Dansk klub skal sælges videre: Lad os være ærlige

FC Helsingørs amerikanske ejere fastslår, at han ikke er i klubben i 25 år.



For snart tre år siden blev FC Helsingør købt af en amerikansk investorgruppe, anført af Jordan Gardner, og siden har klubben haft en stor sportslig fremgang. Dermed nærmer klubben sig også det punkt, hvor den skal sælges videre, erkender ejeren over for The Ringer.

Selvom de rykkede ned fra NordicBet Ligaen til 2. division kort efter den amerikanske overtagelse, rykkede FC Helsingør straks op igen. Og nu topper de NordicBet Ligaen og flirter med et comeback til Superligaen.

Det betyder også, at Jordan Gardner og den amerikanske ejerkreds er tættere på at nå deres mål med klubben: At få klubben tilbage i Superligaen, etablere den og sælge den videre. 

– Hvis vi rykker op til Superligaen i år, vil klubben i hvert fald på papiret være væsentligt mere værd, end da vi købte klubben.

– For vores vedkommende skal der selvfølgelig være en form for exit-strategi på et tidspunkt. Vi ville lyve, hvis vi sagde, at vi ville være i FC Helsingør om 25 år. Lad os være ærlige. Dette er en lille klub, der har sine egne begrænsninger. Hvis vi kan komme op i Superligaen og blive en stabil klub, og det rigtige tilbud så kommer, vil vi selvfølgelig altid lytte til det, siger Jordan Gardner til The Ringer.

Jordan Gardner fortæller til selvsamme medie, at der er et stort potentiale i europæiske klubber for amerikanske investorer.

– Forretningsdelen, hvis du vil kalde dem det, i de fleste europæiske fodboldklubber drives simpelthen ikke godt eller effektivt. De er så nødlidende klubber og aktiver, at hvis du som amerikaner ved, hvad du laver der, så kan du tilføje værdi. Der er muligheder baseret på det faktum, at [europæisk] sport måske er 50 år bagud i forhold til nordamerikansk sport, når det kommer til kommercialisering, professionalisering, kampdagsoplevelser, gæstfrihed og så videre. Det er lysår bagud på alle disse fronter, siger han.

FC Helsingør, som den amerikanske investorgruppe købte for lige over syv millioner danske kroner, er aktuelt nummer et i NordicBet Ligaen. De har to point ned til Lyngby på andenpladsen inden foråret. 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpe kærlighedserklæring

I svime: Som en ny spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Froholdt på tavlen i storkamp

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Vil have ham væk fra FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I chok: Har aldrig set lignende

Narteys krav til ny kontrakt

Alpha retter hård kritik

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

– Han har måske været lagt lidt på is



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Var direkte fra træningsbanen

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Bombe – Superliga-klub nævnes

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne