Forlader EfB: Mange ting var direkte vanvittige

Ifølge Kasper Pedersen, der netop har forladt Esbjerg fB, er der sket mange “grænseoverskridende og direkte vanvittige” i de bare fem uger, som cheftræner Peter Hyballa har været ansat.



Skelletterne vælter ud af skabet i Esbjerg fB i disse uger. Denne gang er det Kasper Pedersen, der netop har fået sin kontrakt med klubben ophævet, som over for Ekstra Bladet fortæller om den elendige stemning, som cheftræner Peter Hyballa ifølge ham har skabt.

Pedersen slår fast, at han bad om at få ophævet sin kontrakt af samme årsag – og altså ikke fordi der var stor konkurrence i midterforsvaret, som klubben ellers hævdede i sin pressemeddelelse i går.

– Hvor skal jeg begynde? Der har været så mange ting, som har været grænseoverskridende og direkte vanvittige. Det er nemmere at fortælle, hvad der har været fint siden Peter Hyballas ansættelse, siger Kasper Pedersen til Ekstra Bladet.

– Træningsmængden har været stor, men det har passet mig godt. Det har passet mange i truppen fint. Jeg har ikke hørt én eneste klage over træningen eller træningsintensiteten. Utilfredsheden har intet med træningskvaliteten at gøre. Det har været glimrende. Men derfra har der været så mange ting, jeg har været vidne til, som jeg ganske enkelt ikke vil stå model til.

Det er langt fra første gang, at spillerne udtrykker utilfredshed med den tysk-hollandske cheftræner. En række spillere fortalte for et par uger siden anonymet i Ugeavisen Esbjerg, at folk blev nedgjort og mobbet.

Forleden bekræftede en anden tidligere Esbjerg-spiller, Daniel Anyembe, at kaos havde rådet i hans sidste tid i klubben.

Spillerforeningen har anmeldt Peter Hyballa til Arbejdstilsynet. Også en læge, der var ansat i klubben, har forladt den i protest mod Hyballa.



Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Marokko er blevet fodboldens mekka

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Intet aftryk!

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Dansker trukket ind i skandalesag

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld