• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Oliver Okstrøm

EfB kiksede: Der skal evalueres på alle niveauer

Foto: Getty Images

I Esbjerg kommer de til at gå igennem alle lag efter den mislykkede oprykning til Superligaen.

Af Oliver Okstrøm

Esbjerg rykkede i sidste sæson ned i 1. division, og mandag stod det klart efter et nederlag på 1-2 til Fredericia, at de også i næste sæson skal spille i den næstbedste række. I stedet rykker Viborg og Silkeborg op.

På det seneste har der været store frustrationer fra klubbens fans, og nu ser det ud til, at der kan være ændringer på vej for vestjyderne. Det fortæller EfB-direktør Brian Knudsen i et interview på TV3 Sport.

- Det er rigtigt, at det matematisk sker i dag, men vi har kendt til den her situation i en uge til ti dage. De konsekvenser, som det får, er, at alt skal evalueres nu. Det starter vi med, og vi er allerede i gang, siger han og fortsætter:

- Det er på alle niveauer i klubben. Når man skal have et år mere i 1. division med den økonomi, som er i rækken i forhold til det, som vi måske havde håbet på i Superligaen, så kan vi kigge ind i alt, hvad vi har, lyder det fra Brian Knudsen, som dog ikke kan sige, hvad der præcis kommer til at ske.

Han peger endvidere på, at der ikke er kommet en reaktion fra klubbens nye majoritets-ejere fra USA.

- De har en langsigtet plan, hvor de har sagt, at hvis vi rykker op i år, så er det fint. Hvis ikke så sætter vi et slagkraftigt hold, så vi på sigt kan komme tilbage i Superligaen, fortæller EfB-direktøren.

Mens mundvigerne var vendt nedad i Esbjerg, så var det helt anderledes i eksempelvis Silkeborg. Se den vilde video af deres oprykningsjubel her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020