1. division Victor Risager

Efter et år: Peter Løvenkrads færdig i dansk klub

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Fremad Amager siger farvel til træneren efter én enkelt sæson. Det bekræfter klubben nu selv.

Af Victor Risager

Den tidligere landsholdsspiller Peter Løvenkrands er færdig som cheftræner i Fremad Amager efter blot et år på posten.

Det bekræfter NordicBet Liga-klubben fredag formiddag.

Over for klubbens hjemmeside fortæller den nu tidligere Fremad Amager-cheftræner, at han forlader klubben efter grundige overvejelser og snakke med både familie og klubben.  

- Sæsonen i Fremad har været ekstremt udfordrende både på og uden for banen. Jeg er dog rigtig stolt af spillerne og staben over hvordan de kæmpede sig gennem hele sæsonen, støttede mig og er selvfølgelig meget tilfreds med at vi reddede os i NordicBet Ligaen, der var en god afslutning på sæsonen. Efter grundig overvejelse og snak med min familie og klubben, har vi besluttet at stoppe samarbejdet og give stafetten videre til en anden cheftræner, der skal lede klubben i næste sæson og ind i et nyt kapitel.

- Jeg vil gerne takke klubben for at give mig muligheden og derudover takke alle spillerne, stab, personale, sponsorer og fans, der har støttet både mig og holdet så fantastisk gennem hele sæsonen under svære omstændigheder. Jeg ønsker Fremad Amager alt det bedste i fremtiden, siger Peter Løvenkrands ifølge klubbens hjemmeside. 

Fremad Amager meddeler desuden, at man forventer at have en ny cheftræner på plads i næste uge. Her har Ekstra Bladet allerede skrevet, at den tidligere OB-boss Michael Hemmingsen er favorit til tjansen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.