EfB hyrer rådgivere: Vil undersøge cheftræneren

Esbjerg fB har nu valgt at hyre eksterne rådgivere for at finde ud af, hvad der er op og ned omkring cheftræner Peter Hyballa.



Cheftræner Peter Hyballa har erkendt, at han blandt andet har sagt til en spiller, at spilleren har større bryster end sin kæreste, men cheftræneren har afvist alle anklager om, at han skulle have slået spillere i truppen, ligesom han afviser, at han har vredet en spillers brystvorte rundt. Det gjorde han til EB tidligere i ugen.

Nu fortæller administrerende direktør i Esbjerg Brian Knudsen så til Ekstra Bladet, at man har i sinde at undersøge, hvad der er op og ned.

Tidligere har Esbjerg bedt Hyballa slappe af, efter der begyndte at komme beskyldninger – anonymt – fra spillertruppen om fysisk og pyskisk straf fra cheftræneren, som har afløst Olafur Kristjansson.

Samtidig har blandt andre Ugeavisen beskrevet, hvordan spillertruppen har mistet tilliden til den tyske træner, og at der hersker en frygt i klubben.

Fire spillere har ikke længere lov til at træne med førsteholdet, og så har tipsbladet.dk kunnet fortælle, at transitionstræner Patrick Harboe er blevet sendt væk og ikke er på træningsbanen.

Forløbet af uskønt, og Spillerforeningen har anmeldt sagen til Arbejdstilsynet. 

Nu gør også Esbjerg noget.

– Vi har hyret eksterne rådgivere, som skal få belyst de ting, som pressen har beskrevet, der er foregået i Esbjerg fB. Jeg betragter det som en forsvarlig proces, der skal være med til at klarlægge, hvad der er op og ned i alle de historier, der er kommet frem, siger Brian Knudsen, administrerende direktør i Esbjerg fB, til Ekstra Bladet.

Esbjerg indleder sæsonen på søndag i 1. division med et opgør mod Vendsyssel FF.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Donald Trump bekræfter

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub har lagt hele strategien om

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

‘Det er ufatteligt imponerende’

Messi sætter ord på vildt drama

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Transferbombe i Manchester United