,

De er i dialog om Silkeborg-spiller

Silkeborg IF får muligvis aldrig Anders Dahl retur fra FC Fredericia. 1. divisionsklubben er nemlig i dialog med holdet fra Søhøjlandet om at beholde ham.



FC Fredericia har haft et glimrende efterår.

37 point og en andenplads gør, at man i den gamle fæstningsby kan være mere end tilfreds med, hvordan det ser ud for klubben i 1. division.

Derfor vil klubben meget gerne holde sammen på spillertruppen, som har været med til at sikre de flotte resultater. Her er der særligt én spiller, man meget gerne vil beholde længere, nemlig Anders Dahl, der er på udlån fra Silkeborg IF, men hvis lejeaftale udløber ved årsskiftet.

Samtidig står den 22-årige tidligere U19-landsholdsspiller i den situation, at han har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer, hvilket kan sætte 1. divisionsklubben i en fordelagtig position.

– Jeg kan godt afsløre, at vi meget gerne vil beholde Anders Dahl i Fredericia. I første omgang til foråret, men også gerne i længere tid end det. Vi ønsker at forlænge med Anders, da det først er her hos os, at han for alvor har fået spillet seniorfodbold. Han er i gang med en udvikling, som vi synes er positiv, og derfor ser vi gerne, at han fortsætter i FC Fredericia, siger direktør for FC Fredericia, Stig Pedersen, i et interview med Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til tango, og i fodboldens verden skal der nogle gange endnu flere parter til, før man kan blive enige i forhandlingerne om en transfer.

Stig Pedersen bekræfter over for Tipsbladet, at man taler med Silkeborg IF om, hvad der skal ske med højrebacken, som har startet samtlige kampe for Michael Hansens mandskab i denne sæson.

– Det er noget, vi taler med Silkeborg om. Vi har tre spillere på lån fra Silkeborg, så vi har en rigtig god dialog med dem, også hen over efterårssæsonen. Michael Hansen bor også i Silkeborg, så vi har rigtig god dialog med dem. Til sidst bliver det betingelserne, der bliver afgørende for, hvor Anders ender, men dialogen er der.

Udover Anders Dahl har FC Fredericia også lånt Oscar Fulgsang og 1. divisions delte topscorer Asbjørn Bøndergaard hos Silkeborg IF i denne sæson.



Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Dansk bomber med vildt mål i England

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Andreas Christensen skriver snart under

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit