Dansk succestræner drømmer om Superliga-comeback

Den tidligere Superliga-træner Christian Lønstrup står i spidsen for Hillerød i NordicBet Ligaen, og et stort mål for træneren er at komme tilbage i den bedste række - muligvis med Hillerød.



Hillerød i Superligaen? 

Det kan være en melding, der kan få kaffen galt i halsen hos de fleste. 

Den lille NordicBet Liga-klub har nemlig taget fusen på alle de seneste år, da klubben i 2013 lå i Serie 2. 

Nu bider mandskabet skeer med de store hold i den næstbedste række. 

Erfarne Christian Lønstrup er manden med ansvaret, og han vil gerne tilbage i det fine selskab, hvor han tidligere har været som FC Helsingør-cheftræner.  

– Målet er selvfølgelig at rykke op en dag. Jeg kan ikke sige, hvornår det sker, men målet er også, at vi går på fuldtid, så vi kan tiltrække bedre spillere, som kan hjælpe os yderligere op i systemet.

– Vi er nødt til at forholde os til, at der er flere penge i det, som vi laver, og at spillerne kræver mere og mere i løn. Vi skal følge med tiden. Det betyder, at vi bag kulisserne er nødt til at få flere sponsorer. Vi skal hele tiden optimere, og vi er begyndt at sælge spillere, så vi får penge ind, siger Christian Lønstrup i et interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Det er stadig en fin rejse, som vi er på. Når vi rammer dagen, ser jeg os være blandt de fire til seks bedste i NordicBet Ligaen. Der er sket noget i forhold til den seneste og forrige sæson, og det er derfor, at jeg synes, at det er interessant, og at jeg kan se mig i det.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har modtaget flere henvendelser
Den tidligere Superliga-træner har lige sat sin signatur på en ny kontrakt til sommeren 2028, og det skyldes noget helt bestemt.

– Jeg har været i Hillerød i fire år, og jeg synes, at det har været en spændende tid. Jeg vurderer hele tiden på projektet, og om man når i mål med de ting, som man laver. Jeg synes stadig, at vi er et spændende sted. Vi er begyndt at være en sælgende klub, og vi har mistet nogle profiler, men vi ser stadig spændende ud, og vi har en god trup. Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er det sidste, som man har set til den her klub, og det vil jeg godt være en del af.

Din chef Jackie Rasmusen siger, at du har haft muligheder på en højere hylde. Har det været i Superligaen?

– Det kan jeg ikke rigtig udtale mig om, men det er rigtigt, at der har været nogle ting løbende over lang tid. Det har været et tema i en længere periode.

Nu har Christian Lønstrup fire år til at få den nordsjællandske klub i det fine selskab, og potentialet er stort.

– Nu har jeg været træner i Superligaen, 1. division og 2. division, og mekanismerne er meget af det samme. Så længe jeg er et sted, hvor jeg synes, at vi har spændende spillere, som vi kan udvikle, og at jeg ikke ser et produkt, der er færdigt og har ramt af max.

– Det ser jeg ikke, at vi har gjort i øjeblikket. Det er spændende. Der er større og større forventninger. Jeg har været træner i 15-16 år, og jeg er meget drevet af at få små ting til at blive større og se, hvor langt vi kan nå, siger Hillerød-manageren. 

Hillerød er lige nu nummer 10 i NordicBet Ligaen, og Lønstrup har tidligere været Superliga-træner for FC Helsingør, samt spiller i FC København. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



LIVE

LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

El Clásico kan afgøre det hele

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

10. gang i træk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Færdig i Real Madrid