Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’

Valdemar Birksø glæder sig helt vildt til at skifte til norsk fodbold til sommer.



Fra langtidsskade til stort skifte på et år.

Valdemar Birksø er beviset på, at det kan gå stærkt i fodboldens verden. I det meste af sidste sæson sad han på tribunen med en alvorlig knæskade, men efter et stærkt comeback for FC Fredericia er han nu blevet solgt til de norske pokalvindere Fredrikstad FK.

Og skiftet er noget, der betyder rigtig meget for den unge keeper. Det fortalte han, da Tipsbladet fangede ham til et interview om transferen.

– Jeg er meget glad. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg var lille, at komme til udlandet for at spille fodbold. Jeg er meget tilfreds. Hvis der var nogen, der havde sagt til mig for et halvt år siden, da jeg lige var kommet tilbage fra min korsbåndskade, at jeg skulle blive solgt til Frederikstad allerede i januar, så havde jeg solgt den for det, det må jeg sige.

Det tidligere FC Midtjylland-talent blev tirsdag købt af den norske klub, som han også har besøgt for at se træningsbanerne og tale med diverse trænere forud for transferen. Alligevel vender han snuden retur til Danmark, da han er blevet lejet tilbage til FC Fredericia i forårssæsonen.

Men når tiden kommer, glæder han sig helt vildt meget til at udleve sin drengedrøm om at blive udlandsprofessionel.

– Jeg glæder mig bare helt vildt til at komme derop, at komme ordentligt i gang og spille på et fedt stadion med mange fans. Med al respekt for Danmark, så er fankulturen nok bedre i Norge generelt. Så det ser jeg frem til at komme op at mærke, og det at spille i den bedste række bliver sygt fedt!

– Det bliver fedt at spille foran alle fansene. Der er plads til 12.500 på stadion, og de har af og til udsolgt. Det bliver fedt at komme til at mærke det hele deroppe.

Udover fankulturen og ambitionen om at komme til at spille i den bedste række i udlandet var det også tillokkende, at der er udsigt til en sommer i Europa.

– Det er selvfølgelig en sindssygt fed bonus, at vi træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen til sommer, men hvis det ikke var tilfældet, så var jeg også taget herop alligevel. Det var ikke det, der skulle afgøre det. Hele projektet tiltalte mig, så det er bare noget, der gør det ekstra fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Jonathan Fischer efter Fredrikstad vandt pokaltuneringen. Foto: Alamy

Skal kæmpe om pladsen mellem stolperne
Frederikstad har i forvejen Jonathan Fischer i kassen, og han har i den grad imponeret i Eliteserien. Derfor undrede Valdemar Birksø sig en smule, da han hørte, at de var interesserede i ham.

– Jeg synes, det var spændende, men jeg undrede mig lidt, fordi de har en vildt dygtig målmand i forvejen. Men ellers blev jeg smigret og glad over, at de kunne se, at jeg gjorde det godt i Fredericia, og at det var noget, de gerne ville have.

– Vi har lagt en rigtig god plan for, hvad der skal ske med mig. Så må vi se, hvordan det kommer til at gå med ham, om han er der til sommer, når jeg kommer, eller om jeg skal kæmpe med ham. Men det tager jeg, som det kommer.

Valdemar Birksø nåede aldrig at spille en førsteholdskamp for FC Midtjylland, men han har indtil nu spillet 60 kampe for FC Fredericia.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Chelsea med historiens største PL-underskud

Rasmus Højlund har ikke set det før

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

En historisk katastrofe for Danmark

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tottenham præsenterer ny træner

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

FC København afviser konspirationsteori

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres