Fansenes våde drøm: Trænerhit hjem til Kolding?

Kolding-fans drømmer med garanti om at få Kristoffer Wichmann tilbage som cheftræner, men det sker ikke, lyder det fra NordicBet Liga-klubben.



Kristoffer Wichmann blev fredag fyret som assisterende træner i Union Berlin, og dermed er han på jagt efter et nyt job.

I Kolding IF leder man efter en ny cheftræner, og Kristoffer Wichmann har tidligere haft kæmpe succes i NordicBet Liga-klubben, som han førte fra 2. division til toppen af NordicBet Ligaen.

Den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke? Det vil alle Kolding-fans helt sikkert sige i kor.

I Kolding IF vil man dog ikke kaste sig ud i et frieri til klubbens tidligere succestræner.

– Kristoffer er ikke blot en tidligere kollega i klubben, men også en rigtig god ven, så jeg vil ikke kaste mig ud i spekulationer omkring det. Jeg kan bare sige, at jeg er sikker på, han bliver en succes, der hvor han ender, for han er en sindssyg ærgerrig og ambitiøs træner, siger Niklas Nürnberg, der er Head of Football i Kolding IF, til Tipsbladet.

Vil det ikke nærmest være pligtforsømmelse ikke at forsøge at få jeres tidligere succestræner tilbage?

– Nej, det vil jeg ikke kalde det. Det er en træner, som et eller andet sted har aftjent sin værnepligt i Kolding, og det var derfor, vi sendte ham videre, selv om det var et hårdt slag. Alt handler om, hvor han er henne i forhold til hans næste skridt, og hvad vi skal som klub.

– Der er nogle helt oplagte synergier, hvis vi skulle finde sammen igen, men der er også en mening i, at vi skal prøve noget andet og så måske mødes igen på et senere tidspunkt. Jeg har talt meget med Kristoffer, mens han har været i Union Berlin, og det har aldrig været på tale, at han skal tilbage til Kolding. Det tænker jeg heller ikke er hans næste skridt.

Kolding IF overvintrer som nummer syv i NordicBet Ligaen og nåede kvartfinalen i pokalturneringen, hvor man faldt med ære mod FC København. Alligevel valgte klubben i slutningen af november at fyre cheftræner Lasse Holmgaard, og det er hans afløser, klubben er på udkig efter.

Niklas Nürnberg forventer, at man snart har en ny cheftræner på plads.

– Vi har været tålmodige og er kommet vidt omkring i forskellige afkroge af trænermarkedet. Vi har vel talt med op imod 20 trænere, tror jeg. Nu nærmer vi os en beslutning, men vi skal nok lige forbi nytår, før vi har den rigtige kandidat klar. Jeg kan dog godt sige, at vi helt klart er i slutfeltet nu, fastslår Niklas Nürnberg.

Kolding IF er blevet sat i forbindelse med islændingen Arnar Gretarsson. Det var det islandske medie fotbolti.net, der løftede sløret for det tidligere på måneden.



– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Intet aftryk!

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Storklubber følger FCN-juvel