Dansk hold i stor krise: Jeg er bekymret

HB Køge står noteret for nul point efter syv kampe i NordicBet Ligaen. Tipsbladet har talt med sportsdirektør Auri Skarbalius om holdets hårde tilværelse, og han erkender, at han er bekymret.



Nul point og en målscore på 4-21.

HB Køge har fået en rædselsfuld start på sæsonen i NordicBet Ligaen, og holdet er lige nu sidst.

Når man står i lort til halsen, skal man ikke kigge nedad, men fremad,

Auri Skarbalius
HB Køge-sportsdirektør

Tipsbladet har talt med sportsdirektør Auri Skarbalius om holdets krise.

– Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, og vi er skuffede. Som altid på holdet analyserer vi tingene, og vi kalder det konstruktiv kritik. Vi kan konkludere, at det ikke er godt med resultaterne, og så kan vi gå videre til præstationerne. Præstationerne er, hvor mange muligheder vi har for at score, om vi kommer forbi vores første pres, eller hvordan chancerne opstår.

– Der kan vi tydeligt se, at vi er dårlige til at skabe chancer og giver for mange chancer væk. Vi arbejder på at forbedre det.

– Vi vil gerne spille fodbold. Det er vores DNA, og det skaber spillerne. Vi vil ikke lave kick and rush. Det gør, at fejlraten vil være større, og det kan gøre ondt, siger Auri Skarbalius til Tipsbladet.

Men er det ikke bekymrende, at HB Køge står noteret for nul point?

– Ja, vi er hele tiden bekymret over alt. Vi er skuffede, og ud af de syv kampe er der tre en halv kampe, som vi har tabt fortjent, og så er der andre kampe, der har været mere lige, og så er det tippet den anden vej.

– Vi har også et bundholds syndrom, hvor man rammer stolpe ud, og modstanderne rammer stolpe ind. Det skal være små skridt i alt det, som man laver. Alle skal løbe retur og hjælpe hinanden, når man taber bolden.

Artiklen fortsætter under billedet.

IMG_6403-scaled

Foto:HB Køge

Ingen trænerfyring på vej
På trods af holdets dårlige start skal Nicklas Pedersen ikke frygte for sit job, da Tipsbladet spørger sportsdirektøren.

– Så længe jeg kan se, at processerne er rigtige i dagligdagen, folk gør sig umage, og omklædningsrummet fungerer, så er vi de rigtige folk, og det har vi nu. Vi skal finpudse nogle ting, og jeg er tilfreds med det arbejde, som bliver lavet.

– Vi vidste, at det ville blive svært. Vi har fem langtidsskader, og vi har mistet to spillere, som vi gerne ville beholde. Så vi må få nogle nye spillere, og det tager tid med relationer. Det er ikke på rygraden endnu, så det er en kombination af mange ting, der har gjort, at vi ikke har præsteret endnu.

Nu venter der hårdt arbejde for HB Køge. Skarbalius kalder det rugbrødsarbejde, men sportsdirektøren har bestemt ikke tabt modet.

– Det er vigtigt, at vi ikke tænker på den store konsekvens. Når man står i lort til halsen, skal man ikke kigge nedad, men fremad. Der har vi et udtryk, der hedder ‘next action’. Vi skal lære af det, siger den tidligere Brøndby-profil til Tipsbladet.

Nicklas Pedersen overtog for Daniel Agger i sommeren 2023.

Næste opgør for HB Køge er mod FC Fredericia søndag 1. september.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Frankrig – Spanien

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

AC Milan vil hente Man Utd-profil