Torsdag kom det frem, at 21 Esbjerg-spillere havde holdt møde og herefter underskrevet et åbent brev, som udtrykte mistillid til klubbens tyske træner Peter Hyballa.
Men i og med at det kun var 21 spillere, så viser det også, at det ikke var en samlet spillertrup, som underskrev. Nu fortæller den østrigske lejesvend Patrick Schmidt, at han slet ikke blev indbudt til det førnævnte møde. Det fortæller han til JydskeVestkysten.
Til mediet forklarer lejespilleren fra engelske Barnsley, at situationen er kommet bag på ham, og at han ikke ved, hvorfor han ikke blev inviteret. Sandsynligvis dog fordi de, som havde indkaldt til mødet, regnede med, at han ikke ville skrive under på brevet.
Direkte adspurgt om han i så fald ville skrive under, svarer han nej, og at han er tilfreds med træner Peter Hyballa.
– Ja, det er jeg, jeg har intet at klage over. Men hør her, jeg kan jo ikke sige noget om, hvad andre har oplevet, og de skal reagere, som de synes, de skal, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har oplevet noget af det, der er blevet klaget over, fortæller Patrick Schmidt.
Østrigerens formål med udtalelserne er ikke at tage afstand fra de 21 spillere, som har underskrevet brevet. I stedet påpeger han, at sagen ifølge ham burde været løst internt og ansigt til ansigt.
Derudover anerkender han også, at holdet får svært ved at agere som en samlet enhed efter, samt at sagen er kommet lidt ud af kontrol.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
