Farvel og tak: Færdig i Brøndby

Midtbanespilleren Andreas Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF til Hvidovre IF, forlænger ikke sin kontrakt med førstnævnte klub.



Det summer af liv og glade dage i Hvidovre. Især efter den vigtige 3-0 sejr over Sønderjyske lørdag i NordicBet Ligaen. Tre point, som skubber Vestegnsklubben tættere på oprykning til Superliga.

I øjeblikket har Hvidovre syv point ned til Haderslev-klubben, og der resterer kun fem runder. En af klubbens helt store profiler har været midtbanespilleren Andreas Pyndt, som er udlejet fra Brøndby IF. Hvidovre har lejet ham frem til sommer, hvor hans kontrakt med Brøndby også udløber.

I et interview med Tipsbladet bekræfter 22-årige Pyndt, at han nok ikke vender tilbage til Brøndby.

– Jeg har ikke hørt noget fra Brøndby, så det er ikke rigtig en mulighed.

– Der har vitterligt ikke været nogen kontakt. De ønskede mig held og lykke, da jeg tog afsted, og så har der egentlig ikke været noget siden.  Vi mødte dem i preseason i en træningskamp. Der snakkede jeg kort med folk derfra – men bare smalltalk.

Så det er fair at sige, at du ikke fortsætter i Brøndby?

– Ja, det er fair at sige.

Midtbaneprofilen lægger ikke skjul på, at han undrer sig lidt over, at der slet ingen kontakt har været.

– En eller anden form for kontakt havde jeg forestillet mig, der ville være, men de har valgt at gøre det sådan. Det tager jeg ikke så tungt. Der en sjov verden – fodboldverdenen.

Hvidovre-fansene kan dog glæde sig over, at Pyndt og klubben forhandler om en ny aftale.

Brøndby-lejesvenden bekræfter, at han taler med sportschef Peter Lassen, og at det går i den rigtige retning. Og så har tiden i Hvidovre også været god, lyder det

– Jeg har været utrolig glad for min tid i Hvidovre, og det er helt klart en oplagt mulighed at fortsætte. Jeg kan rigtig godt lide stedet, folk og trænerstaben.

Pyndt fortæller endvidere, at han har hørt om interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget konkret.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi