Dansk klub forlænger med eftertragtet profil

Han har tiltrukket sig interesse fra andre klubber, men forlænger nu sin kontrakt.



Han har været en stor profil for Vejle Boldklub, siden han kom til klubben tidligere i år, og NordicBet Liga-mandskabet får også glæde af Miiko Albornoz i flere år endnu.

Venstrebacken har onsdag sat sin underskrift på en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2025. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Albornoz står noteret for imponerende 10 assists i efterårets 17 kampe for Vejle og har ifølge klubben tiltrukket sig interesse fra andre klubber. Han fortsætter dog karrieren i Nørreskoven, og det glæder sportschef Marius Adrian Nicolae.

– Vi har over det seneste år arbejdet målrettet på at skabe tydeligere kontinuitet og bedre balance i vores spillertrup. En del af vores sportslige strategi til at opnå begge dele er at skabe en erfaren stamme af spillere, som besidder tydelige lederegenskaber og er profiler på banen, og begge dele kendetegner Miiko Albornoz.

– Forud for indeværende sæson havde vi en klar forventning om, at Miiko ville blive en profil for os, og med sit tocifrede antal målgivende afleveringer og sine mange flotte præstationer har han på alle måder indfriet den forventning.

– Sådan en efterårssæson afføder selvfølgelig interesse, men sammen med Ivan Prelec har vi haft en konstruktiv dialog med Miiko, som tydeligt har tilkendegivet, at han vil blive i Vejle Boldklub og fortsætte med at spille en vigtig rolle i vores projekt på langsigtet basis, hvorfor det er meget tilfredsstillende, at vi nu er nået til enighed om en flerårig kontraktforlængelse.

Miiko Albornoz har spillet i alt 34 kampe for Vejle.





Topklub forsøger at overtale Skov Olsen




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Chok: Uruguay færdige ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe