Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.
Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.
Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.
Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.
𝗝𝗲𝗻𝘀 𝗣𝗲𝗱𝗲𝗿 𝗛𝗮𝗻𝘀𝗲𝗻𝘀 𝗩𝗲𝗷 🙌
— Esbjerg fB (@EsbjergfB) September 19, 2021
I morgen kl. 12.00 bliver adgangsvejen bag Esbjerg Atletikstadion, forbi træningsanlægget og om til ishockey-arenaen officielt navngivet efter en af de allerstørste EfB’ere gennem tiden.
Alle er velkomne 👋 pic.twitter.com/atakRiUg14
Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:
– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.
Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Fin lodtrækning for FCK
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
INTERVIEW
