Druktur med Van der Vaart rensede luften i EfB

VIDEO: En bytur med Rafael van der Vaart var med til at rense luften i EfB’s spillertrup i sidste sæson, fortælles det i TV SYD’s dokumentarserie.



2021/22-sæsonen var turbulent for Esbjerg fB på mange punkter, og den var også plaget af uenigheder i spillertruppen. Blandt andet var der et meget omtalt spillerbrev til den daværende cheftræner Peter Hyballa, som ikke alle spillere skrev under på.

Det får man et indblik i i TV SYD’s dokumentarserie om Esbjerg fB’s sæson, “Esbjerg fB – Love it or leave it”.

Og her bliver det også fortalt, hvordan en bytur arrangeret af assistenttræner Rafael van der Vaart hjalp med at rense luften i truppen, efter at Peter Hyballa var blevet afløst af Roland Vrabec. 

– Jeg tog dem ud en aften for at drikke lidt vin. Så har alle nosserne til at sige sandheden til hinanden. Nogle gange er sandheden ikke rar, men i det mindste har du sagt sandheden. Og det er, hvad vi gjorde, siger Rafael van der Vaart i dokumentaren.

Angriber Emil Holten fortæller i dokumentaren om byturen:

– Det var mandag, og det var helt uhørt i den verden, vi lever i. Men vi gik op og fik noget pizza, og der var fri bar, og så de første to timer sad vi og hyggede os, hele holdet. Så samlede han os, slukkede musikken, fik crewt bag baren ud, og sagde, “prøv og her, vi skal have snakket alt igennem”.

– Det var hårdt og fandeme ikke sjovt for nogen, heller ikke for mig, og jeg sagde også nogle ting, men vi kiggede hinanden i øjnene og sagde de ting, vi følte. To timer senere var vi allesammen fulde og krammede hinanden, og det har været noget helt andet at komme i klubben siden da. Det har endt med at gøre os stærkere sammen, lyder det fra EfB-angriberen.

Til trods for at luften blev renset endte sæsonen med en nedtur for EfB, der som bekendt rykkede ud. 

Se klippet, hvor Emil Holten, Rafael van der Vaart og også Niklas Strunck, fortæller om byturen øverst i artiklen. Du kan se hele dokumentarserien hos TV SYD.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Nordsjælland – Randers FC

Lyngby BK – AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Hvor er I vilde, AGF!

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt