Martin Retov tager til sommer afsked med Brøndby IF, da han har takket ja til rollen som cheftræner i AC Horsens.
Her skal han afløse Joakim Persson, som nåede ni måneder i spidsen for Den Gule Fare. I AC Horsens glæder man sig til, at Martin Retov vender retur til klubben, som han stoppede sin aktive spillerkarriere i tilbage i 2015.
Det fortæller klubbens administrerende direktør, Kristian Nielsen, til Tipsbladet.
– Vi glæder os enormt meget til, at han skal sætte sig her i cheftrænerstolen. Det er der stor glæde og begejstring over i klubben, men jeg oplever også, at begejstringen kommer fra vores fans, sponsorer og hele byen. Det er meget glædeligt, at han skal være ny cheftræner her.
Martin Retov har tidligere ytret ønsket om en dag at blive cheftræner, og muligheder har han også haft flere af. Men det hele skulle hænge sammen, og det gjorde det altså med tilbuddet fra AC Horsens.
– Martin er og har været vores topkandidat, og vi har haft en god dialog med Brøndby. Det har vi altid som gode kollegaer. Vi er glade for samarbejdet, og det er fantastisk, at det kunne lykkes at finde frem til den her løsning.

Løsningen bliver altså, at Martin Retov gør sæsonen færdig i Brøndby for så at rykke til AC Horsens. Men hvordan forholder det sig så, for normalt vil en klub skulle betale for at købe en træner fri?
Martin Retov er dog på en aftale med funktionærvilkår i Brøndby, og den er derfor tidsubegrænset. Det står i kontrast til de kontrakter, man normalt ser, hvor der som oftest vil være en slutdato på.
Kristian Nielsen ønsker dog ikke at gå i detaljer omkring ansættelsesforhold eller eventuelle betalinger.
– Jeg vil ikke kommentere på ansættelsesforholdet mellem Brøndby og Martin Retov. Det vil være forkert af mig at udtale mig om.
Men du kan vel godt sige ja eller nej til, om I har skullet have penge op af lommen?
– Det vil jeg ikke udtale mig om, så det har jeg ingen kommentarer til.
Martin Retov takkede ja til sin funktionæraftale med Brøndby i kølvandet på GFH's indtog. Den gav ham ifølge hovedpersonen selv bedre kort på hånden i forhold til at kunne rykke videre til noget andet med kort varsel.
– Har du en længerevarende kontrakt uden opsigelse eller noget, så vil det være klubbens valg, om du kan skifte, og nu er det lidt mere i mine egne hænder, lød det fra Martin Retov til Tipsbladet tilbage i november.
Dermed efterlader han den københavnske vestegn efter otte år som assistenttræner for at rykke retur til AC Horsens, som han repræsenterede som aktiv spiller fra 2010 til 2015.
– Martin har spillet og været anfører i AC Horsens, så han kender kulturen, byen og det at være en del af holdet her. Derfor har han allerede en stor indsigt i det at være en del af AC Horsens. Der er en fælles forståelse af, at vi skal bringe AC Horsens tilbage i Superligaen. Det er der, vi ser os selv, siger Kristian Nielsen.
Martin Retov har underskrevet en kontrakt med AC Horsens frem til sommeren 2026, der altså bliver hans første job som permanent cheftræner. Han har tidligere i Brøndby vikarieret som chef på sidelinjen.
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
Her kan du se Villarreal mod FC København
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER