Fra langtidsskade til stort skifte på et år.
Valdemar Birksø er beviset på, at det kan gå stærkt i fodboldens verden. I det meste af sidste sæson sad han på tribunen med en alvorlig knæskade, men efter et stærkt comeback for FC Fredericia er han nu blevet solgt til de norske pokalvindere Fredrikstad FK.
Og skiftet er noget, der betyder rigtig meget for den unge keeper. Det fortalte han, da Tipsbladet fangede ham til et interview om transferen.
– Jeg er meget glad. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg var lille, at komme til udlandet for at spille fodbold. Jeg er meget tilfreds. Hvis der var nogen, der havde sagt til mig for et halvt år siden, da jeg lige var kommet tilbage fra min korsbåndskade, at jeg skulle blive solgt til Frederikstad allerede i januar, så havde jeg solgt den for det, det må jeg sige.
Det tidligere FC Midtjylland-talent blev tirsdag købt af den norske klub, som han også har besøgt for at se træningsbanerne og tale med diverse trænere forud for transferen. Alligevel vender han snuden retur til Danmark, da han er blevet lejet tilbage til FC Fredericia i forårssæsonen.
Men når tiden kommer, glæder han sig helt vildt meget til at udleve sin drengedrøm om at blive udlandsprofessionel.
– Jeg glæder mig bare helt vildt til at komme derop, at komme ordentligt i gang og spille på et fedt stadion med mange fans. Med al respekt for Danmark, så er fankulturen nok bedre i Norge generelt. Så det ser jeg frem til at komme op at mærke, og det at spille i den bedste række bliver sygt fedt!
– Det bliver fedt at spille foran alle fansene. Der er plads til 12.500 på stadion, og de har af og til udsolgt. Det bliver fedt at komme til at mærke det hele deroppe.
Udover fankulturen og ambitionen om at komme til at spille i den bedste række i udlandet var det også tillokkende, at der er udsigt til en sommer i Europa.
– Det er selvfølgelig en sindssygt fed bonus, at vi træder ind i tredje runde af Europa League-kvalifikationen til sommer, men hvis det ikke var tilfældet, så var jeg også taget herop alligevel. Det var ikke det, der skulle afgøre det. Hele projektet tiltalte mig, så det er bare noget, der gør det ekstra fedt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Skal kæmpe om pladsen mellem stolperne
Frederikstad har i forvejen Jonathan Fischer i kassen, og han har i den grad imponeret i Eliteserien. Derfor undrede Valdemar Birksø sig en smule, da han hørte, at de var interesserede i ham.
– Jeg synes, det var spændende, men jeg undrede mig lidt, fordi de har en vildt dygtig målmand i forvejen. Men ellers blev jeg smigret og glad over, at de kunne se, at jeg gjorde det godt i Fredericia, og at det var noget, de gerne ville have.
– Vi har lagt en rigtig god plan for, hvad der skal ske med mig. Så må vi se, hvordan det kommer til at gå med ham, om han er der til sommer, når jeg kommer, eller om jeg skal kæmpe med ham. Men det tager jeg, som det kommer.
Valdemar Birksø nåede aldrig at spille en førsteholdskamp for FC Midtjylland, men han har indtil nu spillet 60 kampe for FC Fredericia.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Vejen tilbage?
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Stor dansk chance!
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Her kan du se Skotland mod Danmark
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG