Færdig i EfB: Har virkelig lyst til noget nyt

Der er udsigt til et klubskifte denne sommer – og det bliver den første for ham siden 11 års alderen.



EfB rykkede i sidste sæson ud af Superligaen året efter, at de havde vundet bronzemedaljer – og i denne sæson lykkedes det dem ikke at rykke tilbage i landets bedste række. Det har sat gang i ændringer i klubben, hvor træner Olafur Kristjansson er blevet fyret.

Det er dog ikke kun på trænerbænken, at der er ændringer på vej. Det gælder også i spillertruppen, hvor Mathias Kristensen nu må erkende, at han ikke får sin kontrakt forlænget. Det fortæller han i et interview med JydskeVestkysten.

Det sker efter 122 kampe for vestjyderne, som han skiftede til som 11 årig. Nu er han blevet 24 år, og så er det blevet tid til at komme videre – og det har han det egentlig også selv helt fint med.

Samtidig peges der også på, at den tidligere holdkammerat i Esbjerg, Mark Brink, har fået mere gang i karrieren efter et skifte til Silkeborg.

– Det er et godt eksempel. Jeg er i hvert fald 100 procent afklaret og har virkelig lyst til noget nyt, lyder det fra Kristensen, som var kommet i overskud hos EfB, da han ikke passede ind i den måde, som man gerne vil spille på, oplyser sportschef Jimmi Nagel til førnævnte avis.

Mathias Kristensen har kontraktudløb, hvilket også gælder spillere som Joni Kauko, Rodolph Austin og Yuriy Yakovenko.

Endnu er træneren ikke fundet i Esbjerg. Læs mere om deres jagt her.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel