De er decideret eksploderet på Instagram.
Selvom de ligger i den tunge ende af 1. division, ånder Vendsyssel FF Brøndby IF i nakken, når det kommer til følgere på det store sociale medie, hvor nordjyderne lige nu har 120.000, imens klubben fra Vestegnen har 127.000.
Den voldsomme interesse for fodboldklubben er kommet, efter at de måske har lavet en ‘omvendt Brøndby’ i form af et udenlandsk ejerskab, der er kommet på banen og har gjort dem mere populære end før.
En af de nye ejere er den colombianske rapper Blessd, der er så gigantisk et navn på de breddegrader, at Vendsyssel FF nu har fået de mange nye følgere og satser stort på at sparke døren ind til det sydamerikanske marked – hvilket sjældent er det, der nævnes først, når nogen i Løvens Hule har gentænkt begrebet babytøj og vil ekspandere til udlandet.
Og nu er klubbens hjemmeside og Instagram-opslag også blevet tilgængelige i en spansk version.
– Forløberen til det er, at vores Instagram er eksploderet, da vi meldte ud, at Blessd kom til at eje 40 procent af klubben. Så fik vi 115.000 nye følgere plus de 5.000, vi havde i forvejen, hvor de 115.000 taler spansk, og derfor er alt, hvad vi lægger op derinde, nu på spansk og så dansk, fordi det er dem, vi skal kommercialisere på og sælge noget til på et tidspunkt, fortæller direktør i Vendsyssel FF, Lars Glinvad, til Tipsbladet.
– ChatGPT, det er fandme et godt produkt, men når det så er sagt, så har vi en Global Coordinator, der har studeret i Colombia og er bindeled mellem det danske og colombianske, men det er en kombination af de to, der sørger for det, vi laver på spansk.
Det er allerede fra den kommende sommer, at Vendsyssel FF vil i gang med at sælge til det colombianske marked, og hvor der ofte skal bruges en halv formue for at sikre den rigtige eksponering, har de den helt gratis i form af deres medejer, Blessd.
– Vi skal have en ny trøje her til sommer. Lige nu kan den kun købes på kampdage eller her på kontoret. Planen er, at vi skal sælge merchandise, fordi når han går på scenen foran 40-50.000 tilskuere i en Vendsyssel-trøje, så skal den også kunne købes. Han ved godt, at han er vores influencer, som skal hjælpe med at sælge alle de her ting.
– Planen er, at når vi kaster krogen ud til vores 120.000 følgere, der kun er 7.000 mindre end Brøndby, så skal der også madding på den på et tidspunkt, og det er planen, at der kommer det til sommer. Når vi skal sælge merchandise, satser vi udover vores trøje også på caps og hoodies, og det skal sælges inde fra hjemmesiden.
Artiklen fortsætter under billedet
Han er Colombias Justin Bieber
Der er ikke nogen tvivl om, hvilken status Blessd har i Sydamerika, og man kunne også allerede se den voldsomme opbakning, der var til hans nye hold, da de i vinter havde træningslejr i Colombia. Nu er det bare tid til, at der skal spindes guld til klubkassen.
– Han har 6,1 mio. følgere, og der satser vi på, at hvis vi siger, at bare en halv procent af dem vil købe en trøje, så er der 30.000 trøjer gange en eller anden fortjeneste, og vores trøjer skal også sælges fra de mange butikker i Sydamerika, der sælger hans merchandise.
– I dag sælger vi ingenting, det udgør ikke rigtig noget, men det skal op at udgøre en stor del af budgettet. Han er et kæmpe navn – det er deres Justin Bieber – så hvis de kæder ham sammen med os, kan der ligge nogle samarbejder med store brands, der vil med på trøjen. I stedet for at der står Jyttes Blomster eller Kaj Aages Fodterapi, så sigter vi lidt højere, afslutter Lars Glinvad.
Vendsyssel FF er dog presset i denne sæson, hvor de kæmper for at holde sig i live i 1. division. De har lige nu et forspring på to point ned til HB Køge, der er på den forkerte side af nedrykningsstregen.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
Manchester United kan afslutte viral gimmick
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL