FC Fredericia har i flere omgange flirtet med oprykning til Superligaen, men det er aldrig lykkedes den jyske klub at tage det sidste skridt op i Danmarks fineste fodboldselskab.
I denne sæson er Superliga-flirten atter brandvarm, og efter 12 kampe topper Jonas Dals mandskab NordicBet Ligaen sammen med Vejle Boldklub. Torsdag vandt FC Fredericia 2-1 i topkampen mod lokalrivalerne fra Kolding IF.
I FC Fredericia lægger man ikke skjul på, at man håber at kunne bevare en topplacering sæsonen ud.
– Det ser da fornuftigt ud indtil videre. Nu har vi mødt alle hold én gang og er på førstepladsen, og jeg tror på, vi kan holde kadencen. Jeg synes ikke, jeg har set nogen tegn på, at vi går i stå. Selvfølgelig kommer vi til at tabe kampe, men jeg er meget optimistisk, siger Fredericia-direktør Stig Pedersen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi har drømt om Superligaen i rigtig mange år – faktisk lige siden 2010, hvor vi med Peter Sørensen som cheftræner missede oprykning i sidste spillerunde. Det fik os til at drømme, og heldigvis har vi en by, der bakker op om klubben, således vi kan køre med et fuldtidssetup.
Direktøren vil ikke gøre FC Fredericia til oprykningsfavoritter.
– Der er selvfølgelig andre klubber, der har bedre forudsætninger, og sådan vil det altid være. Derfor kommer vi heller ikke til at spille med i toppen hvert år, men vi forsøger at gøre tingene på en smartere måde, så vi kan måle os med de klubber, der har en større økonomi og bedre forudsætninger. Og så har vi en trup, der har rigtig meget erfaring med 1. division og ved, hvad der skal til, siger Stig Pedersen, der ikke har svært ved at pege på den mest konkrete udfordring:
– Vi har en meget begrænset bredde på holdet, så vi er afhængige af, at vi er dygtige og heldige nok til ikke at få for mange skader. Nu åbner der snart et nyt transfervindue, og her vil vi kigge på at styrke bredden, men det er klart, at hvis vi skal rykke op, skal vi have en sæson, hvor alt går op i en højere enhed.
Skulle det ende med, at FC Fredericia snupper billetterne til Superligaen, vil der ikke være tale om såkaldt “oprykningsfare” i den jyske klub. Fredericia er klar til at stemple ind i den bedste række.
– Vi kan hurtigt steppe op, hvis det bliver aktuelt. Selve organisationen er allerede Superligaen værdig, men så er der eksempelvis vores hjemmebane Monjasa Park, som skal gøres klar til Superliga, og hvis vi rykker op, har vi kun meget kort tid til at få de ting bragt i orden. Men vi er i dialog med kommunen og mange andre, så vi er klar til at trykke speederen i bund, skulle det blive aktuelt, siger Stig Pedersen.
FC Fredericia er også fortsat med i pokalturneringen – her venter et opgør mod Silkeborg IF i den kommende runde.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Ingen kontakt med AGF
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
Medie: Betaler 11 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
LIVE: FCK taber i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
TRANSFER
