Feilhaber: AGF eller udlandet

AGF’eren Benny Feilhaber kan frit forlade Aarhus til sommer, men måske forlænger han. Et skifte til en anden dansk klub er ikke umiddelbart på tapetet.



Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.

I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.

– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.

Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.

– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.

Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vanvid! Vinder 9-1

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Udenlandske medier i chok over Danmark

Ny kæmpeklub er interesseret

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

GOG buldrer forbi bundhold

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Danske tenniskvinder rykker ned

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Christiansen har fundet afløseren

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Glimrende nyt om Chido Obi

Medie med Kamil Grabara-afsløring

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’