FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.
I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.
I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.
– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.
Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.
– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:
– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.
Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.
– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Dansk drømmehug i Serie A
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
