Han har været en stor profil for Vejle Boldklub, siden han kom til klubben tidligere i år, og NordicBet Liga-mandskabet får også glæde af Miiko Albornoz i flere år endnu.
Venstrebacken har onsdag sat sin underskrift på en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2025. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Albornoz står noteret for imponerende 10 assists i efterårets 17 kampe for Vejle og har ifølge klubben tiltrukket sig interesse fra andre klubber. Han fortsætter dog karrieren i Nørreskoven, og det glæder sportschef Marius Adrian Nicolae.
– Vi har over det seneste år arbejdet målrettet på at skabe tydeligere kontinuitet og bedre balance i vores spillertrup. En del af vores sportslige strategi til at opnå begge dele er at skabe en erfaren stamme af spillere, som besidder tydelige lederegenskaber og er profiler på banen, og begge dele kendetegner Miiko Albornoz.
– Forud for indeværende sæson havde vi en klar forventning om, at Miiko ville blive en profil for os, og med sit tocifrede antal målgivende afleveringer og sine mange flotte præstationer har han på alle måder indfriet den forventning.
– Sådan en efterårssæson afføder selvfølgelig interesse, men sammen med Ivan Prelec har vi haft en konstruktiv dialog med Miiko, som tydeligt har tilkendegivet, at han vil blive i Vejle Boldklub og fortsætte med at spille en vigtig rolle i vores projekt på langsigtet basis, hvorfor det er meget tilfredsstillende, at vi nu er nået til enighed om en flerårig kontraktforlængelse.
Miiko Albornoz har spillet i alt 34 kampe for Vejle.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Superliga-stjerne i transfer denne sommer?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson