Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’

Valdemar Birksø glæder sig helt vildt til at skifte til norsk fodbold til sommer.



Fra langtidsskade til stort skifte på et år.

Valdemar Birksø er beviset på, at det kan gå stærkt i fodboldens verden. I det meste af sidste sæson sad han på tribunen med en alvorlig knæskade, men efter et stærkt comeback for FC Fredericia er han nu blevet solgt til de norske pokalvindere Fredrikstad FK.

Og skiftet er noget, der betyder rigtig meget for den unge keeper. Det fortalte han, da Tipsbladet fangede ham til et interview om transferen.

– Jeg er meget glad. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg var lille, at komme til udlandet for at spille fodbold. Jeg er meget tilfreds. Hvis der var nogen, der havde sagt til mig for et halvt år siden, da jeg lige var kommet tilbage fra min korsbåndskade, at jeg skulle blive solgt til Frederikstad allerede i januar, så havde jeg solgt den for det, det må jeg sige.

Det tidligere FC Midtjylland-talent blev tirsdag købt af den norske klub, som han også har besøgt for at se træningsbanerne og tale med diverse trænere forud for transferen. Alligevel vender han snuden retur til Danmark, da han er blevet lejet tilbage til FC Fredericia i forårssæsonen.

Men når tiden kommer, glæder han sig helt vildt meget til at udleve sin drengedrøm om at blive udlandsprofessionel.

– Jeg glæder mig bare helt vildt til at komme derop, at komme ordentligt i gang og spille på et fedt stadion med mange fans. Med al respekt for Danmark, så er fankulturen nok bedre i Norge generelt. Så det ser jeg frem til at komme op at mærke, og det at spille i den bedste række bliver sygt fedt!

– Det bliver fedt at spille foran alle fansene. Der er plads til 12.500 på stadion, og de har af og til udsolgt. Det bliver fedt at komme til at mærke det hele deroppe.

Udover fankulturen og ambitionen om at komme til at spille i den bedste række i udlandet var det også tillokkende, at der er udsigt til en sommer i Europa.

– Det er selvfølgelig en sindssygt fed bonus, at vi træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen til sommer, men hvis det ikke var tilfældet, så var jeg også taget herop alligevel. Det var ikke det, der skulle afgøre det. Hele projektet tiltalte mig, så det er bare noget, der gør det ekstra fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Jonathan Fischer efter Fredrikstad vandt pokaltuneringen. Foto: Alamy

Skal kæmpe om pladsen mellem stolperne
Frederikstad har i forvejen Jonathan Fischer i kassen, og han har i den grad imponeret i Eliteserien. Derfor undrede Valdemar Birksø sig en smule, da han hørte, at de var interesserede i ham.

– Jeg synes, det var spændende, men jeg undrede mig lidt, fordi de har en vildt dygtig målmand i forvejen. Men ellers blev jeg smigret og glad over, at de kunne se, at jeg gjorde det godt i Fredericia, og at det var noget, de gerne ville have.

– Vi har lagt en rigtig god plan for, hvad der skal ske med mig. Så må vi se, hvordan det kommer til at gå med ham, om han er der til sommer, når jeg kommer, eller om jeg skal kæmpe med ham. Men det tager jeg, som det kommer.

Valdemar Birksø nåede aldrig at spille en førsteholdskamp for FC Midtjylland, men han har indtil nu spillet 60 kampe for FC Fredericia.





LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

I transfermøde med Superliga-klub

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Blæst fuldstændig omkuld

Voldsom straf til Clement Bischoff



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Laver aftale med Frederik Birk

Storroser dansk super-talent

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stjerne peger på Højlund

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Afviser mesterskabssnak

Den bedste handel i Superligaen!

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Har ondt af Steve Cooper

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner