Enevolden om Hobro-skifte: Jeg er 15 år for gammel til AaB

Thomas Enevoldsen ville gerne spille i en klub i Nordjylland, men siger selv med et glimt i øjet, at han er alt for gammel til AaB.



Thomas Enevoldsen er netop blevet far til en lille pige, så han vil gerne blive i Danmark med familien lidt endnu. Allerhelst i Nordjylland. Men det bliver Hobro IK og ikke hans mangeårige klub AaB. Måske fordi alderen er for fremskreden, siger han til Nordjyske.

Det var ellers meningen, at Enevoldsen skulle vende tilbage til sin klub i USA, men sæsonen slutter alligevel til oktober. Og når familien samtidig har en lille ny at tage sig af, gav det mening at blive i Aalborg, hvor de har en lejlighed.

Men det bliver altså ikke byens store fodboldklub, som Thomas Enevoldsen ellers har spillet af to omgange. 

Læs også:Thomas Enevoldsen vender hjem til Danmark på en lejeaftale

– Sagt med et smil på læben så tror jeg, at den alder, der står i mit pas, er cirka 15 år for gammel til AaB, siger han til Nordjyske.

Enevoldsen har dog stadig kontrakt med sin klub, Orange County SC, i halvandet år endnu. Derfor er det også meningen, at han vender tilbage dertil, når 2020 bliver til 2021.

Hobro har ikke bekræftet lejeaftalen, men det har Orange County, der huserer i den næstbedste række i USA.

Læs også:Avis: AaB-legende tæt på Hobro

– Vi er glade for at annoncere lejeaftalen mellem Thomas og Hobro IK, en stor dansk klub, hvor han kan kombinere sine talenter med hans familieliv, siger OCSC’s fodboldpræsident, Oliver Wyss.

– Thomas er meget professionel og uden tvivl den bedste målscorer i USL, og han bliver savnet. Vi ser frem til at modtage Thomas og hans familie, når de vender tilbage til os næste sæson efter et succetsfuldt lejeophold.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England sprudlede i underholdende målfest



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Succestræner død af kræft