Dansk klub henter landsholdsspiller fra Estland

Mihkel Ainsalu skifter til FC Helsingør på en fri transfer. Han kommer fra den bedste række i Ukraine.



Transfervinduet lukkede ganske vist for tre uger siden, men FC Helsingør har netop hentet en ny spiller. Estiske Mihkel Ainsalu kommer til Danmark på en fri transfer, efter han fik ophævet sin kontrakt med ukrainske PFK Lviv.

24-årige Ainsalu havde før skiftet til Lviv i sommer spillet hele sin karriere i Estland, hvor han blandt andet vandt fire mesterskaber og var med til at spille Champions League-kvalifikation. Han har også 13 landskampe bag sig.

– Mihkel har vist højt niveau til træning og virker som en rigtig god og meget professionel spiller. Vi er overordnet set godt tilfredse med vores trup, men lige præcis den centrale midt, hvor Mihkel spiller, er et af de steder, hvor vi synes vi måske manglede lidt bredde, siger sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Vi får en dygtig boks-til-boks-spiller, der også kan spille den defensive midtbane, så han passede lige på profilen. Vi har gode, unge spillere, der på sigt banker på til pladsen, men lige nu og her ville vi gerne have en spiller ind, der kunne styrke os med det samme, da vi skal spille hele 14 vigtige kampe på meget kort tid, i et meget sammenpresset kampprogram. Så da muligheden bød sig for at få en spiller en i den her kaliber, slog vi til.

Mihkel Ainsalu har prøvetrænet hos FC Helsingør i den seneste uges tid og glæder sig over skiftet.

– Trænerne var interessede i mig, og jeg synes, niveauet her er godt. Det er en trup med mange unge, talentfulde spillere, og dem, jeg har forhørt mig hos, sagde, at FC Helsingør er en klub, der gerne vil spille god fodbold. Jeg ser det som en god udfordring og et godt sted at udvikle mig.

Klubben oplyser ikke, hvor lang hans aftale er, men ifølge Transfermarkt løber den ud til sommer.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Thomas Frank scorer sommerjob

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Silkeborg IF – FC København

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-flop færdig i danskerklub