Mads Lyng er efter mere end 10 år som en del af AC Horsens nu ikke længere en del af klubben. Det kommer efter, at parterne er blevet enige om at afbryde samarbejdet, efter en periode, hvor han var på orlov.
Det kan Horsens Folkeblad nu fortælle.
Baggrunden for den orlov var, at han var skuffet over, at han ikke blev udpeget som ny cheftræner i klubben, da Jens Berthel Askou forlod dem til fordel for et job i den svenske traditionsklub IFK Göteborg.
I stedet faldt valget altså på Joakim Persson.
– Det er en speciel situation. Det vil jeg ikke lægge skjul på, fordi jeg er ansat i klubben. Jeg vil heller ikke lægge skjul på, at jeg er sindssygt skuffet over, at jeg ikke fik chancen. Det var min ambition at blive cheftræner, og jeg føler selvfølgelig, at jeg var den rigtige til jobbet, lød det i sin tid til føromtalte avis.
Det var tilbage i slutningen af juli, og godt halvanden måned senere er de blevet enige om, at rive den kontrakt over, som blev underskrevet omkring årsskiftet. Den varede frem til 2026.
Nu skal Mads Lyng ud og finde sig et nyt arbejde, og her har han en Pro-licens med sig, som han tidligere denne uge fik sig. Det betyder, at han har den højeste træneruddannelse, der giver adgang til cheftrænerjobs i hele Danmark – og i udlandet for den sags skyld.
Lyng har tidligere været cheftræner-vikar i AC Horsens i perioden mellem Jonas Dal og Jens Berthel Askou.
Efter nedrykningen i sidste sæson til 1. division er 'den gule fare' blot på syvendepladsen i den næstbedste række efter otte kampe.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Uruguay slider sig til uafgjort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Belgien og Egypten deler
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Iran og New Zealand deler
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
OPTAKT
Frankrig – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TRANSFER