Dansker jubler: ‘Fankulturen er nok bedre i Norge’

Valdemar Birksø glæder sig helt vildt til at skifte til norsk fodbold til sommer.



Fra langtidsskade til stort skifte på et år.

Valdemar Birksø er beviset på, at det kan gå stærkt i fodboldens verden. I det meste af sidste sæson sad han på tribunen med en alvorlig knæskade, men efter et stærkt comeback for FC Fredericia er han nu blevet solgt til de norske pokalvindere Fredrikstad FK.

Og skiftet er noget, der betyder rigtig meget for den unge keeper. Det fortalte han, da Tipsbladet fangede ham til et interview om transferen.

– Jeg er meget glad. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg var lille, at komme til udlandet for at spille fodbold. Jeg er meget tilfreds. Hvis der var nogen, der havde sagt til mig for et halvt år siden, da jeg lige var kommet tilbage fra min korsbåndskade, at jeg skulle blive solgt til Frederikstad allerede i januar, så havde jeg solgt den for det, det må jeg sige.

Det tidligere FC Midtjylland-talent blev tirsdag købt af den norske klub, som han også har besøgt for at se træningsbanerne og tale med diverse trænere forud for transferen. Alligevel vender han snuden retur til Danmark, da han er blevet lejet tilbage til FC Fredericia i forårssæsonen.

Men når tiden kommer, glæder han sig helt vildt meget til at udleve sin drengedrøm om at blive udlandsprofessionel.

– Jeg glæder mig bare helt vildt til at komme derop, at komme ordentligt i gang og spille på et fedt stadion med mange fans. Med al respekt for Danmark, så er fankulturen nok bedre i Norge generelt. Så det ser jeg frem til at komme op at mærke, og det at spille i den bedste række bliver sygt fedt!

– Det bliver fedt at spille foran alle fansene. Der er plads til 12.500 på stadion, og de har af og til udsolgt. Det bliver fedt at komme til at mærke det hele deroppe.

Udover fankulturen og ambitionen om at komme til at spille i den bedste række i udlandet var det også tillokkende, at der er udsigt til en sommer i Europa.

– Det er selvfølgelig en sindssygt fed bonus, at vi træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen til sommer, men hvis det ikke var tilfældet, så var jeg også taget herop alligevel. Det var ikke det, der skulle afgøre det. Hele projektet tiltalte mig, så det er bare noget, der gør det ekstra fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

Jonathan Fischer efter Fredrikstad vandt pokaltuneringen. Foto: Alamy

Skal kæmpe om pladsen mellem stolperne
Frederikstad har i forvejen Jonathan Fischer i kassen, og han har i den grad imponeret i Eliteserien. Derfor undrede Valdemar Birksø sig en smule, da han hørte, at de var interesserede i ham.

– Jeg synes, det var spændende, men jeg undrede mig lidt, fordi de har en vildt dygtig målmand i forvejen. Men ellers blev jeg smigret og glad over, at de kunne se, at jeg gjorde det godt i Fredericia, og at det var noget, de gerne ville have.

– Vi har lagt en rigtig god plan for, hvad der skal ske med mig. Så må vi se, hvordan det kommer til at gå med ham, om han er der til sommer, når jeg kommer, eller om jeg skal kæmpe med ham. Men det tager jeg, som det kommer.

Valdemar Birksø nåede aldrig at spille en førsteholdskamp for FC Midtjylland, men han har indtil nu spillet 60 kampe for FC Fredericia.







LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Straffes efter hård aktion mod Gidsel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forventer mudderkrig mod FCM

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Store ord om Roony Bardghji

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby-transfer glippet

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk klub har ham på radaren

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Højlund roser FC Københavns fans

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’