EfB-brev: Lejesvend var ikke inviteret til møde

Esbjerg-spilleren Patrick Schmidt blev ikke inviteret med til det møde, hvor flere Esbjerg-spillere underskrev det åbne brev mod Peter Hyballa.



Torsdag kom det frem, at 21 Esbjerg-spillere havde holdt møde og herefter underskrevet et åbent brev, som udtrykte mistillid til klubbens tyske træner Peter Hyballa. 

Men i og med at det kun var 21 spillere, så viser det også, at det ikke var en samlet spillertrup, som underskrev. Nu fortæller den østrigske lejesvend Patrick Schmidt, at han slet ikke blev indbudt til det førnævnte møde. Det fortæller han til JydskeVestkysten

Til mediet forklarer lejespilleren fra engelske Barnsley, at situationen er kommet bag på ham, og at han ikke ved, hvorfor han ikke blev inviteret. Sandsynligvis dog fordi de, som havde indkaldt til mødet, regnede med, at han ikke ville skrive under på brevet. 

Direkte adspurgt om han i så fald ville skrive under, svarer han nej, og at han er tilfreds med træner Peter Hyballa. 

– Ja, det er jeg, jeg har intet at klage over. Men hør her, jeg kan jo ikke sige noget om, hvad andre har oplevet, og de skal reagere, som de synes, de skal, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har oplevet noget af det, der er blevet klaget over, fortæller Patrick Schmidt.

Østrigerens formål med udtalelserne er ikke at tage afstand fra de 21 spillere, som har underskrevet brevet. I stedet påpeger han, at sagen ifølge ham burde været løst internt og ansigt til ansigt. 

Derudover anerkender han også, at holdet får svært ved at agere som en samlet enhed efter, samt at sagen er kommet lidt ud af kontrol.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Snød FC København for keeper

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Nu er der nyt om Mads Roerslev

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-boss åben for lejeaftaler

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’