Hillerød i Superligaen?
Det kan være en melding, der kan få kaffen galt i halsen hos de fleste.
Den lille NordicBet Liga-klub har nemlig taget fusen på alle de seneste år, da klubben i 2013 lå i Serie 2.
Nu bider mandskabet skeer med de store hold i den næstbedste række.
Erfarne Christian Lønstrup er manden med ansvaret, og han vil gerne tilbage i det fine selskab, hvor han tidligere har været som FC Helsingør-cheftræner.
– Målet er selvfølgelig at rykke op en dag. Jeg kan ikke sige, hvornår det sker, men målet er også, at vi går på fuldtid, så vi kan tiltrække bedre spillere, som kan hjælpe os yderligere op i systemet.
– Vi er nødt til at forholde os til, at der er flere penge i det, som vi laver, og at spillerne kræver mere og mere i løn. Vi skal følge med tiden. Det betyder, at vi bag kulisserne er nødt til at få flere sponsorer. Vi skal hele tiden optimere, og vi er begyndt at sælge spillere, så vi får penge ind, siger Christian Lønstrup i et interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Det er stadig en fin rejse, som vi er på. Når vi rammer dagen, ser jeg os være blandt de fire til seks bedste i NordicBet Ligaen. Der er sket noget i forhold til den seneste og forrige sæson, og det er derfor, at jeg synes, at det er interessant, og at jeg kan se mig i det.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har modtaget flere henvendelser
Den tidligere Superliga-træner har lige sat sin signatur på en ny kontrakt til sommeren 2028, og det skyldes noget helt bestemt.
– Jeg har været i Hillerød i fire år, og jeg synes, at det har været en spændende tid. Jeg vurderer hele tiden på projektet, og om man når i mål med de ting, som man laver. Jeg synes stadig, at vi er et spændende sted. Vi er begyndt at være en sælgende klub, og vi har mistet nogle profiler, men vi ser stadig spændende ud, og vi har en god trup. Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er det sidste, som man har set til den her klub, og det vil jeg godt være en del af.
Din chef Jackie Rasmusen siger, at du har haft muligheder på en højere hylde. Har det været i Superligaen?
– Det kan jeg ikke rigtig udtale mig om, men det er rigtigt, at der har været nogle ting løbende over lang tid. Det har været et tema i en længere periode.
Nu har Christian Lønstrup fire år til at få den nordsjællandske klub i det fine selskab, og potentialet er stort.
– Nu har jeg været træner i Superligaen, 1. division og 2. division, og mekanismerne er meget af det samme. Så længe jeg er et sted, hvor jeg synes, at vi har spændende spillere, som vi kan udvikle, og at jeg ikke ser et produkt, der er færdigt og har ramt af max.
– Det ser jeg ikke, at vi har gjort i øjeblikket. Det er spændende. Der er større og større forventninger. Jeg har været træner i 15-16 år, og jeg er meget drevet af at få små ting til at blive større og se, hvor langt vi kan nå, siger Hillerød-manageren.
Hillerød er lige nu nummer 10 i NordicBet Ligaen, og Lønstrup har tidligere været Superliga-træner for FC Helsingør, samt spiller i FC København.
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Neymar tager en tørn mere
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Vil have Jonas Wind til FC København
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
Tauson er færdig i Brisbane
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub