Dansker er glohed: ‘Skuffet over spilletid i SIF’

Asbjørn Bøndergaard er i stort målhumør for FC Fredericia i NordicBet Ligaen, men angriberen er på kontrakt i Silkeborg IF. Angriberen mener ikke, at han har fået chancen i Superliga-klubben.



Selvfølgelig synes jeg, at det var skuffende. 

Asbjørn Bøndergaard
Silkeborg-spiller, udlejet til FC Fredericia

Asbjørn Bøndergaard er klar i mælet. 

Tiden i Sillkeborg IF har nemlig ikke budt på meget spilletid for angriberen.

Det er blot til syv førsteholdskampe for Silkeborg på trods af, at han har bombet mål ind for Silkeborgs U-hold.

Lige nu har Bøndergaard fundet melodien under lejeopholdet i FC Fredericia.

– Det er også nemt at sige, at det er skuffende, at jeg ikke fik mere spilletid, når det går godt nu. Jeg var selvfølgelig skuffet, at jeg ikke fik mere spilletid, men det tænker jeg, at de fleste er, når de ikke spiller.

– Der skal jo være nogle i en trup, der ikke spiller. Jeg spillede så ikke i SIF, og det var pisseirriterende. Nu er jeg glad for, at jeg er et sted, hvor jeg spiller, fortæller Bøndergaard i et interview med Tipsbladet.

Tonni Adamsen har længe været en af Superligaens varmeste angribere, men Bøndergaard er ikke sikker på, at det har haft den store indflydelse på den manglende spilletid i Sikeborg.

– Det er lidt svært at sige. Om Tonni scorede eller ikke scorede, så synes jeg ikke, at det havde noget at sige i forhold til, at jeg ville få chancen eller ej. Det var ikke en startplads, der var tale om.

– Det var de sidste minutter i kampen, og det var der heller ikke så meget af. Jeg ved ikke, om det har haft noget at sige, men der har selvfølgelig været nogle gode angribere, som har haft tur i den, mens jeg var i SIF. Det gjorde det måske lidt sværere.

Tænker du, at det kan være fedt at slå Tonni Adamsen af, når du kommer tilbage til Silkeborg?

– Nej, jeg tænker ikke så meget over at slå ham af. Der kan ske så meget på en sommer, så det har jeg ikke tanker om.

I denne sæson har den 20-årige angriber scoret hele 11 mål i 16 NordicBet Liga-kampe, så han er i den grad brandvarm foran mål. Derudover er FC Fredericia nummer to i rækken.

– Det har været virkelig godt personligt for mig de her tre-fire måneder, og jeg har fået lavet en del mål. Det har været dejligt. Jeg høster frugterne af, at holdet er inde i en god periode, og vi skaber en del oppe foran an, så jeg får nogle gode chancer.

– Det er bare nemmere at score på et hold, der har bolden og sætter pris på at have bolden. Det har også været over forventning, helt klart.

– Jeg har det virkelig godt i Fredericia. Det er et godt skønt sted at være. Det er fedt at være et sted, hvor jeg spiller. Nu har jeg været i Silkeborg i et par år, hvor jeg næsten slet ikke har spillet. Det giver noget andet til ens hverdag, at man spiller, så det sætter jeg stor pris på.

Artiklen fortsætter under billedet.

Billede-2

Foto: Silkeborg IF

Uvis fremtid
De 11 mål placerer ham på andenpladsen på topscorerlisten, et mål bag OB's Luca Kjerrumgaard. Træerne vokser dog ikke ind i himlen for den unge angriber.

– Jeg kan godt se, at jeg ligger godt til på topscorerlisten, men sæsonen er lang. Det kan være, at jeg skal kigge på den i de sidste runder, hvis det stadig ser godt ud. Jeg tænker ikke over det nu.

Bøndergaard er lejet ud til FC Fredericia for resten af denne sæson, men han har kontrakt med SIlkeborg til sommeren 2027. Han vil dog ikke spekulere så meget over fremtiden.

– Lige nu går det godt i Fredericia, og det er jeg bare mega-glad for. Det tænker jeg også, at Silkeborg er glade for. Planen og håbet med at tage til Fredericia var, at jeg ville få en masse spilletid på seniorniveau. Ud over det har jeg fået lavet nogle mål, og det er bare et plus. På papiret skal jeg tilbage til Silkeborg til sommer, så det tager jeg udgangspunkt i.

– Jeg er åben for det hele, men jeg har stadig en lang sæson foran mig. Vi er ikke halvvejs igennem. Jeg går klogt i at holde snuden i sporet, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger Asbjørn Bøndergaard til Tipsbladet.

Bøndergaard har mulighed for at fortsætte den flotte målform, når FC Fredericia møder Kolding IF 24. oktober.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Højlund står til at slå personlige rekorder

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

De danske kvinder tager førstepladsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

– Der får David at vide, at han er fyret

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu svarer David Nielsen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre