Dansker skal på eventyr: Søgte råd hos Junker

Oliver Drost drager inden længe mod Indien, hvor han de næste måneder skal på et habilt fodboldeventyr. Det er noget, han kaster sig ud i, men han har da lige hørt kammeraten Kasper Junker om et par råd om det.



Vejle Boldklub, AC Horsens, Kolding IF, FC Helsingør, Bengaluru FC… 

Tager man et kig over Oliver Drosts fodboldkarriere, så vil det sidste navn over klubber nok lige få en til at pudse brillerne en ekstra gang. Efter en karriere udelukkende på dansk jord siger Drost inden længe farvel og drager mod Indien, hvor Bengaluru FC har lejet ham frem til maj. 

Dermed skal Oliver Drost på eventyr. Langt væk fra topfodbolden i Danmark og langt væk fra sin familie, som bliver boende herhjemme. Men forhåbentlig med oplevelser for livet i horisonten, og hvem ved så, om han og familien flytter permanent til Indien? Lige nu ved Drost ikke så meget andet, end at han glæder sig til at prøve noget fuldstændig nyt i sit liv.

– Når nu man skal så langt væk, er det meget fint, at det ikke er længere tid. Det er ikke kun op til mig selv, hvor lang den kontrakt skal være, men da jeg hørte om muligheden, og at jeg kun skal være afsted i tre tre en halv måned, så kan jeg se, hvad det er for noget, og om det er noget, jeg har lyst til at hive hele familien med ned til. Jeg har jo ikke rigtig nogen idé om, hvad det er, jeg kommer ned til, siger han til Tipsbladet.

FC Helsingør får ikke længere gavn af Oliver Drosts mål.

Selv om danskerens skifte blev meldt ud mandag, så befinder Oliver Drost sig fortsat i Danmark. Han har endnu ikke fået sit visum endnu, men håbet er, at det falder på plads, så han kan flyve til Asien i weekenden eller i starten af næste uge. 

"Du skal bare afsted"
Oliver Drosts indiske skifte blev offentliggjort fuldstændig ud af det blå, og mange har nok tænkt, hvad en dansk divisionsangriber pludselig skal i Indien. Så derfor er det nærliggende at høre angriberen om, hvordan sådan et skifte overhovedet kommer i stand. 

– Jeg var i Helsingør i to et halvt år og havde et halvt år tilbage af min aftale. Det sidste halve år var måske mit tungeste halvår i Helsingør. Jeg havde en snak med klubben og mit bagland og skulle se, hvad der kunne komme af muligheder til vinter.

– Jeg har spillet i Danmark i hele min karriere, så hvis der kom et eller andet spændende, som der gjorde, så kunne jeg ikke rigtig sige nej til det. Det er mine agenter, som har kigget sig lidt omkring og set, at de manglede en angriber dernede, og så kom det i stand den vej igennem.

Oliver Drost er repræsenteret af Elite Consulting, og de har også Kasper Junker, der efterhånden har været i japansk fodbold i snart tre år, i stalden. Netop Junker er faktisk en af Oliver Drosts gode venner, og de to har da også talt lidt med hinanden om skiftet.

– Jeg har da snakket lidt med ham. Ellers generelt med min familie og hvad vi tænker om det hele. Ellers kaster jeg mig rimelig meget ud i det.

Hvad sagde Junker? 

– Han sagde, at jeg bare skulle afsted. Det er lidt for godt at sige nej til. Selvfølgelig er der også noget økonomi i det, som gør det endnu mere spændende. Det er ikke det, som det skal handle om, men det spiller også ind, siger Drost, der siger, at det økonomisk er en noget højere hylde, end han er vant til. 

Kasper Junker kom med råd til Oliver Drost, inden underskiften blev sat. 

Når han inden længe vender snuden mod Indien, så støder han til en ung klub, som til gengæld er den mest vindende i de seneste ti år. Sportsligt skal han spille under spanske Gerard Zaragoza, som var ansat i både Lekhwiya SC og Al-Rayyan SC på samme tid som Michael Laudrup tilbage i tierne. Ellers har Drost svært ved at pege på, hvad han mest glæder sig til.

– Hele pakken i virkeligheden. At komme ned og se og opleve en helt anden kultur og prøve sig af i en helt anden liga, hvor det nok kun er træneren, der ved en lille smule om mig og så selv at prøve at være udlænding i et omklædningsrum. Det er lidt af det hele, siger han med optimisme i stemmen. 

Oliver Drost nåede at nette otte gange for FC Helsingør i denne sæson på tværs af alle turneringer.

Fotos: Imago





Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Takkede nej til Superliga-klubber

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Er det Chido Obis store chance?

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål

Tricolorii driller Gli Azzurri

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt