Dansk klub skal sælges videre: Lad os være ærlige

FC Helsingørs amerikanske ejere fastslår, at han ikke er i klubben i 25 år.



For snart tre år siden blev FC Helsingør købt af en amerikansk investorgruppe, anført af Jordan Gardner, og siden har klubben haft en stor sportslig fremgang. Dermed nærmer klubben sig også det punkt, hvor den skal sælges videre, erkender ejeren over for The Ringer.

Selvom de rykkede ned fra NordicBet Ligaen til 2. division kort efter den amerikanske overtagelse, rykkede FC Helsingør straks op igen. Og nu topper de NordicBet Ligaen og flirter med et comeback til Superligaen.

Det betyder også, at Jordan Gardner og den amerikanske ejerkreds er tættere på at nå deres mål med klubben: At få klubben tilbage i Superligaen, etablere den og sælge den videre. 

– Hvis vi rykker op til Superligaen i år, vil klubben i hvert fald på papiret være væsentligt mere værd, end da vi købte klubben.

– For vores vedkommende skal der selvfølgelig være en form for exit-strategi på et tidspunkt. Vi ville lyve, hvis vi sagde, at vi ville være i FC Helsingør om 25 år. Lad os være ærlige. Dette er en lille klub, der har sine egne begrænsninger. Hvis vi kan komme op i Superligaen og blive en stabil klub, og det rigtige tilbud så kommer, vil vi selvfølgelig altid lytte til det, siger Jordan Gardner til The Ringer.

Jordan Gardner fortæller til selvsamme medie, at der er et stort potentiale i europæiske klubber for amerikanske investorer.

– Forretningsdelen, hvis du vil kalde dem det, i de fleste europæiske fodboldklubber drives simpelthen ikke godt eller effektivt. De er så nødlidende klubber og aktiver, at hvis du som amerikaner ved, hvad du laver der, så kan du tilføje værdi. Der er muligheder baseret på det faktum, at [europæisk] sport måske er 50 år bagud i forhold til nordamerikansk sport, når det kommer til kommercialisering, professionalisering, kampdagsoplevelser, gæstfrihed og så videre. Det er lysår bagud på alle disse fronter, siger han.

FC Helsingør, som den amerikanske investorgruppe købte for lige over syv millioner danske kroner, er aktuelt nummer et i NordicBet Ligaen. De har to point ned til Lyngby på andenpladsen inden foråret. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid