EfB-brev: Lejesvend var ikke inviteret til møde

Esbjerg-spilleren Patrick Schmidt blev ikke inviteret med til det møde, hvor flere Esbjerg-spillere underskrev det åbne brev mod Peter Hyballa.



Torsdag kom det frem, at 21 Esbjerg-spillere havde holdt møde og herefter underskrevet et åbent brev, som udtrykte mistillid til klubbens tyske træner Peter Hyballa. 

Men i og med at det kun var 21 spillere, så viser det også, at det ikke var en samlet spillertrup, som underskrev. Nu fortæller den østrigske lejesvend Patrick Schmidt, at han slet ikke blev indbudt til det førnævnte møde. Det fortæller han til JydskeVestkysten

Til mediet forklarer lejespilleren fra engelske Barnsley, at situationen er kommet bag på ham, og at han ikke ved, hvorfor han ikke blev inviteret. Sandsynligvis dog fordi de, som havde indkaldt til mødet, regnede med, at han ikke ville skrive under på brevet. 

Direkte adspurgt om han i så fald ville skrive under, svarer han nej, og at han er tilfreds med træner Peter Hyballa. 

– Ja, det er jeg, jeg har intet at klage over. Men hør her, jeg kan jo ikke sige noget om, hvad andre har oplevet, og de skal reagere, som de synes, de skal, men jeg kan bare sige, at jeg ikke har oplevet noget af det, der er blevet klaget over, fortæller Patrick Schmidt.

Østrigerens formål med udtalelserne er ikke at tage afstand fra de 21 spillere, som har underskrevet brevet. I stedet påpeger han, at sagen ifølge ham burde været løst internt og ansigt til ansigt. 

Derudover anerkender han også, at holdet får svært ved at agere som en samlet enhed efter, samt at sagen er kommet lidt ud af kontrol.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter