– Flere SL-chefer spørger til vores danske bomber

Den danske angriber havde en storslået sæson i fjord, hvilket har gjort ham til et varmt navn både i Danmark og Sverige ifølge bold.dk.



FC Helsingør var i sidste sæson længe med i oprykningskampen til Superligaen, og det skyldtes blandt andre en storspillende Tonni Adamsen.

Den danske angriber er en af holdets store profiler, hvilket han cementerede med 15 fuldtræffere, der gjorde ham til Helsingørs topscorer og sidenhen en ombejlet herre.

Det skriver bold.dk, der også erfarer, at der er landet to bud på angriberen, som FC Helsingør i første omgang har afvist. Det ene bud er fra Viborg FF og det andet fra svenske Hammarby.

Klubbens cheftræner, Morten Eskesen, lægger heller ikke skjul på, at Tonni Adamsen er eftertragtet. Det fortæller han i en podcast om 1. division til Mediano.

– Der har også været interesse for ham. Klubben valgte jo at afskedige vores sportsdirektør [Brian Gellert, red.] efter sæsonen. Det vil sige, at jeg har været i dialog med de fleste sportsdirektører i Superligaen. Både for at høre om vi kunne leje nogle spillere, og dem som har henvendt sig på vores spillere, det har udelukkende været på Tonni, siger han.

27-årige Adamsen forlængede tidligere på året sin aftale frem til 2025, så det kan godt blive dyrt at hente ham fri. Omvendt kan man godt forstå, at Viborg FF er på jagt efter offensivt firepower.

Både Younes Bakiz og Tobias Bech har kort tid tilbage af deres aftaler. Bakiz har udløb næste sommer, mens Tobias Bech har udløb ved årsskiftet. Derfor skal man sælge snart, hvis Viborg vil tjene penge på dem.

Tonni Adamsen blev FC Helsingørs topscorer i sidste sæson, og det vil være et stort slag, hvis de mister ham. 15 mål i 33 kampe noterede han sig for i sidste sæson, som også bød på 12 assists fra hans fod.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel