Først på orlov: Nu er han færdig i Horsens

Det er endt med et farvel for Mads Lyng i AC Horsens.



Mads Lyng er efter mere end 10 år som en del af AC Horsens nu ikke længere en del af klubben. Det kommer efter, at parterne er blevet enige om at afbryde samarbejdet, efter en periode, hvor han var på orlov.

Det kan Horsens Folkeblad nu fortælle.

Baggrunden for den orlov var, at han var skuffet over, at han ikke blev udpeget som ny cheftræner i klubben, da Jens Berthel Askou forlod dem til fordel for et job i den svenske traditionsklub IFK Göteborg.

I stedet faldt valget altså på Joakim Persson.

– Det er en speciel situation. Det vil jeg ikke lægge skjul på, fordi jeg er ansat i klubben. Jeg vil heller ikke lægge skjul på, at jeg er sindssygt skuffet over, at jeg ikke fik chancen. Det var min ambition at blive cheftræner, og jeg føler selvfølgelig, at jeg var den rigtige til jobbet, lød det i sin tid til føromtalte avis.

Det var tilbage i slutningen af juli, og godt halvanden måned senere er de blevet enige om, at rive den kontrakt over, som blev underskrevet omkring årsskiftet. Den varede frem til 2026.

Nu skal Mads Lyng ud og finde sig et nyt arbejde, og her har han en Pro-licens med sig, som han tidligere denne uge fik sig. Det betyder, at han har den højeste træneruddannelse, der giver adgang til cheftrænerjobs i hele Danmark – og i udlandet for den sags skyld.

Lyng har tidligere været cheftræner-vikar i AC Horsens i perioden mellem Jonas Dal og Jens Berthel Askou.

Efter nedrykningen i sidste sæson til 1. division er 'den gule fare' blot på syvendepladsen i den næstbedste række efter otte kampe. 







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sender stikpille til FC København-flop

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sønderjyske – Brøndby IF

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sprudler i MLS

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’