Martin Retov tager til sommer afsked med Brøndby IF, da han har takket ja til rollen som cheftræner i AC Horsens.
Her skal han afløse Joakim Persson, som nåede ni måneder i spidsen for Den Gule Fare. I AC Horsens glæder man sig til, at Martin Retov vender retur til klubben, som han stoppede sin aktive spillerkarriere i tilbage i 2015.
Det fortæller klubbens administrerende direktør, Kristian Nielsen, til Tipsbladet.
– Vi glæder os enormt meget til, at han skal sætte sig her i cheftrænerstolen. Det er der stor glæde og begejstring over i klubben, men jeg oplever også, at begejstringen kommer fra vores fans, sponsorer og hele byen. Det er meget glædeligt, at han skal være ny cheftræner her.
Martin Retov har tidligere ytret ønsket om en dag at blive cheftræner, og muligheder har han også haft flere af. Men det hele skulle hænge sammen, og det gjorde det altså med tilbuddet fra AC Horsens.
– Martin er og har været vores topkandidat, og vi har haft en god dialog med Brøndby. Det har vi altid som gode kollegaer. Vi er glade for samarbejdet, og det er fantastisk, at det kunne lykkes at finde frem til den her løsning.

Løsningen bliver altså, at Martin Retov gør sæsonen færdig i Brøndby for så at rykke til AC Horsens. Men hvordan forholder det sig så, for normalt vil en klub skulle betale for at købe en træner fri?
Martin Retov er dog på en aftale med funktionærvilkår i Brøndby, og den er derfor tidsubegrænset. Det står i kontrast til de kontrakter, man normalt ser, hvor der som oftest vil være en slutdato på.
Kristian Nielsen ønsker dog ikke at gå i detaljer omkring ansættelsesforhold eller eventuelle betalinger.
– Jeg vil ikke kommentere på ansættelsesforholdet mellem Brøndby og Martin Retov. Det vil være forkert af mig at udtale mig om.
Men du kan vel godt sige ja eller nej til, om I har skullet have penge op af lommen?
– Det vil jeg ikke udtale mig om, så det har jeg ingen kommentarer til.
Martin Retov takkede ja til sin funktionæraftale med Brøndby i kølvandet på GFH's indtog. Den gav ham ifølge hovedpersonen selv bedre kort på hånden i forhold til at kunne rykke videre til noget andet med kort varsel.
– Har du en længerevarende kontrakt uden opsigelse eller noget, så vil det være klubbens valg, om du kan skifte, og nu er det lidt mere i mine egne hænder, lød det fra Martin Retov til Tipsbladet tilbage i november.
Dermed efterlader han den københavnske vestegn efter otte år som assistenttræner for at rykke retur til AC Horsens, som han repræsenterede som aktiv spiller fra 2010 til 2015.
– Martin har spillet og været anfører i AC Horsens, så han kender kulturen, byen og det at være en del af holdet her. Derfor har han allerede en stor indsigt i det at være en del af AC Horsens. Der er en fælles forståelse af, at vi skal bringe AC Horsens tilbage i Superligaen. Det er der, vi ser os selv, siger Kristian Nielsen.
Martin Retov har underskrevet en kontrakt med AC Horsens frem til sommeren 2026, der altså bliver hans første job som permanent cheftræner. Han har tidligere i Brøndby vikarieret som chef på sidelinjen.
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
INTERVIEW