Esbjerg fB er allerede én ud af seks klubber, som ejes af den samme gruppe amerikanske forretningsmænd. Nu kan det blive til syv. Gruppens talsmand, Paul Conway, siger til JydskeVestkysten, at den er på jagt efter en tysk klub.
Pacific Media Group, som investorgruppen hedder, ejer allerede helt eller delvist klubberne KV Oostende i Belgien, AS Nancy i Frankrig, Den Bosch i Holland, FC Thun i Schweiz og Barnsley i England.
De fleste af dem har det til fælles, at de ligger i lande, der grænser op til Tyskland.
– Vi vil gerne få noget til at ske i Tyskland. Og hvorfor det? Jo, vi har alle de her klubber i lande rundt om Tyskland, og vi har tyske spillere og tyske trænere, så det vil styrke hele vores gruppe, siger Paul Conway til JydskeVestkysten.
Conway og co. kan komme i karambolage med 50+1-reglen, som dikterer, at klubbens medlemmer skal sidde på 50 procent af aktierne plus én aktie. Det skal forhindre, at netop eksterne investorer overtager kontrollen med klubberne.
Som Paul Conway ganske rigtigt påpeger, kan man dog omgå den regel ved at købe sig ind i en klub uden for de to bedste række. 50+1-reglen gælder nemlig kun i Bundesligaen og 2. Bundesligaen.
Rykker man op, skal man dog stadig overholde reglen. Der er dog forskellige måder at omgå den på. RB Leipzig har eksempelvis formelt levet op til reglen, men til gengæld gjort medlemskab så dyrt og besværligt, at der i 2016 kun var 17 medlemmer, hvoraf de fleste var ansatte i Red Bull.
Tidligere på måneden skal flere tyske medier, at Pacific Media Group viste interesse for FC Kaiserslautern i 3. Liga.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Superliga-retur?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
