Selvfølgelig synes jeg, at det var skuffende.
Asbjørn BøndergaardSilkeborg-spiller, udlejet til FC Fredericia
Asbjørn Bøndergaard er klar i mælet.
Tiden i Sillkeborg IF har nemlig ikke budt på meget spilletid for angriberen.
Det er blot til syv førsteholdskampe for Silkeborg på trods af, at han har bombet mål ind for Silkeborgs U-hold.
Lige nu har Bøndergaard fundet melodien under lejeopholdet i FC Fredericia.
– Det er også nemt at sige, at det er skuffende, at jeg ikke fik mere spilletid, når det går godt nu. Jeg var selvfølgelig skuffet, at jeg ikke fik mere spilletid, men det tænker jeg, at de fleste er, når de ikke spiller.
– Der skal jo være nogle i en trup, der ikke spiller. Jeg spillede så ikke i SIF, og det var pisseirriterende. Nu er jeg glad for, at jeg er et sted, hvor jeg spiller, fortæller Bøndergaard i et interview med Tipsbladet.
Tonni Adamsen har længe været en af Superligaens varmeste angribere, men Bøndergaard er ikke sikker på, at det har haft den store indflydelse på den manglende spilletid i Sikeborg.
– Det er lidt svært at sige. Om Tonni scorede eller ikke scorede, så synes jeg ikke, at det havde noget at sige i forhold til, at jeg ville få chancen eller ej. Det var ikke en startplads, der var tale om.
– Det var de sidste minutter i kampen, og det var der heller ikke så meget af. Jeg ved ikke, om det har haft noget at sige, men der har selvfølgelig været nogle gode angribere, som har haft tur i den, mens jeg var i SIF. Det gjorde det måske lidt sværere.
Tænker du, at det kan være fedt at slå Tonni Adamsen af, når du kommer tilbage til Silkeborg?
– Nej, jeg tænker ikke så meget over at slå ham af. Der kan ske så meget på en sommer, så det har jeg ikke tanker om.
I denne sæson har den 20-årige angriber scoret hele 11 mål i 16 NordicBet Liga-kampe, så han er i den grad brandvarm foran mål. Derudover er FC Fredericia nummer to i rækken.
– Det har været virkelig godt personligt for mig de her tre-fire måneder, og jeg har fået lavet en del mål. Det har været dejligt. Jeg høster frugterne af, at holdet er inde i en god periode, og vi skaber en del oppe foran an, så jeg får nogle gode chancer.
– Det er bare nemmere at score på et hold, der har bolden og sætter pris på at have bolden. Det har også været over forventning, helt klart.
– Jeg har det virkelig godt i Fredericia. Det er et godt skønt sted at være. Det er fedt at være et sted, hvor jeg spiller. Nu har jeg været i Silkeborg i et par år, hvor jeg næsten slet ikke har spillet. Det giver noget andet til ens hverdag, at man spiller, så det sætter jeg stor pris på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
De 11 mål placerer ham på andenpladsen på topscorerlisten, et mål bag OB's Luca Kjerrumgaard. Træerne vokser dog ikke ind i himlen for den unge angriber.
– Jeg kan godt se, at jeg ligger godt til på topscorerlisten, men sæsonen er lang. Det kan være, at jeg skal kigge på den i de sidste runder, hvis det stadig ser godt ud. Jeg tænker ikke over det nu.
Bøndergaard er lejet ud til FC Fredericia for resten af denne sæson, men han har kontrakt med SIlkeborg til sommeren 2027. Han vil dog ikke spekulere så meget over fremtiden.
– Lige nu går det godt i Fredericia, og det er jeg bare mega-glad for. Det tænker jeg også, at Silkeborg er glade for. Planen og håbet med at tage til Fredericia var, at jeg ville få en masse spilletid på seniorniveau. Ud over det har jeg fået lavet nogle mål, og det er bare et plus. På papiret skal jeg tilbage til Silkeborg til sommer, så det tager jeg udgangspunkt i.
– Jeg er åben for det hele, men jeg har stadig en lang sæson foran mig. Vi er ikke halvvejs igennem. Jeg går klogt i at holde snuden i sporet, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger Asbjørn Bøndergaard til Tipsbladet.
Bøndergaard har mulighed for at fortsætte den flotte målform, når FC Fredericia møder Kolding IF 24. oktober.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT