Esbjerg fB har i denne sæson formået at levere stof nok til en hel gyserfilm, og i sidste uge kulminerede elendighederne med en nedrykning til 2. division.
Hvis man skruer tiden nogle måneder tilbage, startede det hele med ansættelsen af Peter Hyballa.
Den tyske cheftræner, der terroriserede sine omgivelser, er et velbeskrevet blad, og det blev som bekendt kun til et kort ophold på vestkysten. Peter Hyballa har fået massiv kritik for sin gøren og laden i EfB.
Islændingen Isak Olafsson er for så vidt enig, men han fastslår, at alt ikke er skidt, når det gælder Hyballa.
– Det kunne ikke fungere, men det sjove er, at hvis han bare koncentrede sig om kegler og træningsøvelser, så er han rent faktisk en fantastisk træner. Han er også en dygtig fodboldspiller, men det menneskelige aspekt mangler, siger Olafsson til fotbolti.net.
Han bakker op om de mange fortællinger, der mere eller mindre fremstiller Peter Hyballa som en tyran.
– Han forsøgte at nedbryde alle, men hvis man viste ham, at man ikke kunne nedbrydes, gik han videre til den næste i rækken. Han forsøgte virkelig at fælde mig, men man skulle bare lade det passere, lyder det fra Olafsson.
Ekstra Bladet kunne i avisens dækning af sagen fortælle, at Peter Hyballa blandt andet skal have kaldt Isak Olafsson for en “shit defender” under et træningspas. Det forklarede den daværende Esbjerg-træner på følgende måde:
– Jeg husker ikke helt episoden, men jeg mener, jeg sagde til Isak Olafsson, at det var en lorteberøring. Det var mig, der ville have Isak til klubben, og vi har talt om situationen. Han har forsikret mig om, at han ikke følte sig skidt behandlet, lød det fra Hyballa.
Peter Hyballa har siden afskeden i Esbjerg fB også været cheftræner Türkgücü München i Tyskland, men heller ikke her blev han ret længe. I øjeblikket er han uden arbejdsgiver.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
