Penge eller ej? Det vil jeg ikke udtale mig om

Martin Retov overtager fra sommer taktstokken i AC Horsens, men da han er på en særlig aftale i Brøndby, så har det næppe kostet NordicBet Liga-klubben noget at hente ham retur.



Martin Retov tager til sommer afsked med Brøndby IF, da han har takket ja til rollen som cheftræner i AC Horsens.

Her skal han afløse Joakim Persson, som nåede ni måneder i spidsen for Den Gule Fare. I AC Horsens glæder man sig til, at Martin Retov vender retur til klubben, som han stoppede sin aktive spillerkarriere i tilbage i 2015.

Det fortæller klubbens administrerende direktør, Kristian Nielsen, til Tipsbladet.

– Vi glæder os enormt meget til, at han skal sætte sig her i cheftrænerstolen. Det er der stor glæde og begejstring over i klubben, men jeg oplever også, at begejstringen kommer fra vores fans, sponsorer og hele byen. Det er meget glædeligt, at han skal være ny cheftræner her.

Martin Retov har tidligere ytret ønsket om en dag at blive cheftræner, og muligheder har han også haft flere af. Men det hele skulle hænge sammen, og det gjorde det altså med tilbuddet fra AC Horsens.

– Martin er og har været vores topkandidat, og vi har haft en god dialog med Brøndby. Det har vi altid som gode kollegaer. Vi er glade for samarbejdet, og det er fantastisk, at det kunne lykkes at finde frem til den her løsning.

239943

Løsningen bliver altså, at Martin Retov gør sæsonen færdig i Brøndby for så at rykke til AC Horsens. Men hvordan forholder det sig så, for normalt vil en klub skulle betale for at købe en træner fri?

Martin Retov er dog på en aftale med funktionærvilkår i Brøndby, og den er derfor tidsubegrænset. Det står i kontrast til de kontrakter, man normalt ser, hvor der som oftest vil være en slutdato på.

Kristian Nielsen ønsker dog ikke at gå i detaljer omkring ansættelsesforhold eller eventuelle betalinger.

– Jeg vil ikke kommentere på ansættelsesforholdet mellem Brøndby og Martin Retov. Det vil være forkert af mig at udtale mig om.

Men du kan vel godt sige ja eller nej til, om I har skullet have penge op af lommen?

– Det vil jeg ikke udtale mig om, så det har jeg ingen kommentarer til.

Martin Retov takkede ja til sin funktionæraftale med Brøndby i kølvandet på GFH's indtog. Den gav ham ifølge hovedpersonen selv bedre kort på hånden i forhold til at kunne rykke videre til noget andet med kort varsel.

– Har du en længerevarende kontrakt uden opsigelse eller noget, så vil det være klubbens valg, om du kan skifte, og nu er det lidt mere i mine egne hænder, lød det fra Martin Retov til Tipsbladet tilbage i november.

Dermed efterlader han den københavnske vestegn efter otte år som assistenttræner for at rykke retur til AC Horsens, som han repræsenterede som aktiv spiller fra 2010 til 2015.

– Martin har spillet og været anfører i AC Horsens, så han kender kulturen, byen og det at være en del af holdet her. Derfor har han allerede en stor indsigt i det at være en del af AC Horsens. Der er en fælles forståelse af, at vi skal bringe AC Horsens tilbage i Superligaen. Det er der, vi ser os selv, siger Kristian Nielsen.

Martin Retov har underskrevet en kontrakt med AC Horsens frem til sommeren 2026, der altså bliver hans første job som permanent cheftræner. Han har tidligere i Brøndby vikarieret som chef på sidelinjen.





Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub