FC Fredericia har haft et glimrende efterår.
37 point og en andenplads gør, at man i den gamle fæstningsby kan være mere end tilfreds med, hvordan det ser ud for klubben i 1. division.
Derfor vil klubben meget gerne holde sammen på spillertruppen, som har været med til at sikre de flotte resultater. Her er der særligt én spiller, man meget gerne vil beholde længere, nemlig Anders Dahl, der er på udlån fra Silkeborg IF, men hvis lejeaftale udløber ved årsskiftet.
Samtidig står den 22-årige tidligere U19-landsholdsspiller i den situation, at han har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer, hvilket kan sætte 1. divisionsklubben i en fordelagtig position.
– Jeg kan godt afsløre, at vi meget gerne vil beholde Anders Dahl i Fredericia. I første omgang til foråret, men også gerne i længere tid end det. Vi ønsker at forlænge med Anders, da det først er her hos os, at han for alvor har fået spillet seniorfodbold. Han er i gang med en udvikling, som vi synes er positiv, og derfor ser vi gerne, at han fortsætter i FC Fredericia, siger direktør for FC Fredericia, Stig Pedersen, i et interview med Tipsbladet.
Der skal som bekendt to til tango, og i fodboldens verden skal der nogle gange endnu flere parter til, før man kan blive enige i forhandlingerne om en transfer.
Stig Pedersen bekræfter over for Tipsbladet, at man taler med Silkeborg IF om, hvad der skal ske med højrebacken, som har startet samtlige kampe for Michael Hansens mandskab i denne sæson.
– Det er noget, vi taler med Silkeborg om. Vi har tre spillere på lån fra Silkeborg, så vi har en rigtig god dialog med dem, også hen over efterårssæsonen. Michael Hansen bor også i Silkeborg, så vi har rigtig god dialog med dem. Til sidst bliver det betingelserne, der bliver afgørende for, hvor Anders ender, men dialogen er der.
Udover Anders Dahl har FC Fredericia også lånt Oscar Fulgsang og 1. divisions delte topscorer Asbjørn Bøndergaard hos Silkeborg IF i denne sæson.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– Vi har alle fejlet
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN