidligere U19-træner i Brøndby, Henrik Lehm, der i dag står i spidsen for HB Køge, som han har ført frem til den 5. plads i efterårssæsonen – to point efter Vendsyssel FF, der indtager den sidste plads om at få lov at dyste mod et Superliga-mandskab i en direkte ned- eller oprykningskamp.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Ecuador – Curacao

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Tæt på at købe FC København-spiller

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen