Dansk klub henter landsholdsspiller fra Estland

Mihkel Ainsalu skifter til FC Helsingør på en fri transfer. Han kommer fra den bedste række i Ukraine.



Transfervinduet lukkede ganske vist for tre uger siden, men FC Helsingør har netop hentet en ny spiller. Estiske Mihkel Ainsalu kommer til Danmark på en fri transfer, efter han fik ophævet sin kontrakt med ukrainske PFK Lviv.

24-årige Ainsalu havde før skiftet til Lviv i sommer spillet hele sin karriere i Estland, hvor han blandt andet vandt fire mesterskaber og var med til at spille Champions League-kvalifikation. Han har også 13 landskampe bag sig.

– Mihkel har vist højt niveau til træning og virker som en rigtig god og meget professionel spiller. Vi er overordnet set godt tilfredse med vores trup, men lige præcis den centrale midt, hvor Mihkel spiller, er et af de steder, hvor vi synes vi måske manglede lidt bredde, siger sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Vi får en dygtig boks-til-boks-spiller, der også kan spille den defensive midtbane, så han passede lige på profilen. Vi har gode, unge spillere, der på sigt banker på til pladsen, men lige nu og her ville vi gerne have en spiller ind, der kunne styrke os med det samme, da vi skal spille hele 14 vigtige kampe på meget kort tid, i et meget sammenpresset kampprogram. Så da muligheden bød sig for at få en spiller en i den her kaliber, slog vi til.

Mihkel Ainsalu har prøvetrænet hos FC Helsingør i den seneste uges tid og glæder sig over skiftet.

– Trænerne var interessede i mig, og jeg synes, niveauet her er godt. Det er en trup med mange unge, talentfulde spillere, og dem, jeg har forhørt mig hos, sagde, at FC Helsingør er en klub, der gerne vil spille god fodbold. Jeg ser det som en god udfordring og et godt sted at udvikle mig.

Klubben oplyser ikke, hvor lang hans aftale er, men ifølge Transfermarkt løber den ud til sommer.





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår rekordtransfer i dette vindue

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding

Superliga-klub tæt på FCK’er