Vejle Boldklub, AC Horsens, Kolding IF, FC Helsingør, Bengaluru FC…
Tager man et kig over Oliver Drosts fodboldkarriere, så vil det sidste navn over klubber nok lige få en til at pudse brillerne en ekstra gang. Efter en karriere udelukkende på dansk jord siger Drost inden længe farvel og drager mod Indien, hvor Bengaluru FC har lejet ham frem til maj.
Dermed skal Oliver Drost på eventyr. Langt væk fra topfodbolden i Danmark og langt væk fra sin familie, som bliver boende herhjemme. Men forhåbentlig med oplevelser for livet i horisonten, og hvem ved så, om han og familien flytter permanent til Indien? Lige nu ved Drost ikke så meget andet, end at han glæder sig til at prøve noget fuldstændig nyt i sit liv.
– Når nu man skal så langt væk, er det meget fint, at det ikke er længere tid. Det er ikke kun op til mig selv, hvor lang den kontrakt skal være, men da jeg hørte om muligheden, og at jeg kun skal være afsted i tre tre en halv måned, så kan jeg se, hvad det er for noget, og om det er noget, jeg har lyst til at hive hele familien med ned til. Jeg har jo ikke rigtig nogen idé om, hvad det er, jeg kommer ned til, siger han til Tipsbladet.
FC Helsingør får ikke længere gavn af Oliver Drosts mål.
Selv om danskerens skifte blev meldt ud mandag, så befinder Oliver Drost sig fortsat i Danmark. Han har endnu ikke fået sit visum endnu, men håbet er, at det falder på plads, så han kan flyve til Asien i weekenden eller i starten af næste uge.
"Du skal bare afsted"
Oliver Drosts indiske skifte blev offentliggjort fuldstændig ud af det blå, og mange har nok tænkt, hvad en dansk divisionsangriber pludselig skal i Indien. Så derfor er det nærliggende at høre angriberen om, hvordan sådan et skifte overhovedet kommer i stand.
– Jeg var i Helsingør i to et halvt år og havde et halvt år tilbage af min aftale. Det sidste halve år var måske mit tungeste halvår i Helsingør. Jeg havde en snak med klubben og mit bagland og skulle se, hvad der kunne komme af muligheder til vinter.
– Jeg har spillet i Danmark i hele min karriere, så hvis der kom et eller andet spændende, som der gjorde, så kunne jeg ikke rigtig sige nej til det. Det er mine agenter, som har kigget sig lidt omkring og set, at de manglede en angriber dernede, og så kom det i stand den vej igennem.
Oliver Drost er repræsenteret af Elite Consulting, og de har også Kasper Junker, der efterhånden har været i japansk fodbold i snart tre år, i stalden. Netop Junker er faktisk en af Oliver Drosts gode venner, og de to har da også talt lidt med hinanden om skiftet.
– Jeg har da snakket lidt med ham. Ellers generelt med min familie og hvad vi tænker om det hele. Ellers kaster jeg mig rimelig meget ud i det.
Hvad sagde Junker?
– Han sagde, at jeg bare skulle afsted. Det er lidt for godt at sige nej til. Selvfølgelig er der også noget økonomi i det, som gør det endnu mere spændende. Det er ikke det, som det skal handle om, men det spiller også ind, siger Drost, der siger, at det økonomisk er en noget højere hylde, end han er vant til.
Kasper Junker kom med råd til Oliver Drost, inden underskiften blev sat.
Når han inden længe vender snuden mod Indien, så støder han til en ung klub, som til gengæld er den mest vindende i de seneste ti år. Sportsligt skal han spille under spanske Gerard Zaragoza, som var ansat i både Lekhwiya SC og Al-Rayyan SC på samme tid som Michael Laudrup tilbage i tierne. Ellers har Drost svært ved at pege på, hvad han mest glæder sig til.
– Hele pakken i virkeligheden. At komme ned og se og opleve en helt anden kultur og prøve sig af i en helt anden liga, hvor det nok kun er træneren, der ved en lille smule om mig og så selv at prøve at være udlænding i et omklædningsrum. Det er lidt af det hele, siger han med optimisme i stemmen.
Oliver Drost nåede at nette otte gange for FC Helsingør i denne sæson på tværs af alle turneringer.
Fotos: Imago
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
Rekord-Messi sparker Argentina videre
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
MEDIE