Esbjerg fB er allerede én ud af seks klubber, som ejes af den samme gruppe amerikanske forretningsmænd. Nu kan det blive til syv. Gruppens talsmand, Paul Conway, siger til JydskeVestkysten, at den er på jagt efter en tysk klub.
Pacific Media Group, som investorgruppen hedder, ejer allerede helt eller delvist klubberne KV Oostende i Belgien, AS Nancy i Frankrig, Den Bosch i Holland, FC Thun i Schweiz og Barnsley i England.
De fleste af dem har det til fælles, at de ligger i lande, der grænser op til Tyskland.
– Vi vil gerne få noget til at ske i Tyskland. Og hvorfor det? Jo, vi har alle de her klubber i lande rundt om Tyskland, og vi har tyske spillere og tyske trænere, så det vil styrke hele vores gruppe, siger Paul Conway til JydskeVestkysten.
Conway og co. kan komme i karambolage med 50+1-reglen, som dikterer, at klubbens medlemmer skal sidde på 50 procent af aktierne plus én aktie. Det skal forhindre, at netop eksterne investorer overtager kontrollen med klubberne.
Som Paul Conway ganske rigtigt påpeger, kan man dog omgå den regel ved at købe sig ind i en klub uden for de to bedste række. 50+1-reglen gælder nemlig kun i Bundesligaen og 2. Bundesligaen.
Rykker man op, skal man dog stadig overholde reglen. Der er dog forskellige måder at omgå den på. RB Leipzig har eksempelvis formelt levet op til reglen, men til gengæld gjort medlemskab så dyrt og besværligt, at der i 2016 kun var 17 medlemmer, hvoraf de fleste var ansatte i Red Bull.
Tidligere på måneden skal flere tyske medier, at Pacific Media Group viste interesse for FC Kaiserslautern i 3. Liga.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
