Hillerød i Superligaen?
Det kan være en melding, der kan få kaffen galt i halsen hos de fleste.
Den lille NordicBet Liga-klub har nemlig taget fusen på alle de seneste år, da klubben i 2013 lå i Serie 2.
Nu bider mandskabet skeer med de store hold i den næstbedste række.
Erfarne Christian Lønstrup er manden med ansvaret, og han vil gerne tilbage i det fine selskab, hvor han tidligere har været som FC Helsingør-cheftræner.
– Målet er selvfølgelig at rykke op en dag. Jeg kan ikke sige, hvornår det sker, men målet er også, at vi går på fuldtid, så vi kan tiltrække bedre spillere, som kan hjælpe os yderligere op i systemet.
– Vi er nødt til at forholde os til, at der er flere penge i det, som vi laver, og at spillerne kræver mere og mere i løn. Vi skal følge med tiden. Det betyder, at vi bag kulisserne er nødt til at få flere sponsorer. Vi skal hele tiden optimere, og vi er begyndt at sælge spillere, så vi får penge ind, siger Christian Lønstrup i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Det er stadig en fin rejse, som vi er på. Når vi rammer dagen, ser jeg os være blandt de fire til seks bedste i NordicBet Ligaen. Der er sket noget i forhold til den seneste og forrige sæson, og det er derfor, at jeg synes, at det er interessant, og at jeg kan se mig i det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har modtaget flere henvendelser
Den tidligere Superliga-træner har lige sat sin signatur på en ny kontrakt til sommeren 2028, og det skyldes noget helt bestemt.
– Jeg har været i Hillerød i fire år, og jeg synes, at det har været en spændende tid. Jeg vurderer hele tiden på projektet, og om man når i mål med de ting, som man laver. Jeg synes stadig, at vi er et spændende sted. Vi er begyndt at være en sælgende klub, og vi har mistet nogle profiler, men vi ser stadig spændende ud, og vi har en god trup. Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er det sidste, som man har set til den her klub, og det vil jeg godt være en del af.
Din chef Jackie Rasmusen siger, at du har haft muligheder på en højere hylde. Har det været i Superligaen?
– Det kan jeg ikke rigtig udtale mig om, men det er rigtigt, at der har været nogle ting løbende over lang tid. Det har været et tema i en længere periode.
Nu har Christian Lønstrup fire år til at få den nordsjællandske klub i det fine selskab, og potentialet er stort.
– Nu har jeg været træner i Superligaen, 1. division og 2. division, og mekanismerne er meget af det samme. Så længe jeg er et sted, hvor jeg synes, at vi har spændende spillere, som vi kan udvikle, og at jeg ikke ser et produkt, der er færdigt og har ramt af max.
– Det ser jeg ikke, at vi har gjort i øjeblikket. Det er spændende. Der er større og større forventninger. Jeg har været træner i 15-16 år, og jeg er meget drevet af at få små ting til at blive større og se, hvor langt vi kan nå, siger Hillerød-manageren.
Hillerød er lige nu nummer 10 i NordicBet Ligaen, og Lønstrup har tidligere været Superliga-træner for FC Helsingør, samt spiller i FC København.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER