,

De går som varmt brød på transfermarkedet

Hvordan gik det de målmænd, der markerede sig stærkest i dansk klubfodbolds store målmandskåring? Tipsbladet ser nærmere på, hvordan det gik målmændene fra Det Gyldne Bur-kåringen i 2023.



I morgen kan Tipsbladet offentliggøre vinderen af Det Gyldne Bur.

Førstemålmændene i Superligaen og 1. Division har stemt, interviewet med vinderen er snart skrevet færdigt, og lige straks kan vi afsløre, hvem vinderen er.

Men hvad skete der med de målmænd, der sprang i øjnene i kåringen af Det Gyldne Bur for et år siden?

Der er stor, stor forskel på de veje og sving, karriererne har taget for de målmænd, der fik stemmer i 2023, og adskillige af målmændene har skiftet klub, efter de var på tavlen i vores målmandskåring.

Her ser vi nærmere på, hvad der skete med keeperne i 2024.

Kamil Grabara står i dag for VfL Wolfsburg. Foto: Alamy

KAMIL GRABARA
2023-klub: FC København
2024-klub(ber): FC København og VfL Wolfsburg
Point i 2023: 57 point (1. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Grabara var faktisk ikke super-tilfreds med sit efterår, da vi interviewede ham om triumfen for et år siden, og det var den polske topmålmand heller ikke efter foråret.

For her missede FC København mesterskabet, og selv om Grabaras topniveau stadig var tydeligt at se, sneg der sig også fejl ind, der i sidste ende var med til at forklare, hvordan FC Midtjylland og Brøndby IF overraskende kunne slutte foran FCK i tabellen.

Grabara gennemførte sit længe planlagte skifte til Wolfsburg i sommer, og her gør den høje målmand det fremragende og bliver allerede nævnt som et navn for de helt store klubber som Bayern München, der inden forfærdelig længe skal sige farvel til Manuel Neuer.

ANDREAS HANSEN
2023-klub: FC Nordsjælland
2024-klub(ber): FC Nordsjælland
Point i 2023: 24 (2. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Hansen og FCN var igen i foråret tæt på at spille med om guldet i Superligaen og lignede en overgang ligaens stærkeste hold.

Efteråret har været en mere blandet landhandel for den teknisk stærke målmand og hans forsvar, hvor man gerne ville have haft endnu flere point ud af de offensive bestræbelser.

MADS HERMANSEN
2023-klub: Brøndby IF og Leicester City
2024-klub(ber): Leicester City
Point i 2023: 13 (3. plads)
Point i 2024: Nej

Sådan gik det
Hermansen rykkede op med Leicester efter en flot sæson, og selv om Leicester indkasserer omkring to mål per kamp i Premier League, får Hermansen generelt roser for sit spil og rygtes til større klubber.

Hermansen har også klare ambitioner om at blive A-landsholdets førstemålmand, og som det går i øjeblikket, kan man bestemt ikke udelukke, at det skifte kommer i 2025.

NICOLAI LARSEN
2023-klub: Silkeborg IF
2024-klub(ber): Silkeborg IF
Point i 2023: 13 (3. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Larsen lå flot til i 2023-afstemningen efter en blandet sæson for Silkeborg IF, hvor holdet startede sløvt og missede Top 6, hvorefter man startede som fyr og flamme i efteråret 2023.

Larsen er en af de konstante faktorer på Silkeborgs hold, hvor der er skiftet meget ud i truppen i 2024, og hvor man også kan glæde sig over en pokaltriumf, Top 6 og en ny, fornuftig mulighed for at komme i medaljeslutspillet i foråret 2025.

MADS KIKKENBORG
2023-klub: Lyngby
2024-klub(ber): Anderlecht
Point i 2023: 10 (5. plads)
Point i 2024: Nej

Sådan gik det
Kikkenborg rykkede ved årsskiftet til Anderlecht som reserve for Kasper Schmeichel, og han venter stadig på sin førsteholdsdebut i ligaen eller Europa, nu bag Anderlechts tidligere reservemålmand Colin Coosemans.

Nathan Trott rykkede fra Vejle til FC København med den hidtidige ejer West Ham som mellemstation.

NATHAN TROTT
2023-klub: Vejle Boldklub
2024-klub(ber): Vejle Boldklub og FC København
Point i 2023: 6 (6. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Trott stod et helt forrygende forår i Vejle, hvor den engelske-bermudiske målmand havde en afgørende rolle i VB’s overraskende Superliga-overlevelse.

Han blev solgt fra West Ham til FC København i sommer og har efter en god start haft det svært og blev i november bænket til fordel for Theo Sander.

PATRICK PENTZ
2023-klub: Bayer Leverkusen og Brøndby IF
2024-klub(ber): Brøndby IF
Point i 2023: 6 (6. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Fik en flot start sidste år, hvor savnet af Mads Hermansen hurtigt lagde sig i Brøndby IF, og østrigeren stod et godt forår, hvor Brøndby var så uendelig tæt på DM-guldet.

Efteråret har været mere ujævnt, præcist som det har for resten af Brøndbys førstehold, hvor Jesper Sørensen blev fyret som cheftræner tidligere i denne måned.

LUCAS LUND
2023-klub: Viborg FF
2024-klub(ber): Viborg FF
Point i 2023: 5 (8. plads)
Point i 2024: Nej

Sådan gik det
Lund var nær havnet i Brøndby sidste år, men 2024 har ikke formet sig, som Lund havde håbet.

Viborg spillede egentlig et fornuftigt slutspil i foråret 2024, men en dårlig start i Superligaen og en tur på beværtning i august kostede Lucas Lund pladsen, da Oscar Hedvall greb chancen efter Jakob Poulsens bænkning af Lund og holdkammeraten Anosike Ementa.

Lund er lige nu reserve i Viborg, og det vil ikke være en overraskelse, hvis målmanden bliver solgt i januar (læs mere om det her).
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/viborg-aaben-for-profilsalg-kraever-godt-tilbud

JONAS LÖSSL
2023-klub: FC Midtjylland
2024-klub(ber): FC Midtjylland
Point i 2023: 4 (9. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Det har været et ekstremt begivenhedsrigt år for Jonas Lössl.

Målmanden vandt på ultra-dramatisk vis DM, selv om han sled med skader hen mod slutningen af foråret, og så forlængede han aftalen samtidig med, at FCM gjorde ham til reserve og udnævnte Elias Ólafsson til førstekeeper.

Lössl har stået sporadisk i efteråret i pokalen og ved et afbud fra Ólafsson ved sygdom og senest som indskifter i kampen mod FC Porto, hvor islændingen kom til skade med hånden.

I de kommende uger ser vi, om Ólafsson når at blive klar til de to vigtige Europa League-ligakampe mod Ludogorets og Fenerbahce, eller om Lössl skal tage sig af de opgør.

PATRIK CARLGREN
2023-klub: Randers FC
2024-klub(ber): Randers FC og Nantes
Point i 2023: 2 (10. plads)
Point i 2024: Nej

Sådan gik det
Carlgren stod et godt forår for Randers og skiftede derefter på fri transfer til Nantes i Ligue 1 efter kontraktudløb i Randers.

Svenskeren begyndte som reserve men har i denne måned fået chancen i stedet for Alban Lafont i håbet om, det kan løfte Nantes på sikker afstand af nedrykningsstregen.

JESPER HANSEN
2023-klub: AGF
2024-klub(ber): AGF
Point i 2023: 2 (10. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
For et år siden var det her nok ikke forestillingen, man i Århus og Fodbolddanmark havde om Jesper Hansens 2024.

Men nu har Hansen været førstevalg i AGF i et halvt år, nyder stor tillid fra cheftræner Uwe Rösler og er den keeper i Superligaen, der i efteråret har haft flest clean sheets.

Det er lidt af en bedrift af målmanden, der fylder 40 år til marts og det meste af 2023/24-sæsonen var gardering for Bailey Peacock-Farrell, men som har overbevist med sin arbejdsiver og sikkert spil.

Nu er det store spørgsmål, om Leopold Wahlstedt igen får chancen, efter han på ekstremt uheldig vis brækkede en knogle i foden i sin debut i pokalkampen mod VSK Aarhus i september.

MATEJ DELAC
2023-klub: AC Horsens
2024-klub(ber): AC Horsens
Point i 2023: 2 (10. plads)
Point i 2024: Ja

Sådan gik det
Delac har været fast mand for Horsens i efteråret og hele 2024 for den sags skyld, hvor han missede den sidste måneds tid af forårets nedrykningsslutspil i 1. Division med en skade.

Delac er en af de få rutinerede folk på et meget ambitiøst Horsens-mandskab, der spiller med om oprykning og har seks point op til FC Fredericia her i vinterpausen.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

22 millioner kroner!

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

I transfermøde med Superliga-klub

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Afviser mesterskabssnak

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Den bedste handel i Superligaen!

Storklub lurer på Superliga-profil

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper