I OB var der få, som i den forgangne sæson levede op til forventningerne, men var der én, som gjorde dét, er det nok Don Deedson Louicius.
Han skiftede sidste sommer til Ådalen fra Hobro og kvitterede med at blive topscorer i klubben med otte mål i Superligaen.
Ikke desto mindre rykkede klubben ud, og den haitianske landsholdsspiller er klar i mælet – han vil væk fra klubben, så han kan fortsætte sin udvikling på højeste niveau.
– Med det år, jeg har haft i OB, er der muligheder for mig, så jeg kan spille på højeste plan i næste sæson. Jeg håber, at klubben vil acceptere, at jeg kan komme væk, siger Don Deedson Louicius og tilføjer:
– Det er rigtigt nok, at jeg selv har været med til at spille OB ned i 1. division, men jeg synes personligt, at jeg gjorde, hvad jeg kunne med en rigtig god første halvsæson og en okay anden halvsæson. Jeg beviste, at folk tog fejl, da de var usikre på, om jeg kunne være med i Superligaen.
– Nu har jeg spillet i 1. division i flere år, inden jeg kom til OB, og jeg vil ikke tilbage og spille på næsthøjeste plan i Danmark, hvis jeg kan undgå det. 1. division er faktisk en fin række og især god for unge spillere, men for mig er det ikke dét sted i karrieren, jeg er længere, så jeg håber, at OB vil være fair, hvis der kommer et acceptabelt bud.
Det er der endnu ikke landet på OBs bord, men ifølge Tipsbladets oplysninger er klubbernes ryk på ham stigende, da såvel Häcken og Rapid Wien ønsker at hente den 23-årige kant, mens et ukrainsk tilbud, som kunne have sikret ham hele ni millioner kroner netto, er blevet afvist af spilleren selv.
– I sidste uge fik jeg et tilbud om at komme til Ukraine, men det ville jeg ikke med tanke på, at landet er i krig. Det var ellers et virkelig godt tilbud økonomisk, men det var bare usikkert for mig og min familie, så jeg venter på det næste.
Tipsbladet fanger Don Deedson Louicius på ferie i Miami, og han forklarer, at han trods et transferønske om at komme væk fra Fyn naturligvis vil komme til opstarten i OB om godt en uges tid, hvis han ikke er solgt inden.
– Jeg har ikke snakket med ledelsen i OB siden den sidste kamp, fordi jeg tog direkte på landsholdsopgave, men jeg kommer helt sikkert til tiden og vil være professionel, hvis jeg ikke er skiftet til en anden klub. Jeg ved, at der er klubber fra andre europæiske lande og MLS, der følger mig tæt, så jeg håber, at det er et spørgsmål om tid, før jeg er solgt.
Don Deedson Louicius kom transferfrit til OB og har en kontrakt til sommer 2027 med fynboerne.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen