De er decideret eksploderet på Instagram.
Selvom de ligger i den tunge ende af 1. division, ånder Vendsyssel FF Brøndby IF i nakken, når det kommer til følgere på det store sociale medie, hvor nordjyderne lige nu har 120.000, imens klubben fra Vestegnen har 127.000.
Den voldsomme interesse for fodboldklubben er kommet, efter at de måske har lavet en ‘omvendt Brøndby’ i form af et udenlandsk ejerskab, der er kommet på banen og har gjort dem mere populære end før.
En af de nye ejere er den colombianske rapper Blessd, der er så gigantisk et navn på de breddegrader, at Vendsyssel FF nu har fået de mange nye følgere og satser stort på at sparke døren ind til det sydamerikanske marked – hvilket sjældent er det, der nævnes først, når nogen i Løvens Hule har gentænkt begrebet babytøj og vil ekspandere til udlandet.
Og nu er klubbens hjemmeside og Instagram-opslag også blevet tilgængelige i en spansk version.
– Forløberen til det er, at vores Instagram er eksploderet, da vi meldte ud, at Blessd kom til at eje 40 procent af klubben. Så fik vi 115.000 nye følgere plus de 5.000, vi havde i forvejen, hvor de 115.000 taler spansk, og derfor er alt, hvad vi lægger op derinde, nu på spansk og så dansk, fordi det er dem, vi skal kommercialisere på og sælge noget til på et tidspunkt, fortæller direktør i Vendsyssel FF, Lars Glinvad, til Tipsbladet.
– ChatGPT, det er fandme et godt produkt, men når det så er sagt, så har vi en Global Coordinator, der har studeret i Colombia og er bindeled mellem det danske og colombianske, men det er en kombination af de to, der sørger for det, vi laver på spansk.
Det er allerede fra den kommende sommer, at Vendsyssel FF vil i gang med at sælge til det colombianske marked, og hvor der ofte skal bruges en halv formue for at sikre den rigtige eksponering, har de den helt gratis i form af deres medejer, Blessd.
– Vi skal have en ny trøje her til sommer. Lige nu kan den kun købes på kampdage eller her på kontoret. Planen er, at vi skal sælge merchandise, fordi når han går på scenen foran 40-50.000 tilskuere i en Vendsyssel-trøje, så skal den også kunne købes. Han ved godt, at han er vores influencer, som skal hjælpe med at sælge alle de her ting.
– Planen er, at når vi kaster krogen ud til vores 120.000 følgere, der kun er 7.000 mindre end Brøndby, så skal der også madding på den på et tidspunkt, og det er planen, at der kommer det til sommer. Når vi skal sælge merchandise, satser vi udover vores trøje også på caps og hoodies, og det skal sælges inde fra hjemmesiden.
Artiklen fortsætter under billedet
Han er Colombias Justin Bieber
Der er ikke nogen tvivl om, hvilken status Blessd har i Sydamerika, og man kunne også allerede se den voldsomme opbakning, der var til hans nye hold, da de i vinter havde træningslejr i Colombia. Nu er det bare tid til, at der skal spindes guld til klubkassen.
– Han har 6,1 mio. følgere, og der satser vi på, at hvis vi siger, at bare en halv procent af dem vil købe en trøje, så er der 30.000 trøjer gange en eller anden fortjeneste, og vores trøjer skal også sælges fra de mange butikker i Sydamerika, der sælger hans merchandise.
– I dag sælger vi ingenting, det udgør ikke rigtig noget, men det skal op at udgøre en stor del af budgettet. Han er et kæmpe navn – det er deres Justin Bieber – så hvis de kæder ham sammen med os, kan der ligge nogle samarbejder med store brands, der vil med på trøjen. I stedet for at der står Jyttes Blomster eller Kaj Aages Fodterapi, så sigter vi lidt højere, afslutter Lars Glinvad.
Vendsyssel FF er dog presset i denne sæson, hvor de kæmper for at holde sig i live i 1. division. De har lige nu et forspring på to point ned til HB Køge, der er på den forkerte side af nedrykningsstregen.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER