1, 2, 3… 11.
Målene er haglet ind for Martin Huldahl i denne sæson for Skive IK.
Hele 11 scoringer satte den unge angriber i kassen, og han er i øjeblikket topscorer i 2. division.
Derfor hev FC Fredericia pengepungen op af lommen og lagde et beløb for den farlige angriber og købte ham.
Men FC Fredericia var langt fra den eneste klub, der var ude efter ham.
– Det er ingen hemmelighed, at et skifte til Fredericia ville være et skridt i den rigtige retning. Det er fra 2. til 1. division, og klubben ligger rigtig godt i 1. division. Da jeg hørte, at de var interesserede, var det meget attraktivt, selvom der også var interesse fra andre klubber.
Hvilke klubber var interesserede i dig?
– Der har både været klubber i Sverige, andre 1. divisionsklubber samt klubber i 2. division. Da Fredericia blev aktuelt, var jeg ikke i tvivl om, at det ville jeg gerne, fortæller Martin Huldahl i et interview med Tipsbladet.
At gå fra Skive til Fredericia er lidt af en omvæltning for den 20-årige angriber, men det er ikke noget, der skræmmer ham.
– Jeg glæder mig rigtig meget til det. Jeg har allerede kunnet mærke det i de første tre uger med dem, som jeg træner, at det er et fuldtidssetup. Det er nogle bedre spillere, og jeg glæder mig sindssygt meget til at prøve mig af på 1. divisionsniveau for at se, hvordan det er.
Har det betydet noget for dig, at FC Fredericia ligger så godt i 1. division?
– Det ved jeg ikke. Det har mere været måden, som Fredericia spiller fodbold på. Det er et hold, som jeg kan se mig selv på. De skaber en masse chancer, og de spiller noget flot og god fodbold. Det vil jeg gerne være en del af.
Går du med en Superliga-drøm i maven?
– Nej. Selvfølgelig vil jeg synes, at det kunne være fedt at rykke op, men vi tager en kamp ad gangen. Vi ser på det. Der er en lang forårssæson, så det har jeg ikke baseret mit valg ud fra.
Hvordan er du blevet taget imod af dine nye holdkammerater?
– De har taget sindssygt godt imod mig, spillerne og staben. Det har været let at komme ind på holdet. Vi har været på træningslejr i Tyrkiet og spillet nogle træningskampe. Det har virkelig været en god tid indtil videre, siger Martin Huldahl og tilføjer:
– Jeg er jo gået fra et deltids- til et fuldtidssetup, og jeg kan mærke, at der er meget bedre rammer. Mulighederne for at udvikle mig som fodboldspiller er blevet bedre. Vi træner mere. Det er bare fedt, og jeg nyder det. Det kan gøre, at jeg kan blive den bedst mulige fodboldspiller.
Artiklen fortsætter under billedet.

Scorede mål på samlebånd i Viborg
I FC Fredericia skal danskeren kæmpe med en anden målfarlig herre i Asbjørn Bøndergaard, der er nummer to på topscorerlisten i NordicBet Ligaen, men hvad tænker han om konkurrencen?
– Det vil jeg lade være op til træneren selvfølgelig. Jeg vil bare gøre mit på træningsbanen, og så håber jeg på, at jeg kan bidrage med det, som jeg kan og give det til holdet.
Det har været noget af en rejse for 20-årige Huldahl, da han i januar 2023 var en del af en Superliga-klub, hvor angriberen efterfølgende måtte revidere karrieren.
– Jeg var i Viborg som U17- og U19-spiller, hvor det virkelig gik godt. Jeg scorede 30 mål i både U17 og U19. Jeg vil ikke sige, at jeg tog et knæk, men jeg skulle vænne mig til at spille seniorfodbold. Det var ikke i Viborg, at det kunne lykkes for mig. Så det med at tage et skridt ned til Skive har været godt for min seniorerfaring, afslutter Martin Huldahl til Tipsbladet og tilføjer, at han har været glad for sin tid i Skive IK.
Huldahl har stadig sin debut til gode, men den kan komme, når FC Fredericia møder Hvidovre IF torsdag aften i NordicBet Ligaen.
FC Fredericia er nummer to i NordicBet Ligaen og har dermed kurs mod Superligaen.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
På rov i FC København
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale