For snart tre år siden blev FC Helsingør købt af en amerikansk investorgruppe, anført af Jordan Gardner, og siden har klubben haft en stor sportslig fremgang. Dermed nærmer klubben sig også det punkt, hvor den skal sælges videre, erkender ejeren over for The Ringer.
Selvom de rykkede ned fra NordicBet Ligaen til 2. division kort efter den amerikanske overtagelse, rykkede FC Helsingør straks op igen. Og nu topper de NordicBet Ligaen og flirter med et comeback til Superligaen.
Det betyder også, at Jordan Gardner og den amerikanske ejerkreds er tættere på at nå deres mål med klubben: At få klubben tilbage i Superligaen, etablere den og sælge den videre.
– Hvis vi rykker op til Superligaen i år, vil klubben i hvert fald på papiret være væsentligt mere værd, end da vi købte klubben.
– For vores vedkommende skal der selvfølgelig være en form for exit-strategi på et tidspunkt. Vi ville lyve, hvis vi sagde, at vi ville være i FC Helsingør om 25 år. Lad os være ærlige. Dette er en lille klub, der har sine egne begrænsninger. Hvis vi kan komme op i Superligaen og blive en stabil klub, og det rigtige tilbud så kommer, vil vi selvfølgelig altid lytte til det, siger Jordan Gardner til The Ringer.
Jordan Gardner fortæller til selvsamme medie, at der er et stort potentiale i europæiske klubber for amerikanske investorer.
– Forretningsdelen, hvis du vil kalde dem det, i de fleste europæiske fodboldklubber drives simpelthen ikke godt eller effektivt. De er så nødlidende klubber og aktiver, at hvis du som amerikaner ved, hvad du laver der, så kan du tilføje værdi. Der er muligheder baseret på det faktum, at [europæisk] sport måske er 50 år bagud i forhold til nordamerikansk sport, når det kommer til kommercialisering, professionalisering, kampdagsoplevelser, gæstfrihed og så videre. Det er lysår bagud på alle disse fronter, siger han.
FC Helsingør, som den amerikanske investorgruppe købte for lige over syv millioner danske kroner, er aktuelt nummer et i NordicBet Ligaen. De har to point ned til Lyngby på andenpladsen inden foråret.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TOPNYHED
