Silkeborg IF skulle forsøge at holde snor i Viborg FF i toppen af 1. division med en sejr over FC Helsingør lørdag eftermiddag, men sådan gik det ikke.
I stedet sluttede det i en pointdeling i Silkeborg, hvor der blev scoret seks mål.
Tre af de seks mål blev sat ind før pausen, og to af dem i løbet af de første seks minutter. Mads Kaalund bragte efter blot tre minutter værterne foran med en sikker afslutning, men tre minutter senere kom udligningen fra FC Helsingør-spilleren Jonas Henriksen efter et hjørnespark.
Silkeborg IF gik dog til pause med en føring, efter at Anders Klynge sendte bolden i kassen efter et godt kontraangreb i første halvlegs døende minutter.
I anden halvleg formåede FC Helsingør dog igen at svare igen, da målræven Jeppe Kjær dukkede op og sendte kuglen i mål efter 72 minutter.
Mål kom der dog flere af.
I det 87. minut scorede Sebastian Jørgensen nemlig sit sjette sæsonmål, og så så det ud til, at Superliga-nedrykkerne ville tage de tre point. Men i sidste ende sluttede det alligevel uafgjort, efter at Jeppe Kjær dukkede op i overtiden og scorede sit andet mål i kampen.
Silkeborg IF er fortsat på andenpladsen i 1. division med 25 point og fem point op til Viborg FF på førstepladsen. FC Helsingør er nummer seks med 17 point.
Vendsyssels nedtur fortsætter
Forudsen Silkeborg IF og FC Helsingør var Hvidovre og Vendsyssel FF i aktion på førstnævntes hjemmebane.
Her fortsatte Vendsyssels nedtur, da de tabte deres tredje kamp i træk, og de har nu ikke vundet en kamp i knap to måneder. Deres seneste sejr var tilbage i september mod Kolding IF, og de er nu nummer 11 i 1. division.
Hvidovre vandt kampen 2-0 på mål af Ahmed Iljazovski og Kim Aabech, mens Lasse Steffensen blev udvist for Vendsyssel FF.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
