Silkeborg IF smed tre føringer mod FC Helsingør

Silkeborg IF var tæt på sejren, men i slutminutterne dukkede Jeppe Kjær op.



Silkeborg IF skulle forsøge at holde snor i Viborg FF i toppen af 1. division med en sejr over FC Helsingør lørdag eftermiddag, men sådan gik det ikke.

I stedet sluttede det i en pointdeling i Silkeborg, hvor der blev scoret seks mål.

Tre af de seks mål blev sat ind før pausen, og to af dem i løbet af de første seks minutter. Mads Kaalund bragte efter blot tre minutter værterne foran med en sikker afslutning, men tre minutter senere kom udligningen fra FC Helsingør-spilleren Jonas Henriksen efter et hjørnespark.

Silkeborg IF gik dog til pause med en føring, efter at Anders Klynge sendte bolden i kassen efter et godt kontraangreb i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg formåede FC Helsingør dog igen at svare igen, da målræven Jeppe Kjær dukkede op og sendte kuglen i mål efter 72 minutter.

Mål kom der dog flere af.

I det 87. minut scorede Sebastian Jørgensen nemlig sit sjette sæsonmål, og så så det ud til, at Superliga-nedrykkerne ville tage de tre point. Men i sidste ende sluttede det alligevel uafgjort, efter at Jeppe Kjær dukkede op i overtiden og scorede sit andet mål i kampen.

Silkeborg IF er fortsat på andenpladsen i 1. division med 25 point og fem point op til Viborg FF på førstepladsen. FC Helsingør er nummer seks med 17 point.

Vendsyssels nedtur fortsætter
Forudsen Silkeborg IF og FC Helsingør var Hvidovre og Vendsyssel FF i aktion på førstnævntes hjemmebane.

Her fortsatte Vendsyssels nedtur, da de tabte deres tredje kamp i træk, og de har nu ikke vundet en kamp i knap to måneder. Deres seneste sejr var tilbage i september mod Kolding IF, og de er nu nummer 11 i 1. division. 

Hvidovre vandt kampen 2-0 på mål af Ahmed Iljazovski og Kim Aabech, mens Lasse Steffensen blev udvist for Vendsyssel FF.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Monsterbud på vej

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brasiliansk VM-mavepuster

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte