Oftest skal der en skade eller et rødt kort til, før en fodboldtræner vælger at hive sin målmand fra banen.
Ingen af delene var tilfældet, da Hillerød og SønderjyskE krydsede klinger i anden spillerunde af NordicBet Ligaen. Bagud 1-3 ved pausen valgte Hillerøds cheftræner Christian Lønstrup at pille målmand Alexander Jensen fra banen og stille med reservekeeper Thomas Gall fra anden halvlegs start.
Ingen på holdet havde tænkt tanken, at han kort inde i anden halvleg skulle blive præsenteret for et rødt kort. En fortvivlet spillertrup samledes i klynge, og måtte stille sig selv et atypisk spørgsmål midt på grønsværen.
– Kender vi overhovedet nogen, der kan stå på mål? I starten er det slet ikke mig, der skal stå. Det ender alligevel med, at det er mig, der ryger på kassen. Der var ikke nogen, der kunne stå på mål, så det var lidt ligegyldigt, hvem der tog den.
Sådan siger Hillerøds forsvarsspiller Gregers Arndal til Tipsbladet om øjeblikket, da Thomas Gall må gå fra banen. Men hvem skulle egentlig i første omgang have afløst Gall på kassen?
– Vi talte fra start om, at Witt [Jonathan Witt, red.], vores anfører, skulle stå på mål. Men så blev vi enige om, at det var bedre, at han blev ude i marken for at styre det hele.
Hvordan fandt I så ud af, at det skulle være dig?
– Jeg sagde bare, at jeg kan godt kunne tage handskerne, hvis ingen andre ville tage dem. Der var ikke den store diskussionsklub omkring det. Det var bare, hvis én meldte sig, så fik han handskerne.
Derfra var gode råd dyre for Gregers Arndal, der i knap 20 minutter holdt buret rent. Men to mål på fem minutter sendte Hillerød hjem med et 1-5-nederlag. De to indkasserede mål var tilsyneladende bedre end præstationen bag.
– Nu har jeg set kampen igen, og jeg kan jo se på min fodstilling og min målmandsteknik, at den ikke er speciel god. Det er næsten skrækkeligt at kigge på. Jeg tænkte ikke så meget derinde. Jeg kan ikke finde ud af at stå på mål, siger det tidligere Brøndby-talent, der blot har erfaring som målmand fra skolegården.
Nu kan han så skrive yderligere 45 minutter på målmands cv'et. Den øgede ekspertise som målmand har tilsyneladende også givet ham en rolle blandt rekrutteringspersonalet, der tidligere på ugen hentede Jonas Dakir i Randers FC.
– Det var mig, der signede ham. Ej, det har jeg sku ikke [givet ham nogle gode råd, red.]. Det tror jeg sgu, at han selv har godt styr på, siger Gregers Arndal, inden han konkluderer, at "absurd" nok er et meget retvisende ord for opgørets anden halvleg.
I midtugen tabte Hillerød 0-1 til Fremad Amager i pokalturneringen, mens Hvidovre er næste modstander i NordicBet Ligaen, og her tror venstre backen, der også kan spille i det centrale forsvar, på et godt resultat.
I afspilleren ovenfor kan du både se Gregers Arndal aktioner i kassen, og de to scoringer som han indkasserer.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED