Dansk band yder økonomisk hjælp til nødlidende 1. divisionsklub

Bandet SAVEUS, der har Martin Hedegaard kendt fra X-Faktor i spidsen, har ydet økonomisk støtte til Viborg FF. Sangeren er lokalområdet.



Viborg FF er i vanskeligheder. Klubben var i forvejen hårdt spændt for økonomisk, og efter coronavirussen har lagt professionel fodbold på is, går den glip af vigtige indtægter. Men nu har den fået hjælp fra musikverdenen.

Det er bandet SAVEUS, der har spædet til den slunkne klubkasse. I front for bandet står forsanger Martin Hedegaard, som Danmark lærte at kende, da han var med i og vandt X-Faktor.

Hedegaard er fra den lille by Ørum lidt uden for Viborg og gik på gymnasiet i byen, så det er formentlig i det perspektiv, den økonomiske hjælp skal ses.

SAVEUS har købt en af Viborg FF’s støttepakker, som klubben sælger i øjeblikket for at rejse penge. Der er forskellige at vælge mellem, og man kan blandt andet købe billetter til fremtidige kampe, en særlig VFF-trøje og sågar en ølpakke leveret af en af holdets spillere.

Viborg FF skriver selv på Twitter, at SAVEUS har haft spenderbukserne på.

Bandet og dets forsanger er dog langt fra det første prominente navn, der har lagt penge i Viborg-kassen. Det samme har nuværende og tidligere spillere, blandt andet Kevin Mensah, Nicholas Gotfredsen, Christopher Poulsen og Mikkel Rask.

– Det varmer mig om hjertet at se den slags. Og det er for mig et udtryk for, at vores veje er skiltes på en god måde, og at vi har haft et fornuftigt samarbejde, så tidligere medarbejdere gerne vil give noget tilbage til en arbejdsgiver, som står i en vanskelig situation, sagde klubdirektør Morten Jensen til Viborg Stifts Folkeblad for et par uger siden.

Viborg har næsten insamlet én million kroner via støttepakkerne.

Læs også:Øl, biogas og cement: Danmarks tossede stadionnavne




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Her er AGF’s Champions League-modstander



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Tunesien – Japan