Farvel og tak: Færdig i Brøndby

Midtbanespilleren Andreas Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF til Hvidovre IF, forlænger ikke sin kontrakt med førstnævnte klub.



Det summer af liv og glade dage i Hvidovre. Især efter den vigtige 3-0 sejr over Sønderjyske lørdag i NordicBet Ligaen. Tre point, som skubber Vestegnsklubben tættere på oprykning til Superliga.

I øjeblikket har Hvidovre syv point ned til Haderslev-klubben, og der resterer kun fem runder. En af klubbens helt store profiler har været midtbanespilleren Andreas Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF. Hvidovre har lejet ham frem til sommer, hvor hans kontrakt med Brøndby også udløber.

I et interview med Tipsbladet bekræfter 22-årige Pyndt, at han nok ikke vender tilbage til Brøndby.

– Jeg har ikke hørt noget fra Brøndby, så det er ikke rigtig en mulighed.

– Der har vitterligt ikke været nogen kontakt. De ønskede mig held og lykke, da jeg tog afsted, og så har der egentlig ikke været noget siden.  Vi mødte dem i preseason i en træningskamp. Der snakkede jeg kort med folk derfra – men bare smalltalk.

Så det er fair at sige, at du ikke fortsætter i Brøndby?

– Ja, det er fair at sige.

Midtbaneprofilen lægger ikke skjul på, at han undrer sig lidt over, at der slet ingen kontakt har været.

– En eller anden form for kontakt havde jeg forestillet mig, der ville være, men de har valgt at gøre det sådan. Det tager jeg ikke så tungt. Der en sjov verden – fodboldverdenen.

Hvidovre-fansene kan dog glæde sig over, at Pyndt og klubben forhandler om en ny aftale.

Brøndby-lejesvenden bekræfter, at han taler med sportschef Peter Lassen, og at det går i den rigtige retning. Og så har tiden i Hvidovre også været god, lyder det

– Jeg har været utrolig glad for min tid i Hvidovre, og det er helt klart en oplagt mulighed at fortsætte. Jeg kan rigtig godt lide stedet, folk og trænerstaben.

Pyndt fortæller endvidere, at han har hørt om interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget konkret.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Donald Trump bekræfter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk klub har lagt hele strategien om

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Brøndby tæt på ny forstærkning

Tuchel forsvarer sin taktik

Spændende transfermelding om Maxsø

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

17-årig som starter? ‘Super spændende’