Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Selv om Esbjerg tabte 1-2 til Horsens, er vestjyderne med i oprykningsspillet takket være Hillerød-pointtab.



Esbjerg kan takke B93 for, at den traditionsrige klub skal spille oprykningsspil i 1. division.

Vestjyderne kunne fredag aften selv sikre en plads i oprykningsspillet, hvis det blev til point på udebane mod AC Horsens i sidste grundspilsrunde, men det blev det ikke til.

Horsens tog en 2-1-sejr i cheftræner David Nielsens første hjemmekamp, men Esbjerg er alligevel med i det sjove selskab, da Hillerød Fodbold på hjemmebane spillede skuffende 1-1 med B93.

Hillerød pressede i anden halvleg massivt på for de tre point, men flere store chancer blev brændt, og dermed endte nordsjællænderne som sorteper i trekantsdramaet om den sidste plads i oprykningsspillet mellem Kolding, Esbjerg og Hillerød.

Kolding sikrede pladsen med en 1-0-sejr på udebane over Hobro.

David Nielsen fik i seneste runde en perfekt debut som cheftræner i Horsens med en sejr over Hobro på udebane.

Den sejr kom særligt i hus takket være Samme Ngabo, der scorede to gange, og fredag skulle Ngabo blot bruge et kvarter på igen at finde netmaskerne.

Den 20-årige kantspiller tog chancen fra kanten af feltet, og da Daniel Gadegaard ikke så for godt ud i Esbjerg-målet, kom værterne i front.

Oven på en god periode i anden halvleg blev føringen også fordoblet for Horsens, da Sebastian Pingel efter en time headede et indlæg i kassen.

Et comeback virkede fjernt for Esbjerg, men ud af ingenting strøg Tim Freriks i det 72. minut igennem på en friløber.

Den tilbagevendte anfører i målet, Matej Delac, pillede i første omgang forsøget, men Lucas From var vaks og sparkede returbolden i kassen.

Esbjerg pressede til slut heftigt på for en udligning, men Delac og resten af Horsens-defensiven forsvarede sig heroisk og holdt stand.

I toppen fortsatte OB fredag aften den dårlige start på foråret, da fynboerne spillede 0-0 på udebane mod Hvidovre.

Det var den fjerde uafgjorte kamp i lige så mange kampe i 2025 for OB, der dog alligevel er på sikker superligakurs med ni point ned til Horsens på andenpladsen, mens FC Fredericia ligger nummer tre med samme pointantal.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Argentina – Kap Verde

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?