FC Fredericia er klar til Superliga: Vi har drømt om det siden 2010

I 2010 var FC Fredericia millimeter fra at rykke op i Superligaen, og lige siden har klubben drømt om det fineste selskab i dansk fodbold. Aktuelt er klubben med helt i toppen af NordicBet Ligaen.



FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.

I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.

I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.

– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.

Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.

– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:

– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.

Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.

– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.

FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde. 





Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub




LIVE

TransferLIVE: Færdig

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Kontant transfermelding fra FCK

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen kontakt med AGF

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

– Et kanon sted for ham

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han