Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.
I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.
– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.
Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.
– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.
Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Argentina – Østrig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning