Fra Miami til Hjørring: VFF henter ny angriber

Før var det Lionel Messi, der kunne lave de lækre indlæg til Shanyder Borgelin, men nu skal han vænne sig til, at det bliver Kasper Kusk i stedet.



Vendsyssel FF har offentligtgjort, at man henter angriberen Shanyder Borgelin, der skifter fra Messi's klub Inter Miami.

Vendsyssel FF jagter i den kommende sæson at blive en del af oprykningsstriden i 1. Division, man har allerede hentet den tidligere Superliga-profil, Kasper Kusk, men klubben fra Hjørring stopper ikke deres oprustning der. Nu har man hentet den haitianske angriber Shanyder Borgelin i det sydlige Florida.

I Vendsyssel er man mege tilfredse med tilføjelsen af den store angriber.

– Vi har været på jagt efter en ung angriber og er meget stolte over at lykkes med at hente Shanyder til det nordjyske fra Inter Miami. Shanyder er en stor angriber på 196cm, som samtidig har fart i fødderne, en enorm fysik og fine færdigheder, udtaler sportsdirektør, Christian Larsen til Vendsyssel FF's hjemmeside.

Den store angriber havde i den grad problemer med at tiltvinge sig spilletid i Inter Miami, hvor han skulle slå spillere som Luis Suarez og Lionel Messi af, hvis det skulle blive til minutter i MLS. Derfor har den store angriber hovedsagligt gjort sig på 2. holdet hos Miami-klubben i denne sæson. Alligevel er man stolte over at have lokket ham til nordjylland. 

– At tiltrække en spiller fra en stor klub i USA vidner om at vi har gang i noget godt i det nordjyske, siger Christian Larsen i forbindelse med skiftet.

Shanyder Borgelin nåede 19 kampe for Inter Miami og scorede to mål. Han tiltræder først i Hjørring, når arbejdstilladelsen er i hus. Kontrakten gælder til sommeren 2027.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Argentina – Schweiz

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Scorer heftig lønstigning

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg