Fansenes våde drøm: Trænerhit hjem til Kolding?

Kolding-fans drømmer med garanti om at få Kristoffer Wichmann tilbage som cheftræner, men det sker ikke, lyder det fra NordicBet Liga-klubben.



Kristoffer Wichmann blev fredag fyret som assisterende træner i Union Berlin, og dermed er han på jagt efter et nyt job.

I Kolding IF leder man efter en ny cheftræner, og Kristoffer Wichmann har tidligere haft kæmpe succes i NordicBet Liga-klubben, som han førte fra 2. division til toppen af NordicBet Ligaen.

Den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke? Det vil alle Kolding-fans helt sikkert sige i kor.

I Kolding IF vil man dog ikke kaste sig ud i et frieri til klubbens tidligere succestræner.

– Kristoffer er ikke blot en tidligere kollega i klubben, men også en rigtig god ven, så jeg vil ikke kaste mig ud i spekulationer omkring det. Jeg kan bare sige, at jeg er sikker på, han bliver en succes, der hvor han ender, for han er en sindssyg ærgerrig og ambitiøs træner, siger Niklas Nürnberg, der er Head of Football i Kolding IF, til Tipsbladet.

Vil det ikke nærmest være pligtforsømmelse ikke at forsøge at få jeres tidligere succestræner tilbage?

– Nej, det vil jeg ikke kalde det. Det er en træner, som et eller andet sted har aftjent sin værnepligt i Kolding, og det var derfor, vi sendte ham videre, selv om det var et hårdt slag. Alt handler om, hvor han er henne i forhold til hans næste skridt, og hvad vi skal som klub.

– Der er nogle helt oplagte synergier, hvis vi skulle finde sammen igen, men der er også en mening i, at vi skal prøve noget andet og så måske mødes igen på et senere tidspunkt. Jeg har talt meget med Kristoffer, mens han har været i Union Berlin, og det har aldrig været på tale, at han skal tilbage til Kolding. Det tænker jeg heller ikke er hans næste skridt.

Kolding IF overvintrer som nummer syv i NordicBet Ligaen og nåede kvartfinalen i pokalturneringen, hvor man faldt med ære mod FC København. Alligevel valgte klubben i slutningen af november at fyre cheftræner Lasse Holmgaard, og det er hans afløser, klubben er på udkig efter.

Niklas Nürnberg forventer, at man snart har en ny cheftræner på plads.

– Vi har været tålmodige og er kommet vidt omkring i forskellige afkroge af trænermarkedet. Vi har vel talt med op imod 20 trænere, tror jeg. Nu nærmer vi os en beslutning, men vi skal nok lige forbi nytår, før vi har den rigtige kandidat klar. Jeg kan dog godt sige, at vi helt klart er i slutfeltet nu, fastslår Niklas Nürnberg.

Kolding IF er blevet sat i forbindelse med islændingen Arnar Gretarsson. Det var det islandske medie fotbolti.net, der løftede sløret for det tidligere på måneden.



Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB