Dansk klub dropper ny sponsor efter et døgn

B.93 præsenterede tirsdag et nyt samarbejde med et bettingfirma - onsdag har klubben trukket sig igen.



NordicBet Liga-oprykkerne fra B.93 kunne tirsdag præsentere et samarbejde med det britiske sportsbetting brand SpreadEx.

Det samarbejde varede et døgn.

Onsdag meddeler Østerbro-klubben således, at man har valgt at trække sig ud af aftalen med SpreadEx, og det sker på baggrund af, at B.93 høstede en del kritik for indholdet af den samarbejdsaftale, der blev indgået med briterne.

Aftalen indeholdt blandt andet, at fans af B.93 kunne få kampbilletter, øl og pølser ved at spille for minimum 50 kroner hos SpreadEx, og det blev mødt af benhård kritik fra folk, som mener, man aldrig bør blande tinge sammen på den måde. 

Nu har B.93 lagt sig fladt ned.

– Det er en meget vanskelig afvejning. Det at drive en fodboldklub er en forretning, hvor der efterhånden er behov for ganske store indtægter. Vi konkurrerer pt. med et af de absolut mindste budgetter i 1. division samtidig med, at vi støtter klubbens ungdomshold, akademiet og pige- og kvindesiden. Heroverfor står, at investeringen fra alle investorer i B.93 er forankret solidt i vores værdisæt om kærlighed, enkelhed og udfordrende indsats. Værdierne skal reflekteres og forankres solidt i både vores sportslige og kommercielle beslutninger.

– Vi har ved beslutningen valgt at tage særligt hensyn hertil. Samtidig må vi så udfordre os selv på at skaffe samarbejder med virksomheder, som ønsker at støtte klubben grundet vores værdisæt og ageren og ikke på grund af en beregnet kommerciel værdi. Det bliver en spændende udfordring, men vi vælger at stole på, at der er mange virksomheder med gode CSR-programmer og kærlighed til sporten, som vil støtte den måde, vi griber tingene an på. Hvis ikke så må vi lægge budgettet herefter, siger formand Lars Lüthjohan.

Klubben oplyser desuden, at sagen har været vendt i spillertruppen, og at der er opbakning til beslutningen om at droppe bettingsamarbejdet. 

B.93 har vundet en enkelt af de første fire kampe i NordicBet Ligaen i denne sæson – det var en storsejr på 7-1 over HB Køge i seneste runde. 







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Han er den værste træner, jeg har haft!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Silkeborg klasker Randers

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

AGF – Brøndby IF

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København – FC Fredericia

Viborg FF – FC Midtjylland

Barcelona tager smal sejr

Benhård Brian Riemer-melding

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Protesterer efter dansk drømmekamp

Så blev det officielt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Modtager stor ros fra Højbjerg

I svime over Pelle Mattsson

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Millionregn over FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Randers vinder Gudenå-derby

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Topchef får nyt job i FCK

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie