Forlader EfB: Mange ting var direkte vanvittige

Ifølge Kasper Pedersen, der netop har forladt Esbjerg fB, er der sket mange “grænseoverskridende og direkte vanvittige” i de bare fem uger, som cheftræner Peter Hyballa har været ansat.



Skelletterne vælter ud af skabet i Esbjerg fB i disse uger. Denne gang er det Kasper Pedersen, der netop har fået sin kontrakt med klubben ophævet, som over for Ekstra Bladet fortæller om den elendige stemning, som cheftræner Peter Hyballa ifølge ham har skabt.

Pedersen slår fast, at han bad om at få ophævet sin kontrakt af samme årsag – og altså ikke fordi der var stor konkurrence i midterforsvaret, som klubben ellers hævdede i sin pressemeddelelse i går.

– Hvor skal jeg begynde? Der har været så mange ting, som har været grænseoverskridende og direkte vanvittige. Det er nemmere at fortælle, hvad der har været fint siden Peter Hyballas ansættelse, siger Kasper Pedersen til Ekstra Bladet.

– Træningsmængden har været stor, men det har passet mig godt. Det har passet mange i truppen fint. Jeg har ikke hørt én eneste klage over træningen eller træningsintensiteten. Utilfredsheden har intet med træningskvaliteten at gøre. Det har været glimrende. Men derfra har der været så mange ting, jeg har været vidne til, som jeg ganske enkelt ikke vil stå model til.

Det er langt fra første gang, at spillerne udtrykker utilfredshed med den tysk-hollandske cheftræner. En række spillere fortalte for et par uger siden anonymet i Ugeavisen Esbjerg, at folk blev nedgjort og mobbet.

Forleden bekræftede en anden tidligere Esbjerg-spiller, Daniel Anyembe, at kaos havde rådet i hans sidste tid i klubben.

Spillerforeningen har anmeldt Peter Hyballa til Arbejdstilsynet. Også en læge, der var ansat i klubben, har forladt den i protest mod Hyballa.



Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’