Forlader dansk klub: Ikke smuk fodbold

Malmö FF-stopperen har været udlejet til Hobro IK i den netop overståede sæson, og han var ikke videre imponeret over spillet i 1. division.



Den svenske forsvarsspiller Hugo Andersson spillede i den netop overståede sæson for Hobro IK på en lejeaftale fra Malmö FF, og her var han ikke videre imponeret over spillet i den danske 1. division.

I et interview med mediet Fotbollskanalen sætter Hugo Andersson ord på oplevelsen i Hobro og i den næstbedste danske række.

22-årige Hugo Andersson glædede sig over mængden af spilletid og den udvikling, han gennemgik, da han fik hele 33 kampe for nordjyderne. Men spillestilen i rækken forholder han sig altså mere kritisk over for.

– Det skal tillægges, at der ikke var smuk fodbold, som det bød på. Mange hold bruger store angribere og tog spillet derop. Man spiller måske lidt mere efter sine forudsætninger der. Med hensyn til det spillemæssige var der ikke en stor forskel mellem holdene, siger Hugo Andersson ifølge Fotbollskanalen og tilføjer:

– Der var ét dygtigt hold, Silkeborg. De har kunstgræs og spiller kun på jorden – og de rykkede også på. Ellers så mange kampe meget ens ud, hvis man kan sige det sådan.

Nu er Hugo Andersson tilbage i Malmö FF, hvor han skal kæmpe med tre andre spillere, der har en fortid i dansk fodbold: Anel Ahmedhodzic, Franz Brorsson og Lasse Nielsen.

Foruden forsvarsspilleren havde Hobro IK også lejet den 20-årige midtbanespiller Amel Mujanic i Malmö FF i den forgangne sæson. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel klarmelder stor profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen