Video : Tipsbladet
1. division

Penge eller ej? Det vil jeg ikke udtale mig om

Martin Retov overtager fra sommer taktstokken i AC Horsens, men da han er på en særlig aftale i Brøndby, så har det næppe kostet NordicBet Liga-klubben noget at hente ham retur.

Martin Retov tager til sommer afsked med Brøndby IF, da han har takket ja til rollen som cheftræner i AC Horsens.

Her skal han afløse Joakim Persson, som nåede ni måneder i spidsen for Den Gule Fare. I AC Horsens glæder man sig til, at Martin Retov vender retur til klubben, som han stoppede sin aktive spillerkarriere i tilbage i 2015.

Det fortæller klubbens administrerende direktør, Kristian Nielsen, til Tipsbladet.

- Vi glæder os enormt meget til, at han skal sætte sig her i cheftrænerstolen. Det er der stor glæde og begejstring over i klubben, men jeg oplever også, at begejstringen kommer fra vores fans, sponsorer og hele byen. Det er meget glædeligt, at han skal være ny cheftræner her.

Martin Retov har tidligere ytret ønsket om en dag at blive cheftræner, og muligheder har han også haft flere af. Men det hele skulle hænge sammen, og det gjorde det altså med tilbuddet fra AC Horsens.

- Martin er og har været vores topkandidat, og vi har haft en god dialog med Brøndby. Det har vi altid som gode kollegaer. Vi er glade for samarbejdet, og det er fantastisk, at det kunne lykkes at finde frem til den her løsning.

Løsningen bliver altså, at Martin Retov gør sæsonen færdig i Brøndby for så at rykke til AC Horsens. Men hvordan forholder det sig så, for normalt vil en klub skulle betale for at købe en træner fri?

Martin Retov er dog på en aftale med funktionærvilkår i Brøndby, og den er derfor tidsubegrænset. Det står i kontrast til de kontrakter, man normalt ser, hvor der som oftest vil være en slutdato på.

Kristian Nielsen ønsker dog ikke at gå i detaljer omkring ansættelsesforhold eller eventuelle betalinger.

- Jeg vil ikke kommentere på ansættelsesforholdet mellem Brøndby og Martin Retov. Det vil være forkert af mig at udtale mig om.

Men du kan vel godt sige ja eller nej til, om I har skullet have penge op af lommen?

- Det vil jeg ikke udtale mig om, så det har jeg ingen kommentarer til.

Martin Retov takkede ja til sin funktionæraftale med Brøndby i kølvandet på GFH's indtog. Den gav ham ifølge hovedpersonen selv bedre kort på hånden i forhold til at kunne rykke videre til noget andet med kort varsel.

- Har du en længerevarende kontrakt uden opsigelse eller noget, så vil det være klubbens valg, om du kan skifte, og nu er det lidt mere i mine egne hænder, lød det fra Martin Retov til Tipsbladet tilbage i november.

Dermed efterlader han den københavnske vestegn efter otte år som assistenttræner for at rykke retur til AC Horsens, som han repræsenterede som aktiv spiller fra 2010 til 2015.

- Martin har spillet og været anfører i AC Horsens, så han kender kulturen, byen og det at være en del af holdet her. Derfor har han allerede en stor indsigt i det at være en del af AC Horsens. Der er en fælles forståelse af, at vi skal bringe AC Horsens tilbage i Superligaen. Det er der, vi ser os selv, siger Kristian Nielsen.

Martin Retov har underskrevet en kontrakt med AC Horsens frem til sommeren 2026, der altså bliver hans første job som permanent cheftræner. Han har tidligere i Brøndby vikarieret som chef på sidelinjen.