Esbjerg rykkede i sidste sæson ned i 1. division, og mandag stod det klart efter et nederlag på 1-2 til Fredericia, at de også i næste sæson skal spille i den næstbedste række. I stedet rykker Viborg og Silkeborg op.
På det seneste har der været store frustrationer fra klubbens fans, og nu ser det ud til, at der kan være ændringer på vej for vestjyderne. Det fortæller EfB-direktør Brian Knudsen i et interview på TV3 Sport.
– Det er rigtigt, at det matematisk sker i dag, men vi har kendt til den her situation i en uge til ti dage. De konsekvenser, som det får, er, at alt skal evalueres nu. Det starter vi med, og vi er allerede i gang, siger han og fortsætter:
– Det er på alle niveauer i klubben. Når man skal have et år mere i 1. division med den økonomi, som er i rækken i forhold til det, som vi måske havde håbet på i Superligaen, så kan vi kigge ind i alt, hvad vi har, lyder det fra Brian Knudsen, som dog ikke kan sige, hvad der præcis kommer til at ske.
Han peger endvidere på, at der ikke er kommet en reaktion fra klubbens nye majoritets-ejere fra USA.
– De har en langsigtet plan, hvor de har sagt, at hvis vi rykker op i år, så er det fint. Hvis ikke så sætter vi et slagkraftigt hold, så vi på sigt kan komme tilbage i Superligaen, fortæller EfB-direktøren.
Mens mundvigerne var vendt nedad i Esbjerg, så var det helt anderledes i eksempelvis Silkeborg. Se den vilde video af deres oprykningsjubel her.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED
