Dansk klub henter landsholdsspiller fra Estland

Mihkel Ainsalu skifter til FC Helsingør på en fri transfer. Han kommer fra den bedste række i Ukraine.



Transfervinduet lukkede ganske vist for tre uger siden, men FC Helsingør har netop hentet en ny spiller. Estiske Mihkel Ainsalu kommer til Danmark på en fri transfer, efter han fik ophævet sin kontrakt med ukrainske PFK Lviv.

24-årige Ainsalu havde før skiftet til Lviv i sommer spillet hele sin karriere i Estland, hvor han blandt andet vandt fire mesterskaber og var med til at spille Champions League-kvalifikation. Han har også 13 landskampe bag sig.

– Mihkel har vist højt niveau til træning og virker som en rigtig god og meget professionel spiller. Vi er overordnet set godt tilfredse med vores trup, men lige præcis den centrale midt, hvor Mihkel spiller, er et af de steder, hvor vi synes vi måske manglede lidt bredde, siger sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Vi får en dygtig boks-til-boks-spiller, der også kan spille den defensive midtbane, så han passede lige på profilen. Vi har gode, unge spillere, der på sigt banker på til pladsen, men lige nu og her ville vi gerne have en spiller ind, der kunne styrke os med det samme, da vi skal spille hele 14 vigtige kampe på meget kort tid, i et meget sammenpresset kampprogram. Så da muligheden bød sig for at få en spiller en i den her kaliber, slog vi til.

Mihkel Ainsalu har prøvetrænet hos FC Helsingør i den seneste uges tid og glæder sig over skiftet.

– Trænerne var interessede i mig, og jeg synes, niveauet her er godt. Det er en trup med mange unge, talentfulde spillere, og dem, jeg har forhørt mig hos, sagde, at FC Helsingør er en klub, der gerne vil spille god fodbold. Jeg ser det som en god udfordring og et godt sted at udvikle mig.

Klubben oplyser ikke, hvor lang hans aftale er, men ifølge Transfermarkt løber den ud til sommer.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk