Dansk topscorer solgt: Ellevild med skifte

Topscoreren i 2. division, Martin Huldahl, er blevet købt af FC Fredericia, og Tipsbladet har talt med den tidligere Skive-profil om skiftet til NordicBet Liga-topklubben.



1, 2, 3… 11.

Målene er haglet ind for Martin Huldahl i denne sæson for Skive IK.

Hele 11 scoringer satte den unge angriber i kassen, og han er i øjeblikket topscorer i 2. division.

Derfor hev FC Fredericia pengepungen op af lommen og lagde et beløb for den farlige angriber og købte ham.

Men FC Fredericia var langt fra den eneste klub, der var ude efter ham.

– Det er ingen hemmelighed, at et skifte til Fredericia ville være et skridt i den rigtige retning. Det er fra 2. til 1. division, og klubben ligger rigtig godt i 1. division. Da jeg hørte, at de var interesserede, var det meget attraktivt, selvom der også var interesse fra andre klubber.

Hvilke klubber var interesserede i dig?

– Der har både været klubber i Sverige, andre 1. divisionsklubber samt klubber i 2. division. Da Fredericia blev aktuelt, var jeg ikke i tvivl om, at det ville jeg gerne, fortæller Martin Huldahl i et interview med Tipsbladet.

At gå fra Skive til Fredericia er lidt af en omvæltning for den 20-årige angriber, men det er ikke noget, der skræmmer ham.

– Jeg glæder mig rigtig meget til det. Jeg har allerede kunnet mærke det i de første tre uger med dem, som jeg træner, at det er et fuldtidssetup. Det er nogle bedre spillere, og jeg glæder mig sindssygt meget til at prøve mig af på 1. divisionsniveau for at se, hvordan det er.

Har det betydet noget for dig, at FC Fredericia ligger så godt i 1. division?

– Det ved jeg ikke. Det har mere været måden, som Fredericia spiller fodbold på. Det er et hold, som jeg kan se mig selv på. De skaber en masse chancer, og de spiller noget flot og god fodbold. Det vil jeg gerne være en del af.

Går du med en Superliga-drøm i maven?

– Nej. Selvfølgelig vil jeg synes, at det kunne være fedt at rykke op, men vi tager en kamp ad gangen. Vi ser på det. Der er en lang forårssæson, så det har jeg ikke baseret mit valg ud fra.

Hvordan er du blevet taget imod af dine nye holdkammerater?

– De har taget sindssygt godt imod mig, spillerne og staben. Det har været let at komme ind på holdet. Vi har været på træningslejr i Tyrkiet og spillet nogle træningskampe. Det har virkelig været en god tid indtil videre, siger Martin Huldahl og tilføjer:

– Jeg er jo gået fra et deltids- til et fuldtidssetup, og jeg kan mærke, at der er meget bedre rammer. Mulighederne for at udvikle mig som fodboldspiller er blevet bedre. Vi træner mere. Det er bare fedt, og jeg nyder det. Det kan gøre, at jeg kan blive den bedst mulige fodboldspiller.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: FC Fredericia

Scorede mål på samlebånd i Viborg

I FC Fredericia skal danskeren kæmpe med en anden målfarlig herre i Asbjørn Bøndergaard, der er nummer to på topscorerlisten i NordicBet Ligaen, men hvad tænker han om konkurrencen?

– Det vil jeg lade være op til træneren selvfølgelig. Jeg vil bare gøre mit på træningsbanen, og så håber jeg på, at jeg kan bidrage med det, som jeg kan og give det til holdet.

Det har været noget af en rejse for 20-årige Huldahl, da han i januar 2023 var en del af en Superliga-klub, hvor angriberen efterfølgende måtte revidere karrieren.

– Jeg var i Viborg som U17- og U19-spiller, hvor det virkelig gik godt. Jeg scorede 30 mål i både U17 og U19. Jeg vil ikke sige, at jeg tog et knæk, men jeg skulle vænne mig til at spille seniorfodbold. Det var ikke i Viborg, at det kunne lykkes for mig. Så det med at tage et skridt ned til Skive har været godt for min seniorerfaring, afslutter Martin Huldahl til Tipsbladet og tilføjer, at han har været glad for sin tid i Skive IK.

Huldahl har stadig sin debut til gode, men den kan komme, når FC Fredericia møder Hvidovre IF torsdag aften i NordicBet Ligaen.

FC Fredericia er nummer to i NordicBet Ligaen og har dermed kurs mod Superligaen.





Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo




LIVE

LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF – FC Nordsjælland

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Barcelona klager til UEFA

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han tilbage for Brøndby

Chelsea – Manchester City

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Det er en katastrofe for Brøndby

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Liverpool – Fulham

Robert trækker overskrifter i udlandet

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker