Esbjerg rykkede i sidste sæson ned i 1. division, og mandag stod det klart efter et nederlag på 1-2 til Fredericia, at de også i næste sæson skal spille i den næstbedste række. I stedet rykker Viborg og Silkeborg op.
På det seneste har der været store frustrationer fra klubbens fans, og nu ser det ud til, at der kan være ændringer på vej for vestjyderne. Det fortæller EfB-direktør Brian Knudsen i et interview på TV3 Sport.
– Det er rigtigt, at det matematisk sker i dag, men vi har kendt til den her situation i en uge til ti dage. De konsekvenser, som det får, er, at alt skal evalueres nu. Det starter vi med, og vi er allerede i gang, siger han og fortsætter:
– Det er på alle niveauer i klubben. Når man skal have et år mere i 1. division med den økonomi, som er i rækken i forhold til det, som vi måske havde håbet på i Superligaen, så kan vi kigge ind i alt, hvad vi har, lyder det fra Brian Knudsen, som dog ikke kan sige, hvad der præcis kommer til at ske.
Han peger endvidere på, at der ikke er kommet en reaktion fra klubbens nye majoritets-ejere fra USA.
– De har en langsigtet plan, hvor de har sagt, at hvis vi rykker op i år, så er det fint. Hvis ikke så sætter vi et slagkraftigt hold, så vi på sigt kan komme tilbage i Superligaen, fortæller EfB-direktøren.
Mens mundvigerne var vendt nedad i Esbjerg, så var det helt anderledes i eksempelvis Silkeborg. Se den vilde video af deres oprykningsjubel her.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
