Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Selv om Esbjerg tabte 1-2 til Horsens, er vestjyderne med i oprykningsspillet takket være Hillerød-pointtab.



Esbjerg kan takke B93 for, at den traditionsrige klub skal spille oprykningsspil i 1. division.

Vestjyderne kunne fredag aften selv sikre en plads i oprykningsspillet, hvis det blev til point på udebane mod AC Horsens i sidste grundspilsrunde, men det blev det ikke til.

Horsens tog en 2-1-sejr i cheftræner David Nielsens første hjemmekamp, men Esbjerg er alligevel med i det sjove selskab, da Hillerød Fodbold på hjemmebane spillede skuffende 1-1 med B93.

Hillerød pressede i anden halvleg massivt på for de tre point, men flere store chancer blev brændt, og dermed endte nordsjællænderne som sorteper i trekantsdramaet om den sidste plads i oprykningsspillet mellem Kolding, Esbjerg og Hillerød.

Kolding sikrede pladsen med en 1-0-sejr på udebane over Hobro.

David Nielsen fik i seneste runde en perfekt debut som cheftræner i Horsens med en sejr over Hobro på udebane.

Den sejr kom særligt i hus takket være Samme Ngabo, der scorede to gange, og fredag skulle Ngabo blot bruge et kvarter på igen at finde netmaskerne.

Den 20-årige kantspiller tog chancen fra kanten af feltet, og da Daniel Gadegaard ikke så for godt ud i Esbjerg-målet, kom værterne i front.

Oven på en god periode i anden halvleg blev føringen også fordoblet for Horsens, da Sebastian Pingel efter en time headede et indlæg i kassen.

Et comeback virkede fjernt for Esbjerg, men ud af ingenting strøg Tim Freriks i det 72. minut igennem på en friløber.

Den tilbagevendte anfører i målet, Matej Delac, pillede i første omgang forsøget, men Lucas From var vaks og sparkede returbolden i kassen.

Esbjerg pressede til slut heftigt på for en udligning, men Delac og resten af Horsens-defensiven forsvarede sig heroisk og holdt stand.

I toppen fortsatte OB fredag aften den dårlige start på foråret, da fynboerne spillede 0-0 på udebane mod Hvidovre.

Det var den fjerde uafgjorte kamp i lige så mange kampe i 2025 for OB, der dog alligevel er på sikker superligakurs med ni point ned til Horsens på andenpladsen, mens FC Fredericia ligger nummer tre med samme pointantal.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Du har udstråling som tagpap

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner