Fortjent hæder: Gade opkaldes efter dansk legende

En vej tæt på Blue Water Arena i Esbjerg får fra i dag navn efter en af byens helt store fodboldspillere.



Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.

Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.

Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.

Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.

Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:

– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.

Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame. 





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Historien taler for norsk triumf 

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer