David Boysen og to andre forlader dansk klub

Tre spillere forlader FC Helsingør denne sommer, heriblandt David Boysen og klubbens kamprekordholder.



Sæsonafslutningen nærmer sig med hastige skridt, og i de danske klubber er man begyndt at forberede sig på, hvem man skal beholde til næste sæson, og hvem der skal væk.

Det gælder også FC Helsingør, som mandag eftermiddag annoncerer, at de siger farvel til tre spillere denne sommer. Det drejer sig om den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller David Boysen samt Lucas Haren og Anders Holst.

Af de tre har Anders Holst spillet klart flest kampe for 1. divisionsklubben med 236 af slagsen, og det gør afskeden svær, lyder det fra sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Også med Anders Holst er der tale om en af de svære beslutninger, man er nødt til at træffe som klub ind i mellem. Holsts meritter taler for sig selv: Med i alle vores op- og nedrykninger, kamprekordholder og en af de helt store personligheder i FC Helsingørs historie.

– Men Anders er nået op i en alder, hvor vi har valgt ud fra et sportsligt synspunkt at satse på yngre kræfter som Eli, Philip og Tonni på de pladser, Holst kan spille. Det har ikke været en nem beslutning, men der bliver vi nødt til at følge vores sportslige strategi. Anders vil altid have sit eget kapitel i historien om FC Helsingør, siger Brian Gellert i pressemeddelelsen.

Klubben meddeler samtidig, at Lucas Haren har haft et ønske om at søge nye udfordringer i udlandet eller på et højere niveau. Af den grund forlænger den 23-årige ikke sin aftale med FC Helsingør, hvor han står noteret 64 kampe. 

30-årige David Boysen kom til klubben inden denne sæson og har spillet 29 kampe med ét mål til følge. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa