FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.
I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.
I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.
– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.
Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.
– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:
– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.
Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.
– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde.
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
