Fortjent hæder: Gade opkaldes efter dansk legende

En vej tæt på Blue Water Arena i Esbjerg får fra i dag navn efter en af byens helt store fodboldspillere.



Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.

Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.

Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.

Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.

Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:

– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.

Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame. 





LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Storklubber kæmper om danskers underskrift

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Her kan du se Argentina mod Østrig

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Norge – Senegal

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Argentina – Østrig

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Portugal – Usbekistan

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

‘Det største tilbageslag i min karriere’