Esbjerg rykkede i sidste sæson ned i 1. division, og mandag stod det klart efter et nederlag på 1-2 til Fredericia, at de også i næste sæson skal spille i den næstbedste række. I stedet rykker Viborg og Silkeborg op.
På det seneste har der været store frustrationer fra klubbens fans, og nu ser det ud til, at der kan være ændringer på vej for vestjyderne. Det fortæller EfB-direktør Brian Knudsen i et interview på TV3 Sport.
– Det er rigtigt, at det matematisk sker i dag, men vi har kendt til den her situation i en uge til ti dage. De konsekvenser, som det får, er, at alt skal evalueres nu. Det starter vi med, og vi er allerede i gang, siger han og fortsætter:
– Det er på alle niveauer i klubben. Når man skal have et år mere i 1. division med den økonomi, som er i rækken i forhold til det, som vi måske havde håbet på i Superligaen, så kan vi kigge ind i alt, hvad vi har, lyder det fra Brian Knudsen, som dog ikke kan sige, hvad der præcis kommer til at ske.
Han peger endvidere på, at der ikke er kommet en reaktion fra klubbens nye majoritets-ejere fra USA.
– De har en langsigtet plan, hvor de har sagt, at hvis vi rykker op i år, så er det fint. Hvis ikke så sætter vi et slagkraftigt hold, så vi på sigt kan komme tilbage i Superligaen, fortæller EfB-direktøren.
Mens mundvigerne var vendt nedad i Esbjerg, så var det helt anderledes i eksempelvis Silkeborg. Se den vilde video af deres oprykningsjubel her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
OPTAKT
