Skelletterne vælter ud af skabet i Esbjerg fB i disse uger. Denne gang er det Kasper Pedersen, der netop har fået sin kontrakt med klubben ophævet, som over for Ekstra Bladet fortæller om den elendige stemning, som cheftræner Peter Hyballa ifølge ham har skabt.
Pedersen slår fast, at han bad om at få ophævet sin kontrakt af samme årsag – og altså ikke fordi der var stor konkurrence i midterforsvaret, som klubben ellers hævdede i sin pressemeddelelse i går.
– Hvor skal jeg begynde? Der har været så mange ting, som har været grænseoverskridende og direkte vanvittige. Det er nemmere at fortælle, hvad der har været fint siden Peter Hyballas ansættelse, siger Kasper Pedersen til Ekstra Bladet.
– Træningsmængden har været stor, men det har passet mig godt. Det har passet mange i truppen fint. Jeg har ikke hørt én eneste klage over træningen eller træningsintensiteten. Utilfredsheden har intet med træningskvaliteten at gøre. Det har været glimrende. Men derfra har der været så mange ting, jeg har været vidne til, som jeg ganske enkelt ikke vil stå model til.
Det er langt fra første gang, at spillerne udtrykker utilfredshed med den tysk-hollandske cheftræner. En række spillere fortalte for et par uger siden anonymet i Ugeavisen Esbjerg, at folk blev nedgjort og mobbet.
Forleden bekræftede en anden tidligere Esbjerg-spiller, Daniel Anyembe, at kaos havde rådet i hans sidste tid i klubben.
Spillerforeningen har anmeldt Peter Hyballa til Arbejdstilsynet. Også en læge, der var ansat i klubben, har forladt den i protest mod Hyballa.
LIVE
VM-LIVE: Lynmål
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Portugal – DR Congo
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Brøndby henter keeper – her er planen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
OPTAKT
