,

De er i dialog om Silkeborg-spiller

Silkeborg IF får muligvis aldrig Anders Dahl retur fra FC Fredericia. 1. divisionsklubben er nemlig i dialog med holdet fra Søhøjlandet om at beholde ham.



FC Fredericia har haft et glimrende efterår.

37 point og en andenplads gør, at man i den gamle fæstningsby kan være mere end tilfreds med, hvordan det ser ud for klubben i 1. division.

Derfor vil klubben meget gerne holde sammen på spillertruppen, som har været med til at sikre de flotte resultater. Her er der særligt én spiller, man meget gerne vil beholde længere, nemlig Anders Dahl, der er på udlån fra Silkeborg IF, men hvis lejeaftale udløber ved årsskiftet.

Samtidig står den 22-årige tidligere U19-landsholdsspiller i den situation, at han har kontraktudløb med Superliga-klubben til sommer, hvilket kan sætte 1. divisionsklubben i en fordelagtig position.

– Jeg kan godt afsløre, at vi meget gerne vil beholde Anders Dahl i Fredericia. I første omgang til foråret, men også gerne i længere tid end det. Vi ønsker at forlænge med Anders, da det først er her hos os, at han for alvor har fået spillet seniorfodbold. Han er i gang med en udvikling, som vi synes er positiv, og derfor ser vi gerne, at han fortsætter i FC Fredericia, siger direktør for FC Fredericia, Stig Pedersen, i et interview med Tipsbladet.

Der skal som bekendt to til tango, og i fodboldens verden skal der nogle gange endnu flere parter til, før man kan blive enige i forhandlingerne om en transfer.

Stig Pedersen bekræfter over for Tipsbladet, at man taler med Silkeborg IF om, hvad der skal ske med højrebacken, som har startet samtlige kampe for Michael Hansens mandskab i denne sæson.

– Det er noget, vi taler med Silkeborg om. Vi har tre spillere på lån fra Silkeborg, så vi har en rigtig god dialog med dem, også hen over efterårssæsonen. Michael Hansen bor også i Silkeborg, så vi har rigtig god dialog med dem. Til sidst bliver det betingelserne, der bliver afgørende for, hvor Anders ender, men dialogen er der.

Udover Anders Dahl har FC Fredericia også lånt Oscar Fulgsang og 1. divisions delte topscorer Asbjørn Bøndergaard hos Silkeborg IF i denne sæson.





Tre Premier League-klubber jagter Simsir




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Sendt hjem fra FC København-træning

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

‘Vil du være multimillionær?’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højbjerg overvejer stor beslutning

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel