Esbjerg kan takke B93 for, at den traditionsrige klub skal spille oprykningsspil i 1. division.
Vestjyderne kunne fredag aften selv sikre en plads i oprykningsspillet, hvis det blev til point på udebane mod AC Horsens i sidste grundspilsrunde, men det blev det ikke til.
Horsens tog en 2-1-sejr i cheftræner David Nielsens første hjemmekamp, men Esbjerg er alligevel med i det sjove selskab, da Hillerød Fodbold på hjemmebane spillede skuffende 1-1 med B93.
Hillerød pressede i anden halvleg massivt på for de tre point, men flere store chancer blev brændt, og dermed endte nordsjællænderne som sorteper i trekantsdramaet om den sidste plads i oprykningsspillet mellem Kolding, Esbjerg og Hillerød.
Kolding sikrede pladsen med en 1-0-sejr på udebane over Hobro.
David Nielsen fik i seneste runde en perfekt debut som cheftræner i Horsens med en sejr over Hobro på udebane.
Den sejr kom særligt i hus takket være Samme Ngabo, der scorede to gange, og fredag skulle Ngabo blot bruge et kvarter på igen at finde netmaskerne.
Den 20-årige kantspiller tog chancen fra kanten af feltet, og da Daniel Gadegaard ikke så for godt ud i Esbjerg-målet, kom værterne i front.
Oven på en god periode i anden halvleg blev føringen også fordoblet for Horsens, da Sebastian Pingel efter en time headede et indlæg i kassen.
Et comeback virkede fjernt for Esbjerg, men ud af ingenting strøg Tim Freriks i det 72. minut igennem på en friløber.
Den tilbagevendte anfører i målet, Matej Delac, pillede i første omgang forsøget, men Lucas From var vaks og sparkede returbolden i kassen.
Esbjerg pressede til slut heftigt på for en udligning, men Delac og resten af Horsens-defensiven forsvarede sig heroisk og holdt stand.
I toppen fortsatte OB fredag aften den dårlige start på foråret, da fynboerne spillede 0-0 på udebane mod Hvidovre.
Det var den fjerde uafgjorte kamp i lige så mange kampe i 2025 for OB, der dog alligevel er på sikker superligakurs med ni point ned til Horsens på andenpladsen, mens FC Fredericia ligger nummer tre med samme pointantal.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’