Enevolden om Hobro-skifte: Jeg er 15 år for gammel til AaB

Thomas Enevoldsen ville gerne spille i en klub i Nordjylland, men siger selv med et glimt i øjet, at han er alt for gammel til AaB.



Thomas Enevoldsen er netop blevet far til en lille pige, så han vil gerne blive i Danmark med familien lidt endnu. Allerhelst i Nordjylland. Men det bliver Hobro IK og ikke hans mangeårige klub AaB. Måske fordi alderen er for fremskreden, siger han til Nordjyske.

Det var ellers meningen, at Enevoldsen skulle vende tilbage til sin klub i USA, men sæsonen slutter alligevel til oktober. Og når familien samtidig har en lille ny at tage sig af, gav det mening at blive i Aalborg, hvor de har en lejlighed.

Men det bliver altså ikke byens store fodboldklub, som Thomas Enevoldsen ellers har spillet af to omgange. 

Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale

– Sagt med et smil på læben så tror jeg, at den alder, der står i mit pas, er cirka 15 år for gammel til AaB, siger han til Nordjyske.

Enevoldsen har dog stadig kontrakt med sin klub, Orange County SC, i halvandet år endnu. Derfor er det også meningen, at han vender tilbage dertil, når 2020 bliver til 2021.

Hobro har ikke bekræftet lejeaftalen, men det har Orange County, der huserer i den næstbedste række i USA.

Læs også:Avis: AaB-legende tæt på Hobro

– Vi er glade for at annoncere lejeaftalen mellem Thomas og Hobro IK, en stor dansk klub, hvor han kan kombinere sine talenter med hans familieliv, siger OCSC’s fodboldpræsident, Oliver Wyss.

– Thomas er meget professionel og uden tvivl den bedste målscorer i USL, og han bliver savnet. Vi ser frem til at modtage Thomas og hans familie, når de vender tilbage til os næste sæson efter et succetsfuldt lejeophold.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Sætter klar målsætning

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Superliga-retur?

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Diant Ramaj skal videre

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

FC København – Lyngby BK

Zinedine Zidane præsenteret

Brøndby jagter ny Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Han er ny landstræner for Italien