Efter 13 år i samme klub: Vil prøve noget nyt

Han har efterhånden tilbragt halvdelen af sit liv i Esbjerg fB, men til sommer udløber Jeppe Højbjergs kontrakt. Til den tid vil han gerne prøve noget nyt.



Få spillere i dansk topfodbold har lige så meget anciennitet i deres klub, som Jeppe Højbjerg har i Esbjerg fB. I sine 13 år har han prøvet det hele: ungdomsspiller, gennembrud i Superligaen, U21-landsholdet, OL, bronzemedaljer – men også nedrykninger, et væld af trænerfyringer og ikke mindst at miste sin plads.

Nu tyder det på, at Højbjergs tid i barndomsklubben synger på sidste vers. Han kontrakt løber ud til sommer, og selv om pilen hurtigt kan pege den anden vej i fodboldverdenen, peger den lige nu mod et brud med hans klub.

– Jeg har tænkt, at jeg gerne vil prøve noget andet. Jeg har været i Esbjerg, siden jeg var 13. Det er halvdelen af mit liv. Jeg har spillet rigtig mange kampe og har haft gode tider. Jeg har haft mange ups and downs, især de seneste to år, hvor det har været nogle blandede bolsjer for mig personligt og for klubben, siger Jeppe Højbjerg til tipsbladet.dk.

– Det er oplagt for mig med min alder; jeg har forhåbentlig syv-otte gode år i endnu. Jeg har været heldig at spille i en ung alder, og jeg har små 200 kampe fra de to bedste rækker (181 helt præcis, red.).

Jeppe Højbjerg er 26 år og fylder 27, inden kontrakten udløber til sommer. Hidtil har han tilbragt hele sin karriere i EfB bortset fra et enkelt år på leje i FC Fredericia. Men selv om Højbjerg er blevet i klubben, er der blevet vendt op og ned på både EfB og Højbjergs position flere gange gennem årene.

Da han skrev under på sin nuværende kontrakt i december 2018, var holdet på vej mod bronzemedaljer et halvt år senere. Højbjerg kom fra en god halvsæson og var i høj kurs.

– Jeg var også attraktiv, jeg var 23 og havde måske spillet 150 kampe. Jeg kunne ikke komme direkte i Premier League, men jeg kunne have valgt en større hylde, hvis jeg ville det. Esbjerg tilbød god pakke, og jeg havde fint med at blive i klubben og udvikle os sammen. Jeg kunne måske blive skudt af, men sådan gik det ikke.

Vigtigt skifte forude
Siden har han mistet sin plads og genvundet den flere gange. Senest i efteråret, hvor Mads Kikkenborg fik ophævet kontrakten i Peter Hyballa-kaosset, Højbjerg blev førstevalg igen, spillede fem kampe som anfører og så nåede at se Ramon ten Hove overtage pladsen, inden Højbjerg blev skadet.

– Det er et vigtigt skifte næste gang, for jeg er 26. Jeg er ikke i tvivl om, at det er rimelig væsentligt, hvad jeg gør næste gang for min egen karriere, siger han.

– Nu er det ikke gået, som klubben og jeg havde håbet med forlængelsen for tre år siden. Man kan aldrig vide, hvad der sker, og der kom aldrig ro på klubben, som jeg havde håbet. Det har også påvirket mig i forhold til præstationer. Der har også været mange udskiftninger af trænere.

– Det kan man ikke ændre på, men jeg tror, klubben går mod bedre tider nu. Det er jeg glad for.

Men du har brug for en ny udfordring?

– Det er jo lidt det. Da jeg røg af holdet i sidste sæson, havde jeg tanker om, at jeg måske skulle prøve noget andet. I sommer fik vi ny træner og målmandstræner, og jeg har været sindssygt glad for Frode (Birkeland, målmandstræner, red.), og det virkede også til, at de ville satse på mig igen.

– Vi ved alle, hvordan det gik under Hyballa. Det var det rigtige, der skete; at han skulle væk. Men så startede vi fra scratch igen med Roland (Vrabec, ny cheftræner, red.), så der er ikke kommet ro på.

Penge er ikke vigtigt
Som 21-årig gik Jeppe Højbjerg direkte ind på Esbjerg-holdet og slog den nuværende Premier League-målmand Martin Dubravka af. Han blev fast mand på U21-landsholdet, var med Danmark til OL i 2016 og lignede en potentiel kandidat til A-landsholdet en dag.

Sådan gik det som bekendt ikke. Men Højbjerg er opsat på at vise sit værd efter de seneste års kollektive og individuelle rutsjetur.

– Jeg er vildt motiveret for at komme op det niveau, jeg ved, jeg kan komme op på. Jeg er sulten efter succes. Jeg har en god kontrakt og har de seneste tre år prøvet at tjene mange penge, men det er ikke det, der gør én lykkelig i sidste ende. Det vigtigste for mig er at få det meste ud af karrieren og opleve noget, siger han.

Transfervinduet er jo åbent. Kan det komme på tale at skifte allerede nu?

– Hvis nogen kommer og siger, de vil have mig eller en af de andre, er der ikke nogen, der er fanget i Esbjerg. Når vinduet er åbent, er alting muligt. Det kan være, det bliver til sommer, eller det kan være, det bliver nu.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

– Han er bare ren verdensklasse!

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

AaB-angriber på vej til Serie A

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Gravesen med vild Neestrup-melding

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Choktransfer på vej? 

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Storklub har taget kontakt

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

– Han leder efter et sted at eksplodere

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler