Kristoffer Wichmann blev fredag fyret som assisterende træner i Union Berlin, og dermed er han på jagt efter et nyt job.
I Kolding IF leder man efter en ny cheftræner, og Kristoffer Wichmann har tidligere haft kæmpe succes i NordicBet Liga-klubben, som han førte fra 2. division til toppen af NordicBet Ligaen.
Den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke? Det vil alle Kolding-fans helt sikkert sige i kor.
I Kolding IF vil man dog ikke kaste sig ud i et frieri til klubbens tidligere succestræner.
– Kristoffer er ikke blot en tidligere kollega i klubben, men også en rigtig god ven, så jeg vil ikke kaste mig ud i spekulationer omkring det. Jeg kan bare sige, at jeg er sikker på, han bliver en succes, der hvor han ender, for han er en sindssyg ærgerrig og ambitiøs træner, siger Niklas Nürnberg, der er Head of Football i Kolding IF, til Tipsbladet.
Vil det ikke nærmest være pligtforsømmelse ikke at forsøge at få jeres tidligere succestræner tilbage?
– Nej, det vil jeg ikke kalde det. Det er en træner, som et eller andet sted har aftjent sin værnepligt i Kolding, og det var derfor, vi sendte ham videre, selv om det var et hårdt slag. Alt handler om, hvor han er henne i forhold til hans næste skridt, og hvad vi skal som klub.
– Der er nogle helt oplagte synergier, hvis vi skulle finde sammen igen, men der er også en mening i, at vi skal prøve noget andet og så måske mødes igen på et senere tidspunkt. Jeg har talt meget med Kristoffer, mens han har været i Union Berlin, og det har aldrig været på tale, at han skal tilbage til Kolding. Det tænker jeg heller ikke er hans næste skridt.
Kolding IF overvintrer som nummer syv i NordicBet Ligaen og nåede kvartfinalen i pokalturneringen, hvor man faldt med ære mod FC København. Alligevel valgte klubben i slutningen af november at fyre cheftræner Lasse Holmgaard, og det er hans afløser, klubben er på udkig efter.
Niklas Nürnberg forventer, at man snart har en ny cheftræner på plads.
– Vi har været tålmodige og er kommet vidt omkring i forskellige afkroge af trænermarkedet. Vi har vel talt med op imod 20 trænere, tror jeg. Nu nærmer vi os en beslutning, men vi skal nok lige forbi nytår, før vi har den rigtige kandidat klar. Jeg kan dog godt sige, at vi helt klart er i slutfeltet nu, fastslår Niklas Nürnberg.
Kolding IF er blevet sat i forbindelse med islændingen Arnar Gretarsson. Det var det islandske medie fotbolti.net, der løftede sløret for det tidligere på måneden.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER