Først på orlov: Nu er han færdig i Horsens

Det er endt med et farvel for Mads Lyng i AC Horsens.



Mads Lyng er efter mere end 10 år som en del af AC Horsens nu ikke længere en del af klubben. Det kommer efter, at parterne er blevet enige om at afbryde samarbejdet, efter en periode, hvor han var på orlov.

Det kan Horsens Folkeblad nu fortælle.

Baggrunden for den orlov var, at han var skuffet over, at han ikke blev udpeget som ny cheftræner i klubben, da Jens Berthel Askou forlod dem til fordel for et job i den svenske traditionsklub IFK Göteborg.

I stedet faldt valget altså på Joakim Persson.

– Det er en speciel situation. Det vil jeg ikke lægge skjul på, fordi jeg er ansat i klubben. Jeg vil heller ikke lægge skjul på, at jeg er sindssygt skuffet over, at jeg ikke fik chancen. Det var min ambition at blive cheftræner, og jeg føler selvfølgelig, at jeg var den rigtige til jobbet, lød det i sin tid til føromtalte avis.

Det var tilbage i slutningen af juli, og godt halvanden måned senere er de blevet enige om, at rive den kontrakt over, som blev underskrevet omkring årsskiftet. Den varede frem til 2026.

Nu skal Mads Lyng ud og finde sig et nyt arbejde, og her har han en Pro-licens med sig, som han tidligere denne uge fik sig. Det betyder, at han har den højeste træneruddannelse, der giver adgang til cheftrænerjobs i hele Danmark – og i udlandet for den sags skyld.

Lyng har tidligere været cheftræner-vikar i AC Horsens i perioden mellem Jonas Dal og Jens Berthel Askou.

Efter nedrykningen i sidste sæson til 1. division er 'den gule fare' blot på syvendepladsen i den næstbedste række efter otte kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Uventet skifte?

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

De 10 største stjerner, der misser VM