De er decideret eksploderet på Instagram.
Selvom de ligger i den tunge ende af 1. division, ånder Vendsyssel FF Brøndby IF i nakken, når det kommer til følgere på det store sociale medie, hvor nordjyderne lige nu har 120.000, imens klubben fra Vestegnen har 127.000.
Den voldsomme interesse for fodboldklubben er kommet, efter at de måske har lavet en ‘omvendt Brøndby’ i form af et udenlandsk ejerskab, der er kommet på banen og har gjort dem mere populære end før.
En af de nye ejere er den colombianske rapper Blessd, der er så gigantisk et navn på de breddegrader, at Vendsyssel FF nu har fået de mange nye følgere og satser stort på at sparke døren ind til det sydamerikanske marked – hvilket sjældent er det, der nævnes først, når nogen i Løvens Hule har gentænkt begrebet babytøj og vil ekspandere til udlandet.
Og nu er klubbens hjemmeside og Instagram-opslag også blevet tilgængelige i en spansk version.
– Forløberen til det er, at vores Instagram er eksploderet, da vi meldte ud, at Blessd kom til at eje 40 procent af klubben. Så fik vi 115.000 nye følgere plus de 5.000, vi havde i forvejen, hvor de 115.000 taler spansk, og derfor er alt, hvad vi lægger op derinde, nu på spansk og så dansk, fordi det er dem, vi skal kommercialisere på og sælge noget til på et tidspunkt, fortæller direktør i Vendsyssel FF, Lars Glinvad, til Tipsbladet.
– ChatGPT, det er fandme et godt produkt, men når det så er sagt, så har vi en Global Coordinator, der har studeret i Colombia og er bindeled mellem det danske og colombianske, men det er en kombination af de to, der sørger for det, vi laver på spansk.
Det er allerede fra den kommende sommer, at Vendsyssel FF vil i gang med at sælge til det colombianske marked, og hvor der ofte skal bruges en halv formue for at sikre den rigtige eksponering, har de den helt gratis i form af deres medejer, Blessd.
– Vi skal have en ny trøje her til sommer. Lige nu kan den kun købes på kampdage eller her på kontoret. Planen er, at vi skal sælge merchandise, fordi når han går på scenen foran 40-50.000 tilskuere i en Vendsyssel-trøje, så skal den også kunne købes. Han ved godt, at han er vores influencer, som skal hjælpe med at sælge alle de her ting.
– Planen er, at når vi kaster krogen ud til vores 120.000 følgere, der kun er 7.000 mindre end Brøndby, så skal der også madding på den på et tidspunkt, og det er planen, at der kommer det til sommer. Når vi skal sælge merchandise, satser vi udover vores trøje også på caps og hoodies, og det skal sælges inde fra hjemmesiden.
Artiklen fortsætter under billedet
Han er Colombias Justin Bieber
Der er ikke nogen tvivl om, hvilken status Blessd har i Sydamerika, og man kunne også allerede se den voldsomme opbakning, der var til hans nye hold, da de i vinter havde træningslejr i Colombia. Nu er det bare tid til, at der skal spindes guld til klubkassen.
– Han har 6,1 mio. følgere, og der satser vi på, at hvis vi siger, at bare en halv procent af dem vil købe en trøje, så er der 30.000 trøjer gange en eller anden fortjeneste, og vores trøjer skal også sælges fra de mange butikker i Sydamerika, der sælger hans merchandise.
– I dag sælger vi ingenting, det udgør ikke rigtig noget, men det skal op at udgøre en stor del af budgettet. Han er et kæmpe navn – det er deres Justin Bieber – så hvis de kæder ham sammen med os, kan der ligge nogle samarbejder med store brands, der vil med på trøjen. I stedet for at der står Jyttes Blomster eller Kaj Aages Fodterapi, så sigter vi lidt højere, afslutter Lars Glinvad.
Vendsyssel FF er dog presset i denne sæson, hvor de kæmper for at holde sig i live i 1. division. De har lige nu et forspring på to point ned til HB Køge, der er på den forkerte side af nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’