Feilhaber: AGF eller udlandet

AGF’eren Benny Feilhaber kan frit forlade Aarhus til sommer, men måske forlænger han. Et skifte til en anden dansk klub er ikke umiddelbart på tapetet.



Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.

I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.

– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.

Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.

– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.

Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AGF – Brøndby IF

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Meldes varm på ung Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’