Esbjerg-ejere vil købe tysk klub

Ejerne af Esbjerg fB arbejder på at købe sig ind i en tysk klub. Det er dog nødvendigt at omgå den berømte 50+1-regel.



Esbjerg fB er allerede én ud af seks klubber, som ejes af den samme gruppe amerikanske forretningsmænd. Nu kan det blive til syv. Gruppens talsmand, Paul Conway, siger til JydskeVestkysten, at den er på jagt efter en tysk klub.

Pacific Media Group, som investorgruppen hedder, ejer allerede helt eller delvist klubberne KV Oostende i Belgien, AS Nancy i Frankrig, Den Bosch i Holland, FC Thun i Schweiz og Barnsley i England.

De fleste af dem har det til fælles, at de ligger i lande, der grænser op til Tyskland.

– Vi vil gerne få noget til at ske i Tyskland. Og hvorfor det? Jo, vi har alle de her klubber i lande rundt om Tyskland, og vi har tyske spillere og tyske trænere, så det vil styrke hele vores gruppe, siger Paul Conway til JydskeVestkysten.

Conway og co. kan komme i karambolage med 50+1-reglen, som dikterer, at klubbens medlemmer skal sidde på 50 procent af aktierne plus én aktie. Det skal forhindre, at netop eksterne investorer overtager kontrollen med klubberne.

Som Paul Conway ganske rigtigt påpeger, kan man dog omgå den regel ved at købe sig ind i en klub uden for de to bedste række. 50+1-reglen gælder nemlig kun i Bundesligaen og 2. Bundesligaen.

Rykker man op, skal man dog stadig overholde reglen. Der er dog forskellige måder at omgå den på. RB Leipzig har eksempelvis formelt levet op til reglen, men til gengæld gjort medlemskab så dyrt og besværligt, at der i 2016 kun var 17 medlemmer, hvoraf de fleste var ansatte i Red Bull.

Tidligere på måneden skal flere tyske medier, at Pacific Media Group viste interesse for FC Kaiserslautern i 3. Liga.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby