Forlader dansk klub: Ikke smuk fodbold

Malmö FF-stopperen har været udlejet til Hobro IK i den netop overståede sæson, og han var ikke videre imponeret over spillet i 1. division.



Den svenske forsvarsspiller Hugo Andersson spillede i den netop overståede sæson for Hobro IK på en lejeaftale fra Malmö FF, og her var han ikke videre imponeret over spillet i den danske 1. division.

I et interview med mediet Fotbollskanalen sætter Hugo Andersson ord på oplevelsen i Hobro og i den næstbedste danske række.

22-årige Hugo Andersson glædede sig over mængden af spilletid og den udvikling, han gennemgik, da han fik hele 33 kampe for nordjyderne. Men spillestilen i rækken forholder han sig altså mere kritisk over for.

– Det skal tillægges, at der ikke var smuk fodbold, som det bød på. Mange hold bruger store angribere og tog spillet derop. Man spiller måske lidt mere efter sine forudsætninger der. Med hensyn til det spillemæssige var der ikke en stor forskel mellem holdene, siger Hugo Andersson ifølge Fotbollskanalen og tilføjer:

– Der var ét dygtigt hold, Silkeborg. De har kunstgræs og spiller kun på jorden – og de rykkede også på. Ellers så mange kampe meget ens ud, hvis man kan sige det sådan.

Nu er Hugo Andersson tilbage i Malmö FF, hvor han skal kæmpe med tre andre spillere, der har en fortid i dansk fodbold: Anel Ahmedhodzic, Franz Brorsson og Lasse Nielsen.

Foruden forsvarsspilleren havde Hobro IK også lejet den 20-årige midtbanespiller Amel Mujanic i Malmö FF i den forgangne sæson. 





Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

TransferLIVE: Tidl. Superliga-keeper til Tottenham

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Bosnien-Hercegovina – Qatar