Fansenes våde drøm: Trænerhit hjem til Kolding?

Kolding-fans drømmer med garanti om at få Kristoffer Wichmann tilbage som cheftræner, men det sker ikke, lyder det fra NordicBet Liga-klubben.



Kristoffer Wichmann blev fredag fyret som assisterende træner i Union Berlin, og dermed er han på jagt efter et nyt job.

I Kolding IF leder man efter en ny cheftræner, og Kristoffer Wichmann har tidligere haft kæmpe succes i NordicBet Liga-klubben, som han førte fra 2. division til toppen af NordicBet Ligaen.

Den ligger da lige til højrebenet, gør den ikke? Det vil alle Kolding-fans helt sikkert sige i kor.

I Kolding IF vil man dog ikke kaste sig ud i et frieri til klubbens tidligere succestræner.

– Kristoffer er ikke blot en tidligere kollega i klubben, men også en rigtig god ven, så jeg vil ikke kaste mig ud i spekulationer omkring det. Jeg kan bare sige, at jeg er sikker på, han bliver en succes, der hvor han ender, for han er en sindssyg ærgerrig og ambitiøs træner, siger Niklas Nürnberg, der er Head of Football i Kolding IF, til Tipsbladet.

Vil det ikke nærmest være pligtforsømmelse ikke at forsøge at få jeres tidligere succestræner tilbage?

– Nej, det vil jeg ikke kalde det. Det er en træner, som et eller andet sted har aftjent sin værnepligt i Kolding, og det var derfor, vi sendte ham videre, selv om det var et hårdt slag. Alt handler om, hvor han er henne i forhold til hans næste skridt, og hvad vi skal som klub.

– Der er nogle helt oplagte synergier, hvis vi skulle finde sammen igen, men der er også en mening i, at vi skal prøve noget andet og så måske mødes igen på et senere tidspunkt. Jeg har talt meget med Kristoffer, mens han har været i Union Berlin, og det har aldrig været på tale, at han skal tilbage til Kolding. Det tænker jeg heller ikke er hans næste skridt.

Kolding IF overvintrer som nummer syv i NordicBet Ligaen og nåede kvartfinalen i pokalturneringen, hvor man faldt med ære mod FC København. Alligevel valgte klubben i slutningen af november at fyre cheftræner Lasse Holmgaard, og det er hans afløser, klubben er på udkig efter.

Niklas Nürnberg forventer, at man snart har en ny cheftræner på plads.

– Vi har været tålmodige og er kommet vidt omkring i forskellige afkroge af trænermarkedet. Vi har vel talt med op imod 20 trænere, tror jeg. Nu nærmer vi os en beslutning, men vi skal nok lige forbi nytår, før vi har den rigtige kandidat klar. Jeg kan dog godt sige, at vi helt klart er i slutfeltet nu, fastslår Niklas Nürnberg.

Kolding IF er blevet sat i forbindelse med islændingen Arnar Gretarsson. Det var det islandske medie fotbolti.net, der løftede sløret for det tidligere på måneden.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se