Dansk succestræner drømmer om Superliga-comeback

Den tidligere Superliga-træner Christian Lønstrup står i spidsen for Hillerød i NordicBet Ligaen, og et stort mål for træneren er at komme tilbage i den bedste række - muligvis med Hillerød.



Hillerød i Superligaen? 

Det kan være en melding, der kan få kaffen galt i halsen hos de fleste. 

Den lille NordicBet Liga-klub har nemlig taget fusen på alle de seneste år, da klubben i 2013 lå i Serie 2. 

Nu bider mandskabet skeer med de store hold i den næstbedste række. 

Erfarne Christian Lønstrup er manden med ansvaret, og han vil gerne tilbage i det fine selskab, hvor han tidligere har været som FC Helsingør-cheftræner.  

– Målet er selvfølgelig at rykke op en dag. Jeg kan ikke sige, hvornår det sker, men målet er også, at vi går på fuldtid, så vi kan tiltrække bedre spillere, som kan hjælpe os yderligere op i systemet.

– Vi er nødt til at forholde os til, at der er flere penge i det, som vi laver, og at spillerne kræver mere og mere i løn. Vi skal følge med tiden. Det betyder, at vi bag kulisserne er nødt til at få flere sponsorer. Vi skal hele tiden optimere, og vi er begyndt at sælge spillere, så vi får penge ind, siger Christian Lønstrup i et interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Det er stadig en fin rejse, som vi er på. Når vi rammer dagen, ser jeg os være blandt de fire til seks bedste i NordicBet Ligaen. Der er sket noget i forhold til den seneste og forrige sæson, og det er derfor, at jeg synes, at det er interessant, og at jeg kan se mig i det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har modtaget flere henvendelser
Den tidligere Superliga-træner har lige sat sin signatur på en ny kontrakt til sommeren 2028, og det skyldes noget helt bestemt.

– Jeg har været i Hillerød i fire år, og jeg synes, at det har været en spændende tid. Jeg vurderer hele tiden på projektet, og om man når i mål med de ting, som man laver. Jeg synes stadig, at vi er et spændende sted. Vi er begyndt at være en sælgende klub, og vi har mistet nogle profiler, men vi ser stadig spændende ud, og vi har en god trup. Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er det sidste, som man har set til den her klub, og det vil jeg godt være en del af.

Din chef Jackie Rasmusen siger, at du har haft muligheder på en højere hylde. Har det været i Superligaen?

– Det kan jeg ikke rigtig udtale mig om, men det er rigtigt, at der har været nogle ting løbende over lang tid. Det har været et tema i en længere periode.

Nu har Christian Lønstrup fire år til at få den nordsjællandske klub i det fine selskab, og potentialet er stort.

– Nu har jeg været træner i Superligaen, 1. division og 2. division, og mekanismerne er meget af det samme. Så længe jeg er et sted, hvor jeg synes, at vi har spændende spillere, som vi kan udvikle, og at jeg ikke ser et produkt, der er færdigt og har ramt af max.

– Det ser jeg ikke, at vi har gjort i øjeblikket. Det er spændende. Der er større og større forventninger. Jeg har været træner i 15-16 år, og jeg er meget drevet af at få små ting til at blive større og se, hvor langt vi kan nå, siger Hillerød-manageren. 

Hillerød er lige nu nummer 10 i NordicBet Ligaen, og Lønstrup har tidligere været Superliga-træner for FC Helsingør, samt spiller i FC København. 







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Den første i næsten 40 år

Høgh hyldes af UEFA

Færdig i FC Midtjylland?

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Bo Svensson i spil til stort job

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop