,

De er i dialog om Silkeborg-spiller

Silkeborg IF får muligvis aldrig Anders Dahl retur fra FC Fredericia. 1. divisionsklubben er nemlig i dialog med holdet fra Søhøjlandet om at beholde ham.



FC Fredericia har haft et glimrende efterår.

37 point og en andenplads gør, at man i den gamle fæstningsby kan være mere end tilfreds med, hvordan det ser ud for klubben i 1. division.

Derfor vil klubben meget gerne holde sammen på spillertruppen, som har været med til at sikre de flotte resultater. Her er der særligt én spiller, man meget gerne vil beholde længere, nemlig Anders Dahl, der er på udlån fra Silkeborg IF, men hvis lejeaftale udløber ved årsskiftet.

Samtidig står den 22-årige tidligere U19-landsholdsspiller i den situation, at han har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer, hvilket kan sætte 1. divisionsklubben i en fordelagtig position.

– Jeg kan godt afsløre, at vi meget gerne vil beholde Anders Dahl i Fredericia. I første omgang til foråret, men også gerne i længere tid end det. Vi ønsker at forlænge med Anders, da det først er her hos os, at han for alvor har fået spillet seniorfodbold. Han er i gang med en udvikling, som vi synes er positiv, og derfor ser vi gerne, at han fortsætter i FC Fredericia, siger direktør for FC Fredericia, Stig Pedersen, i et interview med Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til tango, og i fodboldens verden skal der nogle gange endnu flere parter til, før man kan blive enige i forhandlingerne om en transfer.

Stig Pedersen bekræfter over for Tipsbladet, at man taler med Silkeborg IF om, hvad der skal ske med højrebacken, som har startet samtlige kampe for Michael Hansens mandskab i denne sæson.

– Det er noget, vi taler med Silkeborg om. Vi har tre spillere på lån fra Silkeborg, så vi har en rigtig god dialog med dem, også hen over efterårssæsonen. Michael Hansen bor også i Silkeborg, så vi har rigtig god dialog med dem. Til sidst bliver det betingelserne, der bliver afgørende for, hvor Anders ender, men dialogen er der.

Udover Anders Dahl har FC Fredericia også lånt Oscar Fulgsang og 1. divisions delte topscorer Asbjørn Bøndergaard hos Silkeborg IF i denne sæson.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’