FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.
I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.
I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.
– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.
Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.
– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:
– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.
Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.
– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
EKSKLUSIVT
