Selvfølgelig synes jeg, at det var skuffende.
Asbjørn BøndergaardSilkeborg-spiller, udlejet til FC Fredericia
Asbjørn Bøndergaard er klar i mælet.
Tiden i Sillkeborg IF har nemlig ikke budt på meget spilletid for angriberen.
Det er blot til syv førsteholdskampe for Silkeborg på trods af, at han har bombet mål ind for Silkeborgs U-hold.
Lige nu har Bøndergaard fundet melodien under lejeopholdet i FC Fredericia.
– Det er også nemt at sige, at det er skuffende, at jeg ikke fik mere spilletid, når det går godt nu. Jeg var selvfølgelig skuffet, at jeg ikke fik mere spilletid, men det tænker jeg, at de fleste er, når de ikke spiller.
– Der skal jo være nogle i en trup, der ikke spiller. Jeg spillede så ikke i SIF, og det var pisseirriterende. Nu er jeg glad for, at jeg er et sted, hvor jeg spiller, fortæller Bøndergaard i et interview med Tipsbladet.
Tonni Adamsen har længe været en af Superligaens varmeste angribere, men Bøndergaard er ikke sikker på, at det har haft den store indflydelse på den manglende spilletid i Sikeborg.
– Det er lidt svært at sige. Om Tonni scorede eller ikke scorede, så synes jeg ikke, at det havde noget at sige i forhold til, at jeg ville få chancen eller ej. Det var ikke en startplads, der var tale om.
– Det var de sidste minutter i kampen, og det var der heller ikke så meget af. Jeg ved ikke, om det har haft noget at sige, men der har selvfølgelig været nogle gode angribere, som har haft tur i den, mens jeg var i SIF. Det gjorde det måske lidt sværere.
Tænker du, at det kan være fedt at slå Tonni Adamsen af, når du kommer tilbage til Silkeborg?
– Nej, jeg tænker ikke så meget over at slå ham af. Der kan ske så meget på en sommer, så det har jeg ikke tanker om.
I denne sæson har den 20-årige angriber scoret hele 11 mål i 16 NordicBet Liga-kampe, så han er i den grad brandvarm foran mål. Derudover er FC Fredericia nummer to i rækken.
– Det har været virkelig godt personligt for mig de her tre-fire måneder, og jeg har fået lavet en del mål. Det har været dejligt. Jeg høster frugterne af, at holdet er inde i en god periode, og vi skaber en del oppe foran an, så jeg får nogle gode chancer.
– Det er bare nemmere at score på et hold, der har bolden og sætter pris på at have bolden. Det har også været over forventning, helt klart.
– Jeg har det virkelig godt i Fredericia. Det er et godt skønt sted at være. Det er fedt at være et sted, hvor jeg spiller. Nu har jeg været i Silkeborg i et par år, hvor jeg næsten slet ikke har spillet. Det giver noget andet til ens hverdag, at man spiller, så det sætter jeg stor pris på.
Artiklen fortsætter under billedet.

Uvis fremtid
De 11 mål placerer ham på andenpladsen på topscorerlisten, et mål bag OB's Luca Kjerrumgaard. Træerne vokser dog ikke ind i himlen for den unge angriber.
– Jeg kan godt se, at jeg ligger godt til på topscorerlisten, men sæsonen er lang. Det kan være, at jeg skal kigge på den i de sidste runder, hvis det stadig ser godt ud. Jeg tænker ikke over det nu.
Bøndergaard er lejet ud til FC Fredericia for resten af denne sæson, men han har kontrakt med SIlkeborg til sommeren 2027. Han vil dog ikke spekulere så meget over fremtiden.
– Lige nu går det godt i Fredericia, og det er jeg bare mega-glad for. Det tænker jeg også, at Silkeborg er glade for. Planen og håbet med at tage til Fredericia var, at jeg ville få en masse spilletid på seniorniveau. Ud over det har jeg fået lavet nogle mål, og det er bare et plus. På papiret skal jeg tilbage til Silkeborg til sommer, så det tager jeg udgangspunkt i.
– Jeg er åben for det hele, men jeg har stadig en lang sæson foran mig. Vi er ikke halvvejs igennem. Jeg går klogt i at holde snuden i sporet, og så må vi se, hvad der sker til sommer, siger Asbjørn Bøndergaard til Tipsbladet.
Bøndergaard har mulighed for at fortsætte den flotte målform, når FC Fredericia møder Kolding IF 24. oktober.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Kæmpe nyhed i udlandet
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIVE: Det er slut
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Mbappé afviser teori
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS