1, 2, 3… 11.
Målene er haglet ind for Martin Huldahl i denne sæson for Skive IK.
Hele 11 scoringer satte den unge angriber i kassen, og han er i øjeblikket topscorer i 2. division.
Derfor hev FC Fredericia pengepungen op af lommen og lagde et beløb for den farlige angriber og købte ham.
Men FC Fredericia var langt fra den eneste klub, der var ude efter ham.
– Det er ingen hemmelighed, at et skifte til Fredericia ville være et skridt i den rigtige retning. Det er fra 2. til 1. division, og klubben ligger rigtig godt i 1. division. Da jeg hørte, at de var interesserede, var det meget attraktivt, selvom der også var interesse fra andre klubber.
Hvilke klubber var interesserede i dig?
– Der har både været klubber i Sverige, andre 1. divisionsklubber samt klubber i 2. division. Da Fredericia blev aktuelt, var jeg ikke i tvivl om, at det ville jeg gerne, fortæller Martin Huldahl i et interview med Tipsbladet.
At gå fra Skive til Fredericia er lidt af en omvæltning for den 20-årige angriber, men det er ikke noget, der skræmmer ham.
– Jeg glæder mig rigtig meget til det. Jeg har allerede kunnet mærke det i de første tre uger med dem, som jeg træner, at det er et fuldtidssetup. Det er nogle bedre spillere, og jeg glæder mig sindssygt meget til at prøve mig af på 1. divisionsniveau for at se, hvordan det er.
Har det betydet noget for dig, at FC Fredericia ligger så godt i 1. division?
– Det ved jeg ikke. Det har mere været måden, som Fredericia spiller fodbold på. Det er et hold, som jeg kan se mig selv på. De skaber en masse chancer, og de spiller noget flot og god fodbold. Det vil jeg gerne være en del af.
Går du med en Superliga-drøm i maven?
– Nej. Selvfølgelig vil jeg synes, at det kunne være fedt at rykke op, men vi tager en kamp ad gangen. Vi ser på det. Der er en lang forårssæson, så det har jeg ikke baseret mit valg ud fra.
Hvordan er du blevet taget imod af dine nye holdkammerater?
– De har taget sindssygt godt imod mig, spillerne og staben. Det har været let at komme ind på holdet. Vi har været på træningslejr i Tyrkiet og spillet nogle træningskampe. Det har virkelig været en god tid indtil videre, siger Martin Huldahl og tilføjer:
– Jeg er jo gået fra et deltids- til et fuldtidssetup, og jeg kan mærke, at der er meget bedre rammer. Mulighederne for at udvikle mig som fodboldspiller er blevet bedre. Vi træner mere. Det er bare fedt, og jeg nyder det. Det kan gøre, at jeg kan blive den bedst mulige fodboldspiller.
Artiklen fortsætter under billedet.

Scorede mål på samlebånd i Viborg
I FC Fredericia skal danskeren kæmpe med en anden målfarlig herre i Asbjørn Bøndergaard, der er nummer to på topscorerlisten i NordicBet Ligaen, men hvad tænker han om konkurrencen?
– Det vil jeg lade være op til træneren selvfølgelig. Jeg vil bare gøre mit på træningsbanen, og så håber jeg på, at jeg kan bidrage med det, som jeg kan og give det til holdet.
Det har været noget af en rejse for 20-årige Huldahl, da han i januar 2023 var en del af en Superliga-klub, hvor angriberen efterfølgende måtte revidere karrieren.
– Jeg var i Viborg som U17- og U19-spiller, hvor det virkelig gik godt. Jeg scorede 30 mål i både U17 og U19. Jeg vil ikke sige, at jeg tog et knæk, men jeg skulle vænne mig til at spille seniorfodbold. Det var ikke i Viborg, at det kunne lykkes for mig. Så det med at tage et skridt ned til Skive har været godt for min seniorerfaring, afslutter Martin Huldahl til Tipsbladet og tilføjer, at han har været glad for sin tid i Skive IK.
Huldahl har stadig sin debut til gode, men den kan komme, når FC Fredericia møder Hvidovre IF torsdag aften i NordicBet Ligaen.
FC Fredericia er nummer to i NordicBet Ligaen og har dermed kurs mod Superligaen.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER