Feilhaber: AGF eller udlandet

AGF’eren Benny Feilhaber kan frit forlade Aarhus til sommer, men måske forlænger han. Et skifte til en anden dansk klub er ikke umiddelbart på tapetet.



Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.

I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.

– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.

Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.

– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.

Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Real Madrid – Benfica

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Oprykker henter FCK-emne

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det er helt galt, Brøndby!

Sune Smith-Nielsen færdig

Deler godt Brøndby-nyt

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’