Flere Superliga-klubber kæmper om Gomes

HB Køge har modtaget bud på Eddi Gomes fra blandt andre EfB og FC Nordsjælland, men ingen af dem har været gode nok til at friste klubben. 



Det meste af januar har det lignet et spørgsmål om tid, før Eddi Gomes forlader HB Køge til fordel for en større klub. Senest sagde klubbens direktør, Peter Frank, at .

De forventer således ikke at sælge forsvarsprofilen, for de har simpelthen ikke modtaget bud, der matcher deres vurdering af ham. Det samme gælder angriberen Jeppe Kjær. 

– Der sker ikke noget som helst. Der mange, der vil have Eddi Gomes, men vi venter på nogle med den rigtige pris og tilbud. Det samme gælder Jeppe Kjær. Jeg tror ikke, de bliver solgt. Men jeg har også prøvet det så mange gange før, at jeg ved, at det kan gå rigtig hurtigt lige pludselig, siger HB Køges bestyrelsesformand, Henrik Normann Andersen, til tipsbladet.dk.

Det er ellers ikke, fordi det har skortet på bejlere til de to divisionsprofiler. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har både Esbjerg og FC Nordsjælland budt på Gomes, mens OB og AaB også er interesserede. De oplysninger vil bestyrelsesformanden dog ikke kommentere. Han nøjes med at sige, at der er tale om klubber fra landets bedste række. 

– Der har været rigtig mange sløje tilbud. Det har været konkret fra flere Superliga-klubber, men det har ikke været gode nok tilbud, siger bestyrelsesformanden, der er godt tilfreds, hvis det samme facit holder til efter midnat.

– Det er super. Sportsligt er det det bedste, der kunne ske. Det er to store profiler i 1. division, og dem vil vi meget gerne beholde. Vi er ikke i en økonomisk situation, hvor vi er nødt til at sælge, og det er også derfor, vi har sagt nej. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Monstersalg: FC København-boss jubler

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Disse to er færdige i Brøndby

Nu er de færdige i Superligaen