Han har været en stor profil for Vejle Boldklub, siden han kom til klubben tidligere i år, og NordicBet Liga-mandskabet får også glæde af Miiko Albornoz i flere år endnu.
Venstrebacken har onsdag sat sin underskrift på en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2025. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Albornoz står noteret for imponerende 10 assists i efterårets 17 kampe for Vejle og har ifølge klubben tiltrukket sig interesse fra andre klubber. Han fortsætter dog karrieren i Nørreskoven, og det glæder sportschef Marius Adrian Nicolae.
– Vi har over det seneste år arbejdet målrettet på at skabe tydeligere kontinuitet og bedre balance i vores spillertrup. En del af vores sportslige strategi til at opnå begge dele er at skabe en erfaren stamme af spillere, som besidder tydelige lederegenskaber og er profiler på banen, og begge dele kendetegner Miiko Albornoz.
– Forud for indeværende sæson havde vi en klar forventning om, at Miiko ville blive en profil for os, og med sit tocifrede antal målgivende afleveringer og sine mange flotte præstationer har han på alle måder indfriet den forventning.
– Sådan en efterårssæson afføder selvfølgelig interesse, men sammen med Ivan Prelec har vi haft en konstruktiv dialog med Miiko, som tydeligt har tilkendegivet, at han vil blive i Vejle Boldklub og fortsætte med at spille en vigtig rolle i vores projekt på langsigtet basis, hvorfor det er meget tilfredsstillende, at vi nu er nået til enighed om en flerårig kontraktforlængelse.
Miiko Albornoz har spillet i alt 34 kampe for Vejle.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Succestræner død af kræft
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’