Thomas Enevoldsen er netop blevet far til en lille pige, så han vil gerne blive i Danmark med familien lidt endnu. Allerhelst i Nordjylland. Men det bliver Hobro IK og ikke hans mangeårige klub AaB. Måske fordi alderen er for fremskreden, siger han til Nordjyske.
Det var ellers meningen, at Enevoldsen skulle vende tilbage til sin klub i USA, men sæsonen slutter alligevel til oktober. Og når familien samtidig har en lille ny at tage sig af, gav det mening at blive i Aalborg, hvor de har en lejlighed.
Men det bliver altså ikke byens store fodboldklub, som Thomas Enevoldsen ellers har spillet af to omgange.
Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale
– Sagt med et smil på læben så tror jeg, at den alder, der står i mit pas, er cirka 15 år for gammel til AaB, siger han til Nordjyske.
Enevoldsen har dog stadig kontrakt med sin klub, Orange County SC, i halvandet år endnu. Derfor er det også meningen, at han vender tilbage dertil, når 2020 bliver til 2021.
Hobro har ikke bekræftet lejeaftalen, men det har Orange County, der huserer i den næstbedste række i USA.
Læs også:Avis: AaB-legende tæt på Hobro
– Vi er glade for at annoncere lejeaftalen mellem Thomas og Hobro IK, en stor dansk klub, hvor han kan kombinere sine talenter med hans familieliv, siger OCSC’s fodboldpræsident, Oliver Wyss.
– Thomas er meget professionel og uden tvivl den bedste målscorer i USL, og han bliver savnet. Vi ser frem til at modtage Thomas og hans familie, når de vender tilbage til os næste sæson efter et succetsfuldt lejeophold.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
