Dansk klub henter landsholdsspiller fra Estland

Mihkel Ainsalu skifter til FC Helsingør på en fri transfer. Han kommer fra den bedste række i Ukraine.



Transfervinduet lukkede ganske vist for tre uger siden, men FC Helsingør har netop hentet en ny spiller. Estiske Mihkel Ainsalu kommer til Danmark på en fri transfer, efter han fik ophævet sin kontrakt med ukrainske PFK Lviv.

24-årige Ainsalu havde før skiftet til Lviv i sommer spillet hele sin karriere i Estland, hvor han blandt andet vandt fire mesterskaber og var med til at spille Champions League-kvalifikation. Han har også 13 landskampe bag sig.

– Mihkel har vist højt niveau til træning og virker som en rigtig god og meget professionel spiller. Vi er overordnet set godt tilfredse med vores trup, men lige præcis den centrale midt, hvor Mihkel spiller, er et af de steder, hvor vi synes vi måske manglede lidt bredde, siger sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Vi får en dygtig boks-til-boks-spiller, der også kan spille den defensive midtbane, så han passede lige på profilen. Vi har gode, unge spillere, der på sigt banker på til pladsen, men lige nu og her ville vi gerne have en spiller ind, der kunne styrke os med det samme, da vi skal spille hele 14 vigtige kampe på meget kort tid, i et meget sammenpresset kampprogram. Så da muligheden bød sig for at få en spiller en i den her kaliber, slog vi til.

Mihkel Ainsalu har prøvetrænet hos FC Helsingør i den seneste uges tid og glæder sig over skiftet.

– Trænerne var interessede i mig, og jeg synes, niveauet her er godt. Det er en trup med mange unge, talentfulde spillere, og dem, jeg har forhørt mig hos, sagde, at FC Helsingør er en klub, der gerne vil spille god fodbold. Jeg ser det som en god udfordring og et godt sted at udvikle mig.

Klubben oplyser ikke, hvor lang hans aftale er, men ifølge Transfermarkt løber den ud til sommer.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norge – England

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

OB henter finsk landsholdsspiller

Norsk ekspert håner Danmark

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Medier jubler over USA’s nedtur