Sæsonafslutningen nærmer sig med hastige skridt, og i de danske klubber er man begyndt at forberede sig på, hvem man skal beholde til næste sæson, og hvem der skal væk.
Det gælder også FC Helsingør, som mandag eftermiddag annoncerer, at de siger farvel til tre spillere denne sommer. Det drejer sig om den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller David Boysen samt Lucas Haren og Anders Holst.
Af de tre har Anders Holst spillet klart flest kampe for 1. divisionsklubben med 236 af slagsen, og det gør afskeden svær, lyder det fra sportslig ansvarlig Brian Gellert.
– Også med Anders Holst er der tale om en af de svære beslutninger, man er nødt til at træffe som klub ind i mellem. Holsts meritter taler for sig selv: Med i alle vores op- og nedrykninger, kamprekordholder og en af de helt store personligheder i FC Helsingørs historie.
– Men Anders er nået op i en alder, hvor vi har valgt ud fra et sportsligt synspunkt at satse på yngre kræfter som Eli, Philip og Tonni på de pladser, Holst kan spille. Det har ikke været en nem beslutning, men der bliver vi nødt til at følge vores sportslige strategi. Anders vil altid have sit eget kapitel i historien om FC Helsingør, siger Brian Gellert i pressemeddelelsen.
Klubben meddeler samtidig, at Lucas Haren har haft et ønske om at søge nye udfordringer i udlandet eller på et højere niveau. Af den grund forlænger den 23-årige ikke sin aftale med FC Helsingør, hvor han står noteret 64 kampe.
30-årige David Boysen kom til klubben inden denne sæson og har spillet 29 kampe med ét mål til følge.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Vild finale-fejring: Prins var med
OPTAKT
