Flere Superliga-klubber kæmper om Gomes

HB Køge har modtaget bud på Eddi Gomes fra blandt andre EfB og FC Nordsjælland, men ingen af dem har været gode nok til at friste klubben. 



Det meste af januar har det lignet et spørgsmål om tid, før Eddi Gomes forlader HB Køge til fordel for en større klub. Senest sagde klubbens direktør, Peter Frank, at .

De forventer således ikke at sælge forsvarsprofilen, for de har simpelthen ikke modtaget bud, der matcher deres vurdering af ham. Det samme gælder angriberen Jeppe Kjær. 

– Der sker ikke noget som helst. Der mange, der vil have Eddi Gomes, men vi venter på nogle med den rigtige pris og tilbud. Det samme gælder Jeppe Kjær. Jeg tror ikke, de bliver solgt. Men jeg har også prøvet det så mange gange før, at jeg ved, at det kan gå rigtig hurtigt lige pludselig, siger HB Køges bestyrelsesformand, Henrik Normann Andersen, til tipsbladet.dk.

Det er ellers ikke, fordi det har skortet på bejlere til de to divisionsprofiler. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har både Esbjerg og FC Nordsjælland budt på Gomes, mens OB og AaB også er interesserede. De oplysninger vil bestyrelsesformanden dog ikke kommentere. Han nøjes med at sige, at der er tale om klubber fra landets bedste række. 

– Der har været rigtig mange sløje tilbud. Det har været konkret fra flere Superliga-klubber, men det har ikke været gode nok tilbud, siger bestyrelsesformanden, der er godt tilfreds, hvis det samme facit holder til efter midnat.

– Det er super. Sportsligt er det det bedste, der kunne ske. Det er to store profiler i 1. division, og dem vil vi meget gerne beholde. Vi er ikke i en økonomisk situation, hvor vi er nødt til at sælge, og det er også derfor, vi har sagt nej. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Kæmpebud på 16-årig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Australien – Egypten

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’