Dansk band yder økonomisk hjælp til nødlidende 1. divisionsklub

Bandet SAVEUS, der har Martin Hedegaard kendt fra X-Faktor i spidsen, har ydet økonomisk støtte til Viborg FF. Sangeren er lokalområdet.



Viborg FF er i vanskeligheder. Klubben var i forvejen hårdt spændt for økonomisk, og efter coronavirussen har lagt professionel fodbold på is, går den glip af vigtige indtægter. Men nu har den fået hjælp fra musikverdenen.

Det er bandet SAVEUS, der har spædet til den slunkne klubkasse. I front for bandet står forsanger Martin Hedegaard, som Danmark lærte at kende, da han var med i og vandt X-Faktor.

Hedegaard er fra den lille by Ørum lidt uden for Viborg og gik på gymnasiet i byen, så det er formentlig i det perspektiv, den økonomiske hjælp skal ses.

SAVEUS har købt en af Viborg FF’s støttepakker, som klubben sælger i øjeblikket for at rejse penge. Der er forskellige at vælge mellem, og man kan blandt andet købe billetter til fremtidige kampe, en særlig VFF-trøje og sågar en ølpakke leveret af en af holdets spillere.

Viborg FF skriver selv på Twitter, at SAVEUS har haft spenderbukserne på.

Bandet og dets forsanger er dog langt fra det første prominente navn, der har lagt penge i Viborg-kassen. Det samme har nuværende og tidligere spillere, blandt andet Kevin Mensah, Nicholas Gotfredsen, Christopher Poulsen og Mikkel Rask.

– Det varmer mig om hjertet at se den slags. Og det er for mig et udtryk for, at vores veje er skiltes på en god måde, og at vi har haft et fornuftigt samarbejde, så tidligere medarbejdere gerne vil give noget tilbage til en arbejdsgiver, som står i en vanskelig situation, sagde klubdirektør Morten Jensen til Viborg Stifts Folkeblad for et par uger siden.

Viborg har næsten insamlet én million kroner via støttepakkerne.

Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Colombia – Portugal

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Panama – England

På vej til storklub?