Silkeborg IF smed tre føringer mod FC Helsingør

Silkeborg IF var tæt på sejren, men i slutminutterne dukkede Jeppe Kjær op.



Silkeborg IF skulle forsøge at holde snor i Viborg FF i toppen af 1. division med en sejr over FC Helsingør lørdag eftermiddag, men sådan gik det ikke.

I stedet sluttede det i en pointdeling i Silkeborg, hvor der blev scoret seks mål.

Tre af de seks mål blev sat ind før pausen, og to af dem i løbet af de første seks minutter. Mads Kaalund bragte efter blot tre minutter værterne foran med en sikker afslutning, men tre minutter senere kom udligningen fra FC Helsingør-spilleren Jonas Henriksen efter et hjørnespark.

Silkeborg IF gik dog til pause med en føring, efter at Anders Klynge sendte bolden i kassen efter et godt kontraangreb i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg formåede FC Helsingør dog igen at svare igen, da målræven Jeppe Kjær dukkede op og sendte kuglen i mål efter 72 minutter.

Mål kom der dog flere af.

I det 87. minut scorede Sebastian Jørgensen nemlig sit sjette sæsonmål, og så så det ud til, at Superliga-nedrykkerne ville tage de tre point. Men i sidste ende sluttede det alligevel uafgjort, efter at Jeppe Kjær dukkede op i overtiden og scorede sit andet mål i kampen.

Silkeborg IF er fortsat på andenpladsen i 1. division med 25 point og fem point op til Viborg FF på førstepladsen. FC Helsingør er nummer seks med 17 point.

Vendsyssels nedtur fortsætter
Forudsen Silkeborg IF og FC Helsingør var Hvidovre og Vendsyssel FF i aktion på førstnævntes hjemmebane.

Her fortsatte Vendsyssels nedtur, da de tabte deres tredje kamp i træk, og de har nu ikke vundet en kamp i knap to måneder. Deres seneste sejr var tilbage i september mod Kolding IF, og de er nu nummer 11 i 1. division. 

Hvidovre vandt kampen 2-0 på mål af Ahmed Iljazovski og Kim Aabech, mens Lasse Steffensen blev udvist for Vendsyssel FF.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog