EfB-brev: Lejesvend var ikke inviteret til møde

Esbjerg-spilleren Patrick Schmidt blev ikke inviteret med til det møde, hvor flere Esbjerg-spillere underskrev det åbne brev mod Peter Hyballa.



Torsdag kom det frem, at 21 Esbjerg-spillere havde holdt møde og herefter underskrevet et åbent brev, som udtrykte mistillid til klubbens tyske træner Peter Hyballa. 

Men i og med at det kun var 21 spillere, så viser det også, at det ikke var en samlet spillertrup, som underskrev. Nu fortæller den østrigske lejesvend Patrick Schmidt, at han slet ikke blev indbudt til det førnævnte møde. Det fortæller han til JydskeVestkysten

Til mediet forklarer lejespilleren fra engelske Barnsley, at situationen er kommet bag på ham, og at han ikke ved, hvorfor han ikke blev inviteret. Sandsynligvis dog fordi de, som havde indkaldt til mødet, regnede med, at han ikke ville skrive under på brevet. 

Direkte adspurgt om han i så fald ville skrive under, svarer han nej, og at han er tilfreds med træner Peter Hyballa. 

– Ja, det er jeg, jeg har intet at klage over. Men hør her, jeg kan jo ikke sige noget om, hvad andre har oplevet, og de skal reagere, som de synes, de skal, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har oplevet noget af det, der er blevet klaget over, fortæller Patrick Schmidt.

Østrigerens formål med udtalelserne er ikke at tage afstand fra de 21 spillere, som har underskrevet brevet. I stedet påpeger han, at sagen ifølge ham burde været løst internt og ansigt til ansigt. 

Derudover anerkender han også, at holdet får svært ved at agere som en samlet enhed efter, samt at sagen er kommet lidt ud af kontrol.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’