David Boysen og to andre forlader dansk klub

Tre spillere forlader FC Helsingør denne sommer, heriblandt David Boysen og klubbens kamprekordholder.



Sæsonafslutningen nærmer sig med hastige skridt, og i de danske klubber er man begyndt at forberede sig på, hvem man skal beholde til næste sæson, og hvem der skal væk.

Det gælder også FC Helsingør, som mandag eftermiddag annoncerer, at de siger farvel til tre spillere denne sommer. Det drejer sig om den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller David Boysen samt Lucas Haren og Anders Holst.

Af de tre har Anders Holst spillet klart flest kampe for 1. divisionsklubben med 236 af slagsen, og det gør afskeden svær, lyder det fra sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Også med Anders Holst er der tale om en af de svære beslutninger, man er nødt til at træffe som klub ind i mellem. Holsts meritter taler for sig selv: Med i alle vores op- og nedrykninger, kamprekordholder og en af de helt store personligheder i FC Helsingørs historie.

– Men Anders er nået op i en alder, hvor vi har valgt ud fra et sportsligt synspunkt at satse på yngre kræfter som Eli, Philip og Tonni på de pladser, Holst kan spille. Det har ikke været en nem beslutning, men der bliver vi nødt til at følge vores sportslige strategi. Anders vil altid have sit eget kapitel i historien om FC Helsingør, siger Brian Gellert i pressemeddelelsen.

Klubben meddeler samtidig, at Lucas Haren har haft et ønske om at søge nye udfordringer i udlandet eller på et højere niveau. Af den grund forlænger den 23-årige ikke sin aftale med FC Helsingør, hvor han står noteret 64 kampe. 

30-årige David Boysen kom til klubben inden denne sæson og har spillet 29 kampe med ét mål til følge. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar