Forlader dansk klub: Ikke smuk fodbold

Malmö FF-stopperen har været udlejet til Hobro IK i den netop overståede sæson, og han var ikke videre imponeret over spillet i 1. division.



Den svenske forsvarsspiller Hugo Andersson spillede i den netop overståede sæson for Hobro IK på en lejeaftale fra Malmö FF, og her var han ikke videre imponeret over spillet i den danske 1. division.

I et interview med mediet Fotbollskanalen sætter Hugo Andersson ord på oplevelsen i Hobro og i den næstbedste danske række.

22-årige Hugo Andersson glædede sig over mængden af spilletid og den udvikling, han gennemgik, da han fik hele 33 kampe for nordjyderne. Men spillestilen i rækken forholder han sig altså mere kritisk over for.

– Det skal tillægges, at der ikke var smuk fodbold, som det bød på. Mange hold bruger store angribere og tog spillet derop. Man spiller måske lidt mere efter sine forudsætninger der. Med hensyn til det spillemæssige var der ikke en stor forskel mellem holdene, siger Hugo Andersson ifølge Fotbollskanalen og tilføjer:

– Der var ét dygtigt hold, Silkeborg. De har kunstgræs og spiller kun på jorden – og de rykkede også på. Ellers så mange kampe meget ens ud, hvis man kan sige det sådan.

Nu er Hugo Andersson tilbage i Malmö FF, hvor han skal kæmpe med tre andre spillere, der har en fortid i dansk fodbold: Anel Ahmedhodzic, Franz Brorsson og Lasse Nielsen.

Foruden forsvarsspilleren havde Hobro IK også lejet den 20-årige midtbanespiller Amel Mujanic i Malmö FF i den forgangne sæson. 





LIVE

TransferLIVE: Varme rygter – ramt af slem skade

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel forsvarer sin taktik

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Messi sætter ord på vildt drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Begejstret for Jacob Neestrup

‘Det var verdens undergang’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Derfor trækker FC København-transfer ud

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien