1, 2, 3… 11.
Målene er haglet ind for Martin Huldahl i denne sæson for Skive IK.
Hele 11 scoringer satte den unge angriber i kassen, og han er i øjeblikket topscorer i 2. division.
Derfor hev FC Fredericia pengepungen op af lommen og lagde et beløb for den farlige angriber og købte ham.
Men FC Fredericia var langt fra den eneste klub, der var ude efter ham.
– Det er ingen hemmelighed, at et skifte til Fredericia ville være et skridt i den rigtige retning. Det er fra 2. til 1. division, og klubben ligger rigtig godt i 1. division. Da jeg hørte, at de var interesserede, var det meget attraktivt, selvom der også var interesse fra andre klubber.
Hvilke klubber var interesserede i dig?
– Der har både været klubber i Sverige, andre 1. divisionsklubber samt klubber i 2. division. Da Fredericia blev aktuelt, var jeg ikke i tvivl om, at det ville jeg gerne, fortæller Martin Huldahl i et interview med Tipsbladet.
At gå fra Skive til Fredericia er lidt af en omvæltning for den 20-årige angriber, men det er ikke noget, der skræmmer ham.
– Jeg glæder mig rigtig meget til det. Jeg har allerede kunnet mærke det i de første tre uger med dem, som jeg træner, at det er et fuldtidssetup. Det er nogle bedre spillere, og jeg glæder mig sindssygt meget til at prøve mig af på 1. divisionsniveau for at se, hvordan det er.
Har det betydet noget for dig, at FC Fredericia ligger så godt i 1. division?
– Det ved jeg ikke. Det har mere været måden, som Fredericia spiller fodbold på. Det er et hold, som jeg kan se mig selv på. De skaber en masse chancer, og de spiller noget flot og god fodbold. Det vil jeg gerne være en del af.
Går du med en Superliga-drøm i maven?
– Nej. Selvfølgelig vil jeg synes, at det kunne være fedt at rykke op, men vi tager en kamp ad gangen. Vi ser på det. Der er en lang forårssæson, så det har jeg ikke baseret mit valg ud fra.
Hvordan er du blevet taget imod af dine nye holdkammerater?
– De har taget sindssygt godt imod mig, spillerne og staben. Det har været let at komme ind på holdet. Vi har været på træningslejr i Tyrkiet og spillet nogle træningskampe. Det har virkelig været en god tid indtil videre, siger Martin Huldahl og tilføjer:
– Jeg er jo gået fra et deltids- til et fuldtidssetup, og jeg kan mærke, at der er meget bedre rammer. Mulighederne for at udvikle mig som fodboldspiller er blevet bedre. Vi træner mere. Det er bare fedt, og jeg nyder det. Det kan gøre, at jeg kan blive den bedst mulige fodboldspiller.
Artiklen fortsætter under billedet.

Scorede mål på samlebånd i Viborg
I FC Fredericia skal danskeren kæmpe med en anden målfarlig herre i Asbjørn Bøndergaard, der er nummer to på topscorerlisten i NordicBet Ligaen, men hvad tænker han om konkurrencen?
– Det vil jeg lade være op til træneren selvfølgelig. Jeg vil bare gøre mit på træningsbanen, og så håber jeg på, at jeg kan bidrage med det, som jeg kan og give det til holdet.
Det har været noget af en rejse for 20-årige Huldahl, da han i januar 2023 var en del af en Superliga-klub, hvor angriberen efterfølgende måtte revidere karrieren.
– Jeg var i Viborg som U17- og U19-spiller, hvor det virkelig gik godt. Jeg scorede 30 mål i både U17 og U19. Jeg vil ikke sige, at jeg tog et knæk, men jeg skulle vænne mig til at spille seniorfodbold. Det var ikke i Viborg, at det kunne lykkes for mig. Så det med at tage et skridt ned til Skive har været godt for min seniorerfaring, afslutter Martin Huldahl til Tipsbladet og tilføjer, at han har været glad for sin tid i Skive IK.
Huldahl har stadig sin debut til gode, men den kan komme, når FC Fredericia møder Hvidovre IF torsdag aften i NordicBet Ligaen.
FC Fredericia er nummer to i NordicBet Ligaen og har dermed kurs mod Superligaen.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kevin Diks skriver historie
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!