Flere Superliga-klubber kæmper om Gomes

HB Køge har modtaget bud på Eddi Gomes fra blandt andre EfB og FC Nordsjælland, men ingen af dem har været gode nok til at friste klubben. 



Det meste af januar har det lignet et spørgsmål om tid, før Eddi Gomes forlader HB Køge til fordel for en større klub. Senest sagde klubbens direktør, Peter Frank, at .

De forventer således ikke at sælge forsvarsprofilen, for de har simpelthen ikke modtaget bud, der matcher deres vurdering af ham. Det samme gælder angriberen Jeppe Kjær. 

– Der sker ikke noget som helst. Der mange, der vil have Eddi Gomes, men vi venter på nogle med den rigtige pris og tilbud. Det samme gælder Jeppe Kjær. Jeg tror ikke, de bliver solgt. Men jeg har også prøvet det så mange gange før, at jeg ved, at det kan gå rigtig hurtigt lige pludselig, siger HB Køges bestyrelsesformand, Henrik Normann Andersen, til tipsbladet.dk.

Det er ellers ikke, fordi det har skortet på bejlere til de to divisionsprofiler. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har både Esbjerg og FC Nordsjælland budt på Gomes, mens OB og AaB også er interesserede. De oplysninger vil bestyrelsesformanden dog ikke kommentere. Han nøjes med at sige, at der er tale om klubber fra landets bedste række. 

– Der har været rigtig mange sløje tilbud. Det har været konkret fra flere Superliga-klubber, men det har ikke været gode nok tilbud, siger bestyrelsesformanden, der er godt tilfreds, hvis det samme facit holder til efter midnat.

– Det er super. Sportsligt er det det bedste, der kunne ske. Det er to store profiler i 1. division, og dem vil vi meget gerne beholde. Vi er ikke i en økonomisk situation, hvor vi er nødt til at sælge, og det er også derfor, vi har sagt nej. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Viborg FF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar