Det er ikke hver dag, at en klub fra Danmarks næstbedste række, NordicBet Ligaen, kan stille med spillere med henholdsvis 157 og 201 Superliga-kampe på cv’et. Og da slet ikke, hvis klubben er oprykker fra 2. division.
Om ikke andet er det, hvad B.93 kan.
Østerbro-klubben – hvis ejerkreds blandt andet indebærer af Mathias 'Zanka' Jørgensen, Anders Lindegaard og Pilou Asbæk – har således både Nicolaj Thomsen og Ryan Johnson Laursen i truppen, efter at sidstnævnte droppede sit karrierestop for at komme til tidligere i denne uge.
Derudover er spillere som Michael Falkesgaard, 19 Superliga-kampe på cv’et, og Jacob Egeris, 32 Superliga-kampe, også kommet til i henholdsvis sommer og vinter.
Og hvorfor flokkes de til Østerbro for at spille for B.93, der kun lige er rykket op i den næstbedste række?
– Jeg tror, det er en kombination af flere ting. Først og fremmest har vi den her kerneværdi kærlighed. Vi prøver at gøre tingene lidt blødere end så mange andre steder i fodboldverdenen. Der skal være plads til den enkelte spiller som menneske, siger Martin Møller Jensen, sportsdirektør i B.93, til Tipsbladet.
Et eksempel på netop dét er Nicolaj Thomsen. Den tidligere AaB-, FC København- og landsholdsspiller, der kom til B.93 sidste efterår, har tøjmærket Another Aspect ved siden af fodboldkarrieren
– Jeg vil sige, at vi har givet plads til og har en forståelse for, at han har et liv ved siden af. Så det er jo noget med, at vi har forsøgt at lave et deltidssetup i en fuldtidsindpakning. Forstået på den måde, at vi har lavet et setup, hvor spillerne træner fra 8.00 til 13.00 som et fuldtidssetup, men de har også fri klokken 13.00, så de har tid til at have et liv ved siden af. Og så er det klart, at vi er åbne overfor hvis der er synergier i forhold til spillerne og kommercielle aktiviteter, siger sportsdirektøren.
En del af noget større – og Østerbro
Men, men, men… Der er også meget andet, der lokker profilerne til Østerbro.
– Kærlighed står ikke alene. Vi har også en værdi om, at man skal levere en udfordrende indsats. Vi skal stræbe efter at gøre vores bedste hver dag, alle sammen. På den måde skal de rutinerede spillere samtidig være med til, at understøtte vores unge talenter, så de bliver så gode, at de kommer til at få mulighed for at blive solgt til højeste niveau.
– Jeg tror også, at det er attraktivt, at vi viser at vi tror på de spillere vi har, og at vi ikke bare skifter en masse spillere ud hver sæson. I Ryans tilfælde havde vi et ønske om at tilknytte en spiller, som kunne hjælpe de unge og være en leder for dem. Og på samme måde, med Jacob, Michael og Nicolaj. De ser, at det ikke kun er, at man skal være fodboldspiller. Det er også, at man bliver en, der skal give videre til de andre, siger Martin Møller Jensen og tilføjer en sidste årsag:
– Og så ligger vi i København. Det er en kæmpe fordel, at vi ligger, hvor vi gør. Det er måske den bedste beliggenhed i rækken.
Og med Nicolaj Thomsen, Ryan Johnson Laursen og co. i folden, hvem bliver så det næste store navn, der lokkes til B.93?
– Ja, det er et godt spørgsmål, svarer klubbossen med et grin og tilføjer:
– Jeg tror, det er en balance, vi stadig gerne vil have. Vi spiller i gennemsnit med fem af vores egne i startopstillingen hver kamp i 1.division, hvilket er næstflest i rækken, og så er der fire til fem, der ligesom er de rutinerede spillere. Det er vores model. Og ja, der har været nogle forskellige navne i spil, men nu er vi endt her, så jeg tror ikke, der kommer til at ske så meget mere lige nu.
– Men jeg tror, det er attraktivt, og det vil det også være fremover. Nicolaj er jo på en måde også blevet ambassadør for fortællingen. Han synes, at det er dejligt, at der er nogle rare mennesker her, og at det er sjovt at spille fodbold. Så det er jo en selvforstærkende fortælling, ikke?
Der er jo også et par prominente gamle B.93’ere som Bashkim Kadrii og Mathias “Zanka” Jørgensen. Det kunne vel være nogle spillere, I drømmer om at hente tilbage en dag?
– Det vil altid være attraktivt for os, hvis vi kunne få nogle af vores gamle B.93’er tilbage. Det vil vi selvfølgelig være interesseret i at kigge på. Det er nok det bedste svar, jeg kan give, slutter Martin Møller Jensen.
B.93 er aktuelt nummer otte i NordicBet Ligaen.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
Øjner europæisk trofæ
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE