,

De er i dialog om Silkeborg-spiller

Silkeborg IF får muligvis aldrig Anders Dahl retur fra FC Fredericia. 1. divisionsklubben er nemlig i dialog med holdet fra Søhøjlandet om at beholde ham.



FC Fredericia har haft et glimrende efterår.

37 point og en andenplads gør, at man i den gamle fæstningsby kan være mere end tilfreds med, hvordan det ser ud for klubben i 1. division.

Derfor vil klubben meget gerne holde sammen på spillertruppen, som har været med til at sikre de flotte resultater. Her er der særligt én spiller, man meget gerne vil beholde længere, nemlig Anders Dahl, der er på udlån fra Silkeborg IF, men hvis lejeaftale udløber ved årsskiftet.

Samtidig står den 22-årige tidligere U19-landsholdsspiller i den situation, at han har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer, hvilket kan sætte 1. divisionsklubben i en fordelagtig position.

– Jeg kan godt afsløre, at vi meget gerne vil beholde Anders Dahl i Fredericia. I første omgang til foråret, men også gerne i længere tid end det. Vi ønsker at forlænge med Anders, da det først er her hos os, at han for alvor har fået spillet seniorfodbold. Han er i gang med en udvikling, som vi synes er positiv, og derfor ser vi gerne, at han fortsætter i FC Fredericia, siger direktør for FC Fredericia, Stig Pedersen, i et interview med Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til tango, og i fodboldens verden skal der nogle gange endnu flere parter til, før man kan blive enige i forhandlingerne om en transfer.

Stig Pedersen bekræfter over for Tipsbladet, at man taler med Silkeborg IF om, hvad der skal ske med højrebacken, som har startet samtlige kampe for Michael Hansens mandskab i denne sæson.

– Det er noget, vi taler med Silkeborg om. Vi har tre spillere på lån fra Silkeborg, så vi har en rigtig god dialog med dem, også hen over efterårssæsonen. Michael Hansen bor også i Silkeborg, så vi har rigtig god dialog med dem. Til sidst bliver det betingelserne, der bliver afgørende for, hvor Anders ender, men dialogen er der.

Udover Anders Dahl har FC Fredericia også lånt Oscar Fulgsang og 1. divisions delte topscorer Asbjørn Bøndergaard hos Silkeborg IF i denne sæson.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danmark – Nordmakedonien

Spår: Her ender Mohamed Salah

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Nu flytter anfører til Danmark

FC København jagter Neestrup-erstatning

Brøndby-handel er kollapset

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner