Fansenes våde drøm: Trænerhit hjem til Kolding?

Kolding-fans drømmer med garanti om at få Kristoffer Wichmann tilbage som cheftræner, men det sker ikke, lyder det fra NordicBet Liga-klubben.



Kristoffer Wichmann blev fredag fyret som assisterende træner i Union Berlin, og dermed er han på jagt efter et nyt job.

I Kolding IF leder man efter en ny cheftræner, og Kristoffer Wichmann har tidligere haft kæmpe succes i NordicBet Liga-klubben, som han førte fra 2. division til toppen af NordicBet Ligaen.

Den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke? Det vil alle Kolding-fans helt sikkert sige i kor.

I Kolding IF vil man dog ikke kaste sig ud i et frieri til klubbens tidligere succestræner.

– Kristoffer er ikke blot en tidligere kollega i klubben, men også en rigtig god ven, så jeg vil ikke kaste mig ud i spekulationer omkring det. Jeg kan bare sige, at jeg er sikker på, han bliver en succes, der hvor han ender, for han er en sindssyg ærgerrig og ambitiøs træner, siger Niklas Nürnberg, der er Head of Football i Kolding IF, til Tipsbladet.

Vil det ikke nærmest være pligtforsømmelse ikke at forsøge at få jeres tidligere succestræner tilbage?

– Nej, det vil jeg ikke kalde det. Det er en træner, som et eller andet sted har aftjent sin værnepligt i Kolding, og det var derfor, vi sendte ham videre, selv om det var et hårdt slag. Alt handler om, hvor han er henne i forhold til hans næste skridt, og hvad vi skal som klub.

– Der er nogle helt oplagte synergier, hvis vi skulle finde sammen igen, men der er også en mening i, at vi skal prøve noget andet og så måske mødes igen på et senere tidspunkt. Jeg har talt meget med Kristoffer, mens han har været i Union Berlin, og det har aldrig været på tale, at han skal tilbage til Kolding. Det tænker jeg heller ikke er hans næste skridt.

Kolding IF overvintrer som nummer syv i NordicBet Ligaen og nåede kvartfinalen i pokalturneringen, hvor man faldt med ære mod FC København. Alligevel valgte klubben i slutningen af november at fyre cheftræner Lasse Holmgaard, og det er hans afløser, klubben er på udkig efter.

Niklas Nürnberg forventer, at man snart har en ny cheftræner på plads.

– Vi har været tålmodige og er kommet vidt omkring i forskellige afkroge af trænermarkedet. Vi har vel talt med op imod 20 trænere, tror jeg. Nu nærmer vi os en beslutning, men vi skal nok lige forbi nytår, før vi har den rigtige kandidat klar. Jeg kan dog godt sige, at vi helt klart er i slutfeltet nu, fastslår Niklas Nürnberg.

Kolding IF er blevet sat i forbindelse med islændingen Arnar Gretarsson. Det var det islandske medie fotbolti.net, der løftede sløret for det tidligere på måneden.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Helt vild med Brøndby-profil

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP