Fra Miami til Hjørring: VFF henter ny angriber

Før var det Lionel Messi, der kunne lave de lækre indlæg til Shanyder Borgelin, men nu skal han vænne sig til, at det bliver Kasper Kusk i stedet.



Vendsyssel FF har offentligtgjort, at man henter angriberen Shanyder Borgelin, der skifter fra Messi's klub Inter Miami.

Vendsyssel FF jagter i den kommende sæson at blive en del af oprykningsstriden i 1. Division, man har allerede hentet den tidligere Superliga-profil, Kasper Kusk, men klubben fra Hjørring stopper ikke deres oprustning der. Nu har man hentet den haitianske angriber Shanyder Borgelin i det sydlige Florida.

I Vendsyssel er man mege tilfredse med tilføjelsen af den store angriber.

– Vi har været på jagt efter en ung angriber og er meget stolte over at lykkes med at hente Shanyder til det nordjyske fra Inter Miami. Shanyder er en stor angriber på 196cm, som samtidig har fart i fødderne, en enorm fysik og fine færdigheder, udtaler sportsdirektør, Christian Larsen til Vendsyssel FF's hjemmeside.

Den store angriber havde i den grad problemer med at tiltvinge sig spilletid i Inter Miami, hvor han skulle slå spillere som Luis Suarez og Lionel Messi af, hvis det skulle blive til minutter i MLS. Derfor har den store angriber hovedsagligt gjort sig på 2. holdet hos Miami-klubben i denne sæson. Alligevel er man stolte over at have lokket ham til nordjylland. 

– At tiltrække en spiller fra en stor klub i USA vidner om at vi har gang i noget godt i det nordjyske, siger Christian Larsen i forbindelse med skiftet.

Shanyder Borgelin nåede 19 kampe for Inter Miami og scorede to mål. Han tiltræder først i Hjørring, når arbejdstilladelsen er i hus. Kontrakten gælder til sommeren 2027.





FCK lurer på landsholdsspiller




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Det ser sort ud for B.93

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby IF – FC Nordsjælland