Esbjerg kan takke B93 for, at den traditionsrige klub skal spille oprykningsspil i 1. division.
Vestjyderne kunne fredag aften selv sikre en plads i oprykningsspillet, hvis det blev til point på udebane mod AC Horsens i sidste grundspilsrunde, men det blev det ikke til.
Horsens tog en 2-1-sejr i cheftræner David Nielsens første hjemmekamp, men Esbjerg er alligevel med i det sjove selskab, da Hillerød Fodbold på hjemmebane spillede skuffende 1-1 med B93.
Hillerød pressede i anden halvleg massivt på for de tre point, men flere store chancer blev brændt, og dermed endte nordsjællænderne som sorteper i trekantsdramaet om den sidste plads i oprykningsspillet mellem Kolding, Esbjerg og Hillerød.
Kolding sikrede pladsen med en 1-0-sejr på udebane over Hobro.
David Nielsen fik i seneste runde en perfekt debut som cheftræner i Horsens med en sejr over Hobro på udebane.
Den sejr kom særligt i hus takket være Samme Ngabo, der scorede to gange, og fredag skulle Ngabo blot bruge et kvarter på igen at finde netmaskerne.
Den 20-årige kantspiller tog chancen fra kanten af feltet, og da Daniel Gadegaard ikke så for godt ud i Esbjerg-målet, kom værterne i front.
Oven på en god periode i anden halvleg blev føringen også fordoblet for Horsens, da Sebastian Pingel efter en time headede et indlæg i kassen.
Et comeback virkede fjernt for Esbjerg, men ud af ingenting strøg Tim Freriks i det 72. minut igennem på en friløber.
Den tilbagevendte anfører i målet, Matej Delac, pillede i første omgang forsøget, men Lucas From var vaks og sparkede returbolden i kassen.
Esbjerg pressede til slut heftigt på for en udligning, men Delac og resten af Horsens-defensiven forsvarede sig heroisk og holdt stand.
I toppen fortsatte OB fredag aften den dårlige start på foråret, da fynboerne spillede 0-0 på udebane mod Hvidovre.
Det var den fjerde uafgjorte kamp i lige så mange kampe i 2025 for OB, der dog alligevel er på sikker superligakurs med ni point ned til Horsens på andenpladsen, mens FC Fredericia ligger nummer tre med samme pointantal.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER