Fra Miami til Hjørring: VFF henter ny angriber

Før var det Lionel Messi, der kunne lave de lækre indlæg til Shanyder Borgelin, men nu skal han vænne sig til, at det bliver Kasper Kusk i stedet.



Vendsyssel FF har offentligtgjort, at man henter angriberen Shanyder Borgelin, der skifter fra Messi's klub Inter Miami.

Vendsyssel FF jagter i den kommende sæson at blive en del af oprykningsstriden i 1. Division, man har allerede hentet den tidligere Superliga-profil, Kasper Kusk, men klubben fra Hjørring stopper ikke deres oprustning der. Nu har man hentet den haitianske angriber Shanyder Borgelin i det sydlige Florida.

I Vendsyssel er man mege tilfredse med tilføjelsen af den store angriber.

– Vi har været på jagt efter en ung angriber og er meget stolte over at lykkes med at hente Shanyder til det nordjyske fra Inter Miami. Shanyder er en stor angriber på 196cm, som samtidig har fart i fødderne, en enorm fysik og fine færdigheder, udtaler sportsdirektør, Christian Larsen til Vendsyssel FF's hjemmeside.

Den store angriber havde i den grad problemer med at tiltvinge sig spilletid i Inter Miami, hvor han skulle slå spillere som Luis Suarez og Lionel Messi af, hvis det skulle blive til minutter i MLS. Derfor har den store angriber hovedsagligt gjort sig på 2. holdet hos Miami-klubben i denne sæson. Alligevel er man stolte over at have lokket ham til nordjylland. 

– At tiltrække en spiller fra en stor klub i USA vidner om at vi har gang i noget godt i det nordjyske, siger Christian Larsen i forbindelse med skiftet.

Shanyder Borgelin nåede 19 kampe for Inter Miami og scorede to mål. Han tiltræder først i Hjørring, når arbejdstilladelsen er i hus. Kontrakten gælder til sommeren 2027.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina