Feilhaber: AGF eller udlandet

AGF’eren Benny Feilhaber kan frit forlade Aarhus til sommer, men måske forlænger han. Et skifte til en anden dansk klub er ikke umiddelbart på tapetet.



Da AGF i sommeren rykkede ned fra Superligaen, var det ventet, at klubben ville skille sig af med en række spillere. Én af dem der først og fremmest blev rygtet mod exitdøren var amerikanske Benny Feilhaber, men da sommervinduet lukkede var Feilhaber stadig AGF’er.

I vinterpausen forstærkede AGF sig med Hjalte Bo Nørregaard og Søren Berg, og i slutningen af februar forlængede Martin Jørgensen og Steffen Rasmussen kontrakterne med AGF, der dermed signalerede, at truppen skal være modstandsdygtig, når holdet formentlig rykker op til sommer. Til den tid har Benny Feilhaber været tre år i Aarhus, og kontrakten udløber.

– Jeg ser det stadig som en mulighed at forlænge med AGF, og selvfølgelig betyder det noget, at Martin og Steffen har forlænget. AGF vil have et stærkt hold næste år, og det giver mig en større grund til at blive. Jeg har altid været glad for min tid i Danmark, så jeg ville elske at blive her. På dette tidspunkt i min karriere er jeg meget åben for de muligheder, der må være derude til mig. Hvis der kom en anden klub fra Danmark, ville jeg selvfølgelig også se på det, men jeg ville foretrække at blive i AGF fremfor at skifte til en konkurrent, siger Benny Feilhaber til tipsbladet.dk.

Senest fortalte fra andre danske klubber, ligesom han bekræftede, at der var muligheder i både USA og sågar Mexico, hvor storklubben Cruz Azul tidligere er blevet bragt i spil sammen med blandt andre interesserede brasilianske klubber. Og Feilhaber er åben for det meste.

– Hvis en mexicansk, brasiliansk eller en MLS-klub er interesseret i mig, vil jeg være åben overfor det. Jeg ser ingen grund til blankt at afvise de ligaer, da de er meget stærke ligaer udenfor Europa. Jeg har ikke noget behov for at vende tilbage til Tyskland og England, men jeg føler, at min fodboldstil passer godt til Tyskland, så jeg ville ikke ha ve noget imod at få den mulighed igen, siger Feilhaber.

Benny Feilhaber har tidligere optrådt for tyske Hamburger SV og engelske Derby County.



Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Randers FC – OB

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Lars Friis får ikke stort job

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”