Dansk klub skal sælges videre: Lad os være ærlige

FC Helsingørs amerikanske ejere fastslår, at han ikke er i klubben i 25 år.



For snart tre år siden blev FC Helsingør købt af en amerikansk investorgruppe, anført af Jordan Gardner, og siden har klubben haft en stor sportslig fremgang. Dermed nærmer klubben sig også det punkt, hvor den skal sælges videre, erkender ejeren over for The Ringer.

Selvom de rykkede ned fra NordicBet Ligaen til 2. division kort efter den amerikanske overtagelse, rykkede FC Helsingør straks op igen. Og nu topper de NordicBet Ligaen og flirter med et comeback til Superligaen.

Det betyder også, at Jordan Gardner og den amerikanske ejerkreds er tættere på at nå deres mål med klubben: At få klubben tilbage i Superligaen, etablere den og sælge den videre. 

– Hvis vi rykker op til Superligaen i år, vil klubben i hvert fald på papiret være væsentligt mere værd, end da vi købte klubben.

– For vores vedkommende skal der selvfølgelig være en form for exit-strategi på et tidspunkt. Vi ville lyve, hvis vi sagde, at vi ville være i FC Helsingør om 25 år. Lad os være ærlige. Dette er en lille klub, der har sine egne begrænsninger. Hvis vi kan komme op i Superligaen og blive en stabil klub, og det rigtige tilbud så kommer, vil vi selvfølgelig altid lytte til det, siger Jordan Gardner til The Ringer.

Jordan Gardner fortæller til selvsamme medie, at der er et stort potentiale i europæiske klubber for amerikanske investorer.

– Forretningsdelen, hvis du vil kalde dem det, i de fleste europæiske fodboldklubber drives simpelthen ikke godt eller effektivt. De er så nødlidende klubber og aktiver, at hvis du som amerikaner ved, hvad du laver der, så kan du tilføje værdi. Der er muligheder baseret på det faktum, at [europæisk] sport måske er 50 år bagud i forhold til nordamerikansk sport, når det kommer til kommercialisering, professionalisering, kampdagsoplevelser, gæstfrihed og så videre. Det er lysår bagud på alle disse fronter, siger han.

FC Helsingør, som den amerikanske investorgruppe købte for lige over syv millioner danske kroner, er aktuelt nummer et i NordicBet Ligaen. De har to point ned til Lyngby på andenpladsen inden foråret. 





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De 10 største stjerner, der misser VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub