Fortjent hæder: Gade opkaldes efter dansk legende

En vej tæt på Blue Water Arena i Esbjerg får fra i dag navn efter en af byens helt store fodboldspillere.



Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.

Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.

Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.

Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.

Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:

– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.

Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame. 





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Stor ændring i AGF?

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Eriksen spottet – nu er der nyt