Oftest skal der en skade eller et rødt kort til, før en fodboldtræner vælger at hive sin målmand fra banen.
Ingen af delene var tilfældet, da Hillerød og SønderjyskE krydsede klinger i anden spillerunde af NordicBet Ligaen. Bagud 1-3 ved pausen valgte Hillerøds cheftræner Christian Lønstrup at pille målmand Alexander Jensen fra banen og stille med reservekeeper Thomas Gall fra anden halvlegs start.
Ingen på holdet havde tænkt tanken, at han kort inde i anden halvleg skulle blive præsenteret for et rødt kort. En fortvivlet spillertrup samledes i klynge, og måtte stille sig selv et atypisk spørgsmål midt på grønsværen.
– Kender vi overhovedet nogen, der kan stå på mål? I starten er det slet ikke mig, der skal stå. Det ender alligevel med, at det er mig, der ryger på kassen. Der var ikke nogen, der kunne stå på mål, så det var lidt ligegyldigt, hvem der tog den.
Sådan siger Hillerøds forsvarsspiller Gregers Arndal til Tipsbladet om øjeblikket, da Thomas Gall må gå fra banen. Men hvem skulle egentlig i første omgang have afløst Gall på kassen?
– Vi talte fra start om, at Witt [Jonathan Witt, red.], vores anfører, skulle stå på mål. Men så blev vi enige om, at det var bedre, at han blev ude i marken for at styre det hele.
Hvordan fandt I så ud af, at det skulle være dig?
– Jeg sagde bare, at jeg kan godt kunne tage handskerne, hvis ingen andre ville tage dem. Der var ikke den store diskussionsklub omkring det. Det var bare, hvis én meldte sig, så fik han handskerne.
Derfra var gode råd dyre for Gregers Arndal, der i knap 20 minutter holdt buret rent. Men to mål på fem minutter sendte Hillerød hjem med et 1-5-nederlag. De to indkasserede mål var tilsyneladende bedre end præstationen bag.
– Nu har jeg set kampen igen, og jeg kan jo se på min fodstilling og min målmandsteknik, at den ikke er speciel god. Det er næsten skrækkeligt at kigge på. Jeg tænkte ikke så meget derinde. Jeg kan ikke finde ud af at stå på mål, siger det tidligere Brøndby-talent, der blot har erfaring som målmand fra skolegården.
Nu kan han så skrive yderligere 45 minutter på målmands cv'et. Den øgede ekspertise som målmand har tilsyneladende også givet ham en rolle blandt rekrutteringspersonalet, der tidligere på ugen hentede Jonas Dakir i Randers FC.
– Det var mig, der signede ham. Ej, det har jeg sku ikke [givet ham nogle gode råd, red.]. Det tror jeg sgu, at han selv har godt styr på, siger Gregers Arndal, inden han konkluderer, at "absurd" nok er et meget retvisende ord for opgørets anden halvleg.
I midtugen tabte Hillerød 0-1 til Fremad Amager i pokalturneringen, mens Hvidovre er næste modstander i NordicBet Ligaen, og her tror venstre backen, der også kan spille i det centrale forsvar, på et godt resultat.
I afspilleren ovenfor kan du både se Gregers Arndal aktioner i kassen, og de to scoringer som han indkasserer.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE