Enevolden om Hobro-skifte: Jeg er 15 år for gammel til AaB

Thomas Enevoldsen ville gerne spille i en klub i Nordjylland, men siger selv med et glimt i øjet, at han er alt for gammel til AaB.



Thomas Enevoldsen er netop blevet far til en lille pige, så han vil gerne blive i Danmark med familien lidt endnu. Allerhelst i Nordjylland. Men det bliver Hobro IK og ikke hans mangeårige klub AaB. Måske fordi alderen er for fremskreden, siger han til Nordjyske.

Det var ellers meningen, at Enevoldsen skulle vende tilbage til sin klub i USA, men sæsonen slutter alligevel til oktober. Og når familien samtidig har en lille ny at tage sig af, gav det mening at blive i Aalborg, hvor de har en lejlighed.

Men det bliver altså ikke byens store fodboldklub, som Thomas Enevoldsen ellers har spillet af to omgange. 

Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale

– Sagt med et smil på læben så tror jeg, at den alder, der står i mit pas, er cirka 15 år for gammel til AaB, siger han til Nordjyske.

Enevoldsen har dog stadig kontrakt med sin klub, Orange County SC, i halvandet år endnu. Derfor er det også meningen, at han vender tilbage dertil, når 2020 bliver til 2021.

Hobro har ikke bekræftet lejeaftalen, men det har Orange County, der huserer i den næstbedste række i USA.

Læs også:Avis: AaB-legende tæt på Hobro

– Vi er glade for at annoncere lejeaftalen mellem Thomas og Hobro IK, en stor dansk klub, hvor han kan kombinere sine talenter med hans familieliv, siger OCSC’s fodboldpræsident, Oliver Wyss.

– Thomas er meget professionel og uden tvivl den bedste målscorer i USL, og han bliver savnet. Vi ser frem til at modtage Thomas og hans familie, når de vender tilbage til os næste sæson efter et succetsfuldt lejeophold.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Spår FCK-fiasko

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked