Forlader dansk klub: Ikke smuk fodbold

Malmö FF-stopperen har været udlejet til Hobro IK i den netop overståede sæson, og han var ikke videre imponeret over spillet i 1. division.



Den svenske forsvarsspiller Hugo Andersson spillede i den netop overståede sæson for Hobro IK på en lejeaftale fra Malmö FF, og her var han ikke videre imponeret over spillet i den danske 1. division.

I et interview med mediet Fotbollskanalen sætter Hugo Andersson ord på oplevelsen i Hobro og i den næstbedste danske række.

22-årige Hugo Andersson glædede sig over mængden af spilletid og den udvikling, han gennemgik, da han fik hele 33 kampe for nordjyderne. Men spillestilen i rækken forholder han sig altså mere kritisk over for.

– Det skal tillægges, at der ikke var smuk fodbold, som det bød på. Mange hold bruger store angribere og tog spillet derop. Man spiller måske lidt mere efter sine forudsætninger der. Med hensyn til det spillemæssige var der ikke en stor forskel mellem holdene, siger Hugo Andersson ifølge Fotbollskanalen og tilføjer:

– Der var ét dygtigt hold, Silkeborg. De har kunstgræs og spiller kun på jorden – og de rykkede også på. Ellers så mange kampe meget ens ud, hvis man kan sige det sådan.

Nu er Hugo Andersson tilbage i Malmö FF, hvor han skal kæmpe med tre andre spillere, der har en fortid i dansk fodbold: Anel Ahmedhodzic, Franz Brorsson og Lasse Nielsen.

Foruden forsvarsspilleren havde Hobro IK også lejet den 20-årige midtbanespiller Amel Mujanic i Malmö FF i den forgangne sæson. 





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub