Fra Miami til Hjørring: VFF henter ny angriber

Før var det Lionel Messi, der kunne lave de lækre indlæg til Shanyder Borgelin, men nu skal han vænne sig til, at det bliver Kasper Kusk i stedet.



Vendsyssel FF har offentligtgjort, at man henter angriberen Shanyder Borgelin, der skifter fra Messi's klub Inter Miami.

Vendsyssel FF jagter i den kommende sæson at blive en del af oprykningsstriden i 1. Division, man har allerede hentet den tidligere Superliga-profil, Kasper Kusk, men klubben fra Hjørring stopper ikke deres oprustning der. Nu har man hentet den haitianske angriber Shanyder Borgelin i det sydlige Florida.

I Vendsyssel er man mege tilfredse med tilføjelsen af den store angriber.

– Vi har været på jagt efter en ung angriber og er meget stolte over at lykkes med at hente Shanyder til det nordjyske fra Inter Miami. Shanyder er en stor angriber på 196cm, som samtidig har fart i fødderne, en enorm fysik og fine færdigheder, udtaler sportsdirektør, Christian Larsen til Vendsyssel FF's hjemmeside.

Den store angriber havde i den grad problemer med at tiltvinge sig spilletid i Inter Miami, hvor han skulle slå spillere som Luis Suarez og Lionel Messi af, hvis det skulle blive til minutter i MLS. Derfor har den store angriber hovedsagligt gjort sig på 2. holdet hos Miami-klubben i denne sæson. Alligevel er man stolte over at have lokket ham til nordjylland. 

– At tiltrække en spiller fra en stor klub i USA vidner om at vi har gang i noget godt i det nordjyske, siger Christian Larsen i forbindelse med skiftet.

Shanyder Borgelin nåede 19 kampe for Inter Miami og scorede to mål. Han tiltræder først i Hjørring, når arbejdstilladelsen er i hus. Kontrakten gælder til sommeren 2027.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

I dialog om Albert Grønbæk

Wayne Rooney vild med dansk angriber



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem