Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.
Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB’s træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.
Han spillede på EfB’s førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, ’62, ’63 og ’65.
Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael “Mex” Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.
𝗝𝗲𝗻𝘀 𝗣𝗲𝗱𝗲𝗿 𝗛𝗮𝗻𝘀𝗲𝗻𝘀 𝗩𝗲𝗷 🙌
— Esbjerg fB (@EsbjergfB) September 19, 2021
I morgen kl. 12.00 bliver adgangsvejen bag Esbjerg Atletikstadion, forbi træningsanlægget og om til ishockey-arenaen officielt navngivet efter en af de allerstørste EfB’ere gennem tiden.
Alle er velkomne 👋 pic.twitter.com/atakRiUg14
Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:
– Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.
Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
