Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.
I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.
– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.
Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.
– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.
Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
NYHEDER