Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.
I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.
– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.
Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.
– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.
Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
EKSKLUSIVT