Forlader EfB: Mange ting var direkte vanvittige

Ifølge Kasper Pedersen, der netop har forladt Esbjerg fB, er der sket mange “grænseoverskridende og direkte vanvittige” i de bare fem uger, som cheftræner Peter Hyballa har været ansat.



Skelletterne vælter ud af skabet i Esbjerg fB i disse uger. Denne gang er det Kasper Pedersen, der netop har fået sin kontrakt med klubben ophævet, som over for Ekstra Bladet fortæller om den elendige stemning, som cheftræner Peter Hyballa ifølge ham har skabt.

Pedersen slår fast, at han bad om at få ophævet sin kontrakt af samme årsag – og altså ikke fordi der var stor konkurrence i midterforsvaret, som klubben ellers hævdede i sin pressemeddelelse i går.

– Hvor skal jeg begynde? Der har været så mange ting, som har været grænseoverskridende og direkte vanvittige. Det er nemmere at fortælle, hvad der har været fint siden Peter Hyballas ansættelse, siger Kasper Pedersen til Ekstra Bladet.

– Træningsmængden har været stor, men det har passet mig godt. Det har passet mange i truppen fint. Jeg har ikke hørt én eneste klage over træningen eller træningsintensiteten. Utilfredsheden har intet med træningskvaliteten at gøre. Det har været glimrende. Men derfra har der været så mange ting, jeg har været vidne til, som jeg ganske enkelt ikke vil stå model til.

Det er langt fra første gang, at spillerne udtrykker utilfredshed med den tysk-hollandske cheftræner. En række spillere fortalte for et par uger siden anonymet i Ugeavisen Esbjerg, at folk blev nedgjort og mobbet.

Forleden bekræftede en anden tidligere Esbjerg-spiller, Daniel Anyembe, at kaos havde rådet i hans sidste tid i klubben.

Spillerforeningen har anmeldt Peter Hyballa til Arbejdstilsynet. Også en læge, der var ansat i klubben, har forladt den i protest mod Hyballa.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?