Esbjerg-ejere vil købe tysk klub

Ejerne af Esbjerg fB arbejder på at købe sig ind i en tysk klub. Det er dog nødvendigt at omgå den berømte 50+1-regel.



Esbjerg fB er allerede én ud af seks klubber, som ejes af den samme gruppe amerikanske forretningsmænd. Nu kan det blive til syv. Gruppens talsmand, Paul Conway, siger til JydskeVestkysten, at den er på jagt efter en tysk klub.

Pacific Media Group, som investorgruppen hedder, ejer allerede helt eller delvist klubberne KV Oostende i Belgien, AS Nancy i Frankrig, Den Bosch i Holland, FC Thun i Schweiz og Barnsley i England.

De fleste af dem har det til fælles, at de ligger i lande, der grænser op til Tyskland.

– Vi vil gerne få noget til at ske i Tyskland. Og hvorfor det? Jo, vi har alle de her klubber i lande rundt om Tyskland, og vi har tyske spillere og tyske trænere, så det vil styrke hele vores gruppe, siger Paul Conway til JydskeVestkysten.

Conway og co. kan komme i karambolage med 50+1-reglen, som dikterer, at klubbens medlemmer skal sidde på 50 procent af aktierne plus én aktie. Det skal forhindre, at netop eksterne investorer overtager kontrollen med klubberne.

Som Paul Conway ganske rigtigt påpeger, kan man dog omgå den regel ved at købe sig ind i en klub uden for de to bedste række. 50+1-reglen gælder nemlig kun i Bundesligaen og 2. Bundesligaen.

Rykker man op, skal man dog stadig overholde reglen. Der er dog forskellige måder at omgå den på. RB Leipzig har eksempelvis formelt levet op til reglen, men til gengæld gjort medlemskab så dyrt og besværligt, at der i 2016 kun var 17 medlemmer, hvoraf de fleste var ansatte i Red Bull.

Tidligere på måneden skal flere tyske medier, at Pacific Media Group viste interesse for FC Kaiserslautern i 3. Liga.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Sønderjyske køber ny cheftræner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark