David Boysen og to andre forlader dansk klub

Tre spillere forlader FC Helsingør denne sommer, heriblandt David Boysen og klubbens kamprekordholder.



Sæsonafslutningen nærmer sig med hastige skridt, og i de danske klubber er man begyndt at forberede sig på, hvem man skal beholde til næste sæson, og hvem der skal væk.

Det gælder også FC Helsingør, som mandag eftermiddag annoncerer, at de siger farvel til tre spillere denne sommer. Det drejer sig om den tidligere Lyngby Boldklub- og Brøndby IF-spiller David Boysen samt Lucas Haren og Anders Holst.

Af de tre har Anders Holst spillet klart flest kampe for 1. divisionsklubben med 236 af slagsen, og det gør afskeden svær, lyder det fra sportslig ansvarlig Brian Gellert.

– Også med Anders Holst er der tale om en af de svære beslutninger, man er nødt til at træffe som klub ind i mellem. Holsts meritter taler for sig selv: Med i alle vores op- og nedrykninger, kamprekordholder og en af de helt store personligheder i FC Helsingørs historie.

– Men Anders er nået op i en alder, hvor vi har valgt ud fra et sportsligt synspunkt at satse på yngre kræfter som Eli, Philip og Tonni på de pladser, Holst kan spille. Det har ikke været en nem beslutning, men der bliver vi nødt til at følge vores sportslige strategi. Anders vil altid have sit eget kapitel i historien om FC Helsingør, siger Brian Gellert i pressemeddelelsen.

Klubben meddeler samtidig, at Lucas Haren har haft et ønske om at søge nye udfordringer i udlandet eller på et højere niveau. Af den grund forlænger den 23-årige ikke sin aftale med FC Helsingør, hvor han står noteret 64 kampe. 

30-årige David Boysen kom til klubben inden denne sæson og har spillet 29 kampe med ét mål til følge. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer