FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.
I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.
I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.
– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.
Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.
– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:
– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.
Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.
– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Vild stime før Danmark-brag
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
AVIS
Klar på chokskifte
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
