Dansk back røg på mål: Skrækkeligt at kigge på

"Mystisk", "mærkelig" og "absurd". Det er ordene, som det tidligere Brøndby-talent sætter på sidste weekendes kamp, da forsvarsspilleren kort inde i anden halvleg havnede på kassen.



Oftest skal der en skade eller et rødt kort til, før en fodboldtræner vælger at hive sin målmand fra banen.

Ingen af delene var tilfældet, da Hillerød og SønderjyskE krydsede klinger i anden spillerunde af NordicBet Ligaen. Bagud 1-3 ved pausen valgte Hillerøds cheftræner Christian Lønstrup at pille målmand Alexander Jensen fra banen og stille med reservekeeper Thomas Gall fra anden halvlegs start.

Ingen på holdet havde tænkt tanken, at han kort inde i anden halvleg skulle blive præsenteret for et rødt kort. En fortvivlet spillertrup samledes i klynge, og måtte stille sig selv et atypisk spørgsmål midt på grønsværen.

– Kender vi overhovedet nogen, der kan stå på mål? I starten er det slet ikke mig, der skal stå. Det ender alligevel med, at det er mig, der ryger på kassen. Der var ikke nogen, der kunne stå på mål, så det var lidt ligegyldigt, hvem der tog den.

Sådan siger Hillerøds forsvarsspiller Gregers Arndal til Tipsbladet om øjeblikket, da Thomas Gall må gå fra banen. Men hvem skulle egentlig i første omgang have afløst Gall på kassen?

– Vi talte fra start om, at Witt [Jonathan Witt, red.], vores anfører, skulle stå på mål. Men så blev vi enige om, at det var bedre, at han blev ude i marken for at styre det hele.

Hvordan fandt I så ud af, at det skulle være dig?

– Jeg sagde bare, at jeg kan godt kunne tage handskerne, hvis ingen andre ville tage dem. Der var ikke den store diskussionsklub omkring det. Det var bare, hvis én meldte sig, så fik han handskerne.

Derfra var gode råd dyre for Gregers Arndal, der i knap 20 minutter holdt buret rent. Men to mål på fem minutter sendte Hillerød hjem med et 1-5-nederlag. De to indkasserede mål var tilsyneladende bedre end præstationen bag.

– Nu har jeg set kampen igen, og jeg kan jo se på min fodstilling og min målmandsteknik, at den ikke er speciel god. Det er næsten skrækkeligt at kigge på. Jeg tænkte ikke så meget derinde. Jeg kan ikke finde ud af at stå på mål, siger det tidligere Brøndby-talent, der blot har erfaring som målmand fra skolegården.

Nu kan han så skrive yderligere 45 minutter på målmands cv'et. Den øgede ekspertise som målmand har tilsyneladende også givet ham en rolle blandt rekrutteringspersonalet, der tidligere på ugen hentede Jonas Dakir i Randers FC.

– Det var mig, der signede ham. Ej, det har jeg sku ikke [givet ham nogle gode råd, red.]. Det tror jeg sgu, at han selv har godt styr på, siger Gregers Arndal, inden han konkluderer, at "absurd" nok er et meget retvisende ord for opgørets anden halvleg.

I midtugen tabte Hillerød 0-1 til Fremad Amager i pokalturneringen, mens Hvidovre er næste modstander i NordicBet Ligaen, og her tror venstre backen, der også kan spille i det centrale forsvar, på et godt resultat.

I afspilleren ovenfor kan du både se Gregers Arndal aktioner i kassen, og de to scoringer som han indkasserer.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

De må have mareridt om ham i nat!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Han stiller ultimative krav

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder