Den suveræne topscorer i NordicBet Ligaen, Sønderjyskes Peter Christiansen, kan være på vej til norsk fodbold.
Lørdag kan bold.dk fortælle, at Viking FK har afgivet et bud på 2,5 millioner kroner plus bonusser på Peter Christiansen, og over for Aftenbladet bekræfter Vikings sportsdirektør Erik Nevland, at man har budt på den 24-årige angriber.
Viking FK afgav buddet i starten af ugen, og ifølge Aftenbladet er der lige nu stor afstand mellem klubberne – bold.dk skriver ligeledes, at buddet er blevet afvist af Sønderjyske. En handel er dermed ikke lige på trapperne, men Viking har som sådan heller ikke travlt – transfervinduet i Norge er fortsat åbent, og der er mere end en måned til sæsonstart.
Peter Christiansen var da også på banen, da Sønderjyske lørdag eftermiddag mødte AaB i NordicBet Ligaen, og her sikrede angriberen gæsterne et enkelt point med sin udligning til 2-2 i slutningen af anden halvleg – du kan se målet i videoen i toppen af artiklen.
Det var Peter Christiansens 17. ligamål i denne sæson, og Sønderjyske-angriberen er dermed helt suveræn topscorer i Danmarks næstbedste række.
I slutningen af november lød det fra Sønderjyskes sportschef Casper Daather, at Peter Christiansen formentlig stod foran en snarlig exit i Haderselv-klubben.
– Jeg ved ikke, om man kan tale om militærtjeneste i fodbold, men Peter har aftjent sin værnepligt hos os. Jeg synes virkelig, han har gjort et godt stykke arbejde, og jeg ønsker ham alt det bedste, sagde Daather til Der Nordschleswiger.
Peter Christiansen har kontraktudløb i Sønderjyske ved udgangen af 2024.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER