EfB kiksede: Der skal evalueres på alle niveauer

I Esbjerg kommer de til at gå igennem alle lag efter den mislykkede oprykning til Superligaen.



Esbjerg rykkede i sidste sæson ned i 1. division, og mandag stod det klart efter et nederlag på 1-2 til Fredericia, at de også i næste sæson skal spille i den næstbedste række. I stedet rykker Viborg og Silkeborg op.

På det seneste har der været store frustrationer fra klubbens fans, og nu ser det ud til, at der kan være ændringer på vej for vestjyderne. Det fortæller EfB-direktør Brian Knudsen i et interview på TV3 Sport.

– Det er rigtigt, at det matematisk sker i dag, men vi har kendt til den her situation i en uge til ti dage. De konsekvenser, som det får, er, at alt skal evalueres nu. Det starter vi med, og vi er allerede i gang, siger han og fortsætter:

– Det er på alle niveauer i klubben. Når man skal have et år mere i 1. division med den økonomi, som er i rækken i forhold til det, som vi måske havde håbet på i Superligaen, så kan vi kigge ind i alt, hvad vi har, lyder det fra Brian Knudsen, som dog ikke kan sige, hvad der præcis kommer til at ske.

Han peger endvidere på, at der ikke er kommet en reaktion fra klubbens nye majoritets-ejere fra USA.

– De har en langsigtet plan, hvor de har sagt, at hvis vi rykker op i år, så er det fint. Hvis ikke så sætter vi et slagkraftigt hold, så vi på sigt kan komme tilbage i Superligaen, fortæller EfB-direktøren.

Mens mundvigerne var vendt nedad i Esbjerg, så var det helt anderledes i eksempelvis Silkeborg. Se den vilde video af deres oprykningsjubel her.






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

‘Han ryger 100 procent!’