Dansk topscorer solgt: Ellevild med skifte

Topscoreren i 2. division, Martin Huldahl, er blevet købt af FC Fredericia, og Tipsbladet har talt med den tidligere Skive-profil om skiftet til NordicBet Liga-topklubben.



1, 2, 3… 11.

Målene er haglet ind for Martin Huldahl i denne sæson for Skive IK.

Hele 11 scoringer satte den unge angriber i kassen, og han er i øjeblikket topscorer i 2. division.

Derfor hev FC Fredericia pengepungen op af lommen og lagde et beløb for den farlige angriber og købte ham.

Men FC Fredericia var langt fra den eneste klub, der var ude efter ham.

– Det er ingen hemmelighed, at et skifte til Fredericia ville være et skridt i den rigtige retning. Det er fra 2. til 1. division, og klubben ligger rigtig godt i 1. division. Da jeg hørte, at de var interesserede, var det meget attraktivt, selvom der også var interesse fra andre klubber.

Hvilke klubber var interesserede i dig?

– Der har både været klubber i Sverige, andre 1. divisionsklubber samt klubber i 2. division. Da Fredericia blev aktuelt, var jeg ikke i tvivl om, at det ville jeg gerne, fortæller Martin Huldahl i et interview med Tipsbladet.

At gå fra Skive til Fredericia er lidt af en omvæltning for den 20-årige angriber, men det er ikke noget, der skræmmer ham.

– Jeg glæder mig rigtig meget til det. Jeg har allerede kunnet mærke det i de første tre uger med dem, som jeg træner, at det er et fuldtidssetup. Det er nogle bedre spillere, og jeg glæder mig sindssygt meget til at prøve mig af på 1. divisionsniveau for at se, hvordan det er.

Har det betydet noget for dig, at FC Fredericia ligger så godt i 1. division?

– Det ved jeg ikke. Det har mere været måden, som Fredericia spiller fodbold på. Det er et hold, som jeg kan se mig selv på. De skaber en masse chancer, og de spiller noget flot og god fodbold. Det vil jeg gerne være en del af.

Går du med en Superliga-drøm i maven?

– Nej. Selvfølgelig vil jeg synes, at det kunne være fedt at rykke op, men vi tager en kamp ad gangen. Vi ser på det. Der er en lang forårssæson, så det har jeg ikke baseret mit valg ud fra.

Hvordan er du blevet taget imod af dine nye holdkammerater?

– De har taget sindssygt godt imod mig, spillerne og staben. Det har været let at komme ind på holdet. Vi har været på træningslejr i Tyrkiet og spillet nogle træningskampe. Det har virkelig været en god tid indtil videre, siger Martin Huldahl og tilføjer:

– Jeg er jo gået fra et deltids- til et fuldtidssetup, og jeg kan mærke, at der er meget bedre rammer. Mulighederne for at udvikle mig som fodboldspiller er blevet bedre. Vi træner mere. Det er bare fedt, og jeg nyder det. Det kan gøre, at jeg kan blive den bedst mulige fodboldspiller.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: FC Fredericia

Scorede mål på samlebånd i Viborg

I FC Fredericia skal danskeren kæmpe med en anden målfarlig herre i Asbjørn Bøndergaard, der er nummer to på topscorerlisten i NordicBet Ligaen, men hvad tænker han om konkurrencen?

– Det vil jeg lade være op til træneren selvfølgelig. Jeg vil bare gøre mit på træningsbanen, og så håber jeg på, at jeg kan bidrage med det, som jeg kan og give det til holdet.

Det har været noget af en rejse for 20-årige Huldahl, da han i januar 2023 var en del af en Superliga-klub, hvor angriberen efterfølgende måtte revidere karrieren.

– Jeg var i Viborg som U17- og U19-spiller, hvor det virkelig gik godt. Jeg scorede 30 mål i både U17 og U19. Jeg vil ikke sige, at jeg tog et knæk, men jeg skulle vænne mig til at spille seniorfodbold. Det var ikke i Viborg, at det kunne lykkes for mig. Så det med at tage et skridt ned til Skive har været godt for min seniorerfaring, afslutter Martin Huldahl til Tipsbladet og tilføjer, at han har været glad for sin tid i Skive IK.

Huldahl har stadig sin debut til gode, men den kan komme, når FC Fredericia møder Hvidovre IF torsdag aften i NordicBet Ligaen.

FC Fredericia er nummer to i NordicBet Ligaen og har dermed kurs mod Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

West Ham forventer Hermansen-skifte

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Nørgaard kommenterer exitrygte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘FCK er nødt til at lytte’

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB-angriber på vej til Serie A



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Storklub har taget kontakt

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Medie: FC København nægter

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’