Han har været en stor profil for Vejle Boldklub, siden han kom til klubben tidligere i år, og NordicBet Liga-mandskabet får også glæde af Miiko Albornoz i flere år endnu.
Venstrebacken har onsdag sat sin underskrift på en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2025. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Albornoz står noteret for imponerende 10 assists i efterårets 17 kampe for Vejle og har ifølge klubben tiltrukket sig interesse fra andre klubber. Han fortsætter dog karrieren i Nørreskoven, og det glæder sportschef Marius Adrian Nicolae.
– Vi har over det seneste år arbejdet målrettet på at skabe tydeligere kontinuitet og bedre balance i vores spillertrup. En del af vores sportslige strategi til at opnå begge dele er at skabe en erfaren stamme af spillere, som besidder tydelige lederegenskaber og er profiler på banen, og begge dele kendetegner Miiko Albornoz.
– Forud for indeværende sæson havde vi en klar forventning om, at Miiko ville blive en profil for os, og med sit tocifrede antal målgivende afleveringer og sine mange flotte præstationer har han på alle måder indfriet den forventning.
– Sådan en efterårssæson afføder selvfølgelig interesse, men sammen med Ivan Prelec har vi haft en konstruktiv dialog med Miiko, som tydeligt har tilkendegivet, at han vil blive i Vejle Boldklub og fortsætte med at spille en vigtig rolle i vores projekt på langsigtet basis, hvorfor det er meget tilfredsstillende, at vi nu er nået til enighed om en flerårig kontraktforlængelse.
Miiko Albornoz har spillet i alt 34 kampe for Vejle.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER