Dansk klub skal sælges videre: Lad os være ærlige

FC Helsingørs amerikanske ejere fastslår, at han ikke er i klubben i 25 år.



For snart tre år siden blev FC Helsingør købt af en amerikansk investorgruppe, anført af Jordan Gardner, og siden har klubben haft en stor sportslig fremgang. Dermed nærmer klubben sig også det punkt, hvor den skal sælges videre, erkender ejeren over for The Ringer.

Selvom de rykkede ned fra NordicBet Ligaen til 2. division kort efter den amerikanske overtagelse, rykkede FC Helsingør straks op igen. Og nu topper de NordicBet Ligaen og flirter med et comeback til Superligaen.

Det betyder også, at Jordan Gardner og den amerikanske ejerkreds er tættere på at nå deres mål med klubben: At få klubben tilbage i Superligaen, etablere den og sælge den videre. 

– Hvis vi rykker op til Superligaen i år, vil klubben i hvert fald på papiret være væsentligt mere værd, end da vi købte klubben.

– For vores vedkommende skal der selvfølgelig være en form for exit-strategi på et tidspunkt. Vi ville lyve, hvis vi sagde, at vi ville være i FC Helsingør om 25 år. Lad os være ærlige. Dette er en lille klub, der har sine egne begrænsninger. Hvis vi kan komme op i Superligaen og blive en stabil klub, og det rigtige tilbud så kommer, vil vi selvfølgelig altid lytte til det, siger Jordan Gardner til The Ringer.

Jordan Gardner fortæller til selvsamme medie, at der er et stort potentiale i europæiske klubber for amerikanske investorer.

– Forretningsdelen, hvis du vil kalde dem det, i de fleste europæiske fodboldklubber drives simpelthen ikke godt eller effektivt. De er så nødlidende klubber og aktiver, at hvis du som amerikaner ved, hvad du laver der, så kan du tilføje værdi. Der er muligheder baseret på det faktum, at [europæisk] sport måske er 50 år bagud i forhold til nordamerikansk sport, når det kommer til kommercialisering, professionalisering, kampdagsoplevelser, gæstfrihed og så videre. Det er lysår bagud på alle disse fronter, siger han.

FC Helsingør, som den amerikanske investorgruppe købte for lige over syv millioner danske kroner, er aktuelt nummer et i NordicBet Ligaen. De har to point ned til Lyngby på andenpladsen inden foråret. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Marcondes afviser tilbud, men…

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’