Hillerød i Superligaen?
Det kan være en melding, der kan få kaffen galt i halsen hos de fleste.
Den lille NordicBet Liga-klub har nemlig taget fusen på alle de seneste år, da klubben i 2013 lå i Serie 2.
Nu bider mandskabet skeer med de store hold i den næstbedste række.
Erfarne Christian Lønstrup er manden med ansvaret, og han vil gerne tilbage i det fine selskab, hvor han tidligere har været som FC Helsingør-cheftræner.
– Målet er selvfølgelig at rykke op en dag. Jeg kan ikke sige, hvornår det sker, men målet er også, at vi går på fuldtid, så vi kan tiltrække bedre spillere, som kan hjælpe os yderligere op i systemet.
– Vi er nødt til at forholde os til, at der er flere penge i det, som vi laver, og at spillerne kræver mere og mere i løn. Vi skal følge med tiden. Det betyder, at vi bag kulisserne er nødt til at få flere sponsorer. Vi skal hele tiden optimere, og vi er begyndt at sælge spillere, så vi får penge ind, siger Christian Lønstrup i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Det er stadig en fin rejse, som vi er på. Når vi rammer dagen, ser jeg os være blandt de fire til seks bedste i NordicBet Ligaen. Der er sket noget i forhold til den seneste og forrige sæson, og det er derfor, at jeg synes, at det er interessant, og at jeg kan se mig i det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har modtaget flere henvendelser
Den tidligere Superliga-træner har lige sat sin signatur på en ny kontrakt til sommeren 2028, og det skyldes noget helt bestemt.
– Jeg har været i Hillerød i fire år, og jeg synes, at det har været en spændende tid. Jeg vurderer hele tiden på projektet, og om man når i mål med de ting, som man laver. Jeg synes stadig, at vi er et spændende sted. Vi er begyndt at være en sælgende klub, og vi har mistet nogle profiler, men vi ser stadig spændende ud, og vi har en god trup. Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er det sidste, som man har set til den her klub, og det vil jeg godt være en del af.
Din chef Jackie Rasmusen siger, at du har haft muligheder på en højere hylde. Har det været i Superligaen?
– Det kan jeg ikke rigtig udtale mig om, men det er rigtigt, at der har været nogle ting løbende over lang tid. Det har været et tema i en længere periode.
Nu har Christian Lønstrup fire år til at få den nordsjællandske klub i det fine selskab, og potentialet er stort.
– Nu har jeg været træner i Superligaen, 1. division og 2. division, og mekanismerne er meget af det samme. Så længe jeg er et sted, hvor jeg synes, at vi har spændende spillere, som vi kan udvikle, og at jeg ikke ser et produkt, der er færdigt og har ramt af max.
– Det ser jeg ikke, at vi har gjort i øjeblikket. Det er spændende. Der er større og større forventninger. Jeg har været træner i 15-16 år, og jeg er meget drevet af at få små ting til at blive større og se, hvor langt vi kan nå, siger Hillerød-manageren.
Hillerød er lige nu nummer 10 i NordicBet Ligaen, og Lønstrup har tidligere været Superliga-træner for FC Helsingør, samt spiller i FC København.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Manchester City klar til semifinale
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord