Ingen chokeffekt hos Esbjerg fB

Esbjerg kommer ikke med i oprykningsspillet efter 0-0 hos AC Horsens, der havde klart flest chancer.



Esbjerg fB halter videre i 1. division, men fik søndag eftermiddag trods alt sit første point i foråret.

Holdet spillede 0-0 hos AC Horsens i den første kamp siden fyringen af den tyske cheftræner Roland Vrabec tidligere på ugen efter en skuffende og pointløs start på foråret.

Assistenten Michael Kryger har overtaget tøjlerne midlertidigt, men chokeffekten udeblev mod AC Horsens, der havde klart mest spil og flest chancer i opgøret.

Efter søndagens resultater er det nu definitivt, at Esbjerg ikke kommer med i oprykningsslutspillet for de seks bedste hold i rækken. I stedet skal vestjyderne spille for at undgå nedrykning i den resterende del af sæsonen.

Esbjerg er med sine 20 point efter 21 kampe tredjesidst i 1. division med blot tre point ned til nedrykningsstregen.

AC Horsens er nummer fire med 37 point og for længst sikret en plads i oprykningsspillet, hvor holdet har tre point op til andenpladsen, som giver en billet til Superligaen om 11 runder.

Esbjergs Emil Holten havde i slutningen af første halvleg kampens vel nok største chance, men angriberen misbrugte en friløber i duel med Horsens-keeper Matej Delac.

AC Horsens havde til gengæld langt flere muligheder i kampen, og hverken ligatopscorer Casper Tengstedt eller angrebsmakkeren Magnus Riisgaard Jensen fandt vej forbi Corey Addai i Esbjergs bur.

Sidstnævnte ramte overliggeren i anden halvleg, hvor Esbjergs Kevin Conboy formåede det samme direkte på et hjørnespark.

Det økonomisk trængte bundhold Fremad Amager spillede søndag 0-0 hos midterholdet HB Køge i et ellers livligt opgør med pæne chancer til begge hold.

HB Køge er som syver dermed ét point efter Nykøbing FC på sjettepladsen inden grundspillets sidste runde i den kommende weekend. Også Vendsyssel FF er i spil til den attraktive sjetteplads.

/ritzau/



Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er alle VM-puljerne

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Saver United-stjerne over

Her er Danmarks VM-gruppe

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her kan du se VM-lodtrækningen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FC Fredericia – OB

Griner af AaB-rygte

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford