Først på orlov: Nu er han færdig i Horsens

Det er endt med et farvel for Mads Lyng i AC Horsens.



Mads Lyng er efter mere end 10 år som en del af AC Horsens nu ikke længere en del af klubben. Det kommer efter, at parterne er blevet enige om at afbryde samarbejdet, efter en periode, hvor han var på orlov.

Det kan Horsens Folkeblad nu fortælle.

Baggrunden for den orlov var, at han var skuffet over, at han ikke blev udpeget som ny cheftræner i klubben, da Jens Berthel Askou forlod dem til fordel for et job i den svenske traditionsklub IFK Göteborg.

I stedet faldt valget altså på Joakim Persson.

– Det er en speciel situation. Det vil jeg ikke lægge skjul på, fordi jeg er ansat i klubben. Jeg vil heller ikke lægge skjul på, at jeg er sindssygt skuffet over, at jeg ikke fik chancen. Det var min ambition at blive cheftræner, og jeg føler selvfølgelig, at jeg var den rigtige til jobbet, lød det i sin tid til føromtalte avis.

Det var tilbage i slutningen af juli, og godt halvanden måned senere er de blevet enige om, at rive den kontrakt over, som blev underskrevet omkring årsskiftet. Den varede frem til 2026.

Nu skal Mads Lyng ud og finde sig et nyt arbejde, og her har han en Pro-licens med sig, som han tidligere denne uge fik sig. Det betyder, at han har den højeste træneruddannelse, der giver adgang til cheftrænerjobs i hele Danmark – og i udlandet for den sags skyld.

Lyng har tidligere været cheftræner-vikar i AC Horsens i perioden mellem Jonas Dal og Jens Berthel Askou.

Efter nedrykningen i sidste sæson til 1. division er 'den gule fare' blot på syvendepladsen i den næstbedste række efter otte kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Hylder kæmpe FCM-transfer

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio