Fortjent hæder: Gade opkaldes efter dansk legende

En vej tæt på Blue Water Arena i Esbjerg får fra i dag navn efter en af byens helt store fodboldspillere.



Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.

Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.

Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.

Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.

Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:

– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.

Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller