Thomas Enevoldsen er netop blevet far til en lille pige, så han vil gerne blive i Danmark med familien lidt endnu. Allerhelst i Nordjylland. Men det bliver Hobro IK og ikke hans mangeårige klub AaB. Måske fordi alderen er for fremskreden, siger han til Nordjyske.
Det var ellers meningen, at Enevoldsen skulle vende tilbage til sin klub i USA, men sæsonen slutter alligevel til oktober. Og når familien samtidig har en lille ny at tage sig af, gav det mening at blive i Aalborg, hvor de har en lejlighed.
Men det bliver altså ikke byens store fodboldklub, som Thomas Enevoldsen ellers har spillet af to omgange.
Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale
– Sagt med et smil på læben så tror jeg, at den alder, der står i mit pas, er cirka 15 år for gammel til AaB, siger han til Nordjyske.
Enevoldsen har dog stadig kontrakt med sin klub, Orange County SC, i halvandet år endnu. Derfor er det også meningen, at han vender tilbage dertil, når 2020 bliver til 2021.
Hobro har ikke bekræftet lejeaftalen, men det har Orange County, der huserer i den næstbedste række i USA.
Læs også:Avis: AaB-legende tæt på Hobro
– Vi er glade for at annoncere lejeaftalen mellem Thomas og Hobro IK, en stor dansk klub, hvor han kan kombinere sine talenter med hans familieliv, siger OCSC’s fodboldpræsident, Oliver Wyss.
– Thomas er meget professionel og uden tvivl den bedste målscorer i USL, og han bliver savnet. Vi ser frem til at modtage Thomas og hans familie, når de vender tilbage til os næste sæson efter et succetsfuldt lejeophold.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Irak – Norge
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
