Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’

Valdemar Birksø glæder sig helt vildt til at skifte til norsk fodbold til sommer.



Fra langtidsskade til stort skifte på et år.

Valdemar Birksø er beviset på, at det kan gå stærkt i fodboldens verden. I det meste af sidste sæson sad han på tribunen med en alvorlig knæskade, men efter et stærkt comeback for FC Fredericia er han nu blevet solgt til de norske pokalvindere Fredrikstad FK.

Og skiftet er noget, der betyder rigtig meget for den unge keeper. Det fortalte han, da Tipsbladet fangede ham til et interview om transferen.

– Jeg er meget glad. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg var lille, at komme til udlandet for at spille fodbold. Jeg er meget tilfreds. Hvis der var nogen, der havde sagt til mig for et halvt år siden, da jeg lige var kommet tilbage fra min korsbåndskade, at jeg skulle blive solgt til Frederikstad allerede i januar, så havde jeg solgt den for det, det må jeg sige.

Det tidligere FC Midtjylland-talent blev tirsdag købt af den norske klub, som han også har besøgt for at se træningsbanerne og tale med diverse trænere forud for transferen. Alligevel vender han snuden retur til Danmark, da han er blevet lejet tilbage til FC Fredericia i forårssæsonen.

Men når tiden kommer, glæder han sig helt vildt meget til at udleve sin drengedrøm om at blive udlandsprofessionel.

– Jeg glæder mig bare helt vildt til at komme derop, at komme ordentligt i gang og spille på et fedt stadion med mange fans. Med al respekt for Danmark, så er fankulturen nok bedre i Norge generelt. Så det ser jeg frem til at komme op at mærke, og det at spille i den bedste række bliver sygt fedt!

– Det bliver fedt at spille foran alle fansene. Der er plads til 12.500 på stadion, og de har af og til udsolgt. Det bliver fedt at komme til at mærke det hele deroppe.

Udover fankulturen og ambitionen om at komme til at spille i den bedste række i udlandet var det også tillokkende, at der er udsigt til en sommer i Europa.

– Det er selvfølgelig en sindssygt fed bonus, at vi træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen til sommer, men hvis det ikke var tilfældet, så var jeg også taget herop alligevel. Det var ikke det, der skulle afgøre det. Hele projektet tiltalte mig, så det er bare noget, der gør det ekstra fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Jonathan Fischer efter Fredrikstad vandt pokaltuneringen. Foto: Alamy

Skal kæmpe om pladsen mellem stolperne
Frederikstad har i forvejen Jonathan Fischer i kassen, og han har i den grad imponeret i Eliteserien. Derfor undrede Valdemar Birksø sig en smule, da han hørte, at de var interesserede i ham.

– Jeg synes, det var spændende, men jeg undrede mig lidt, fordi de har en vildt dygtig målmand i forvejen. Men ellers blev jeg smigret og glad over, at de kunne se, at jeg gjorde det godt i Fredericia, og at det var noget, de gerne ville have.

– Vi har lagt en rigtig god plan for, hvad der skal ske med mig. Så må vi se, hvordan det kommer til at gå med ham, om han er der til sommer, når jeg kommer, eller om jeg skal kæmpe med ham. Men det tager jeg, som det kommer.

Valdemar Birksø nåede aldrig at spille en førsteholdskamp for FC Midtjylland, men han har indtil nu spillet 60 kampe for FC Fredericia.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud