Vendsyssel FF har offentligtgjort, at man henter angriberen Shanyder Borgelin, der skifter fra Messi's klub Inter Miami.
Vendsyssel FF jagter i den kommende sæson at blive en del af oprykningsstriden i 1. Division, man har allerede hentet den tidligere Superliga-profil, Kasper Kusk, men klubben fra Hjørring stopper ikke deres oprustning der. Nu har man hentet den haitianske angriber Shanyder Borgelin i det sydlige Florida.
I Vendsyssel er man mege tilfredse med tilføjelsen af den store angriber.
– Vi har været på jagt efter en ung angriber og er meget stolte over at lykkes med at hente Shanyder til det nordjyske fra Inter Miami. Shanyder er en stor angriber på 196cm, som samtidig har fart i fødderne, en enorm fysik og fine færdigheder, udtaler sportsdirektør, Christian Larsen til Vendsyssel FF's hjemmeside.
Den store angriber havde i den grad problemer med at tiltvinge sig spilletid i Inter Miami, hvor han skulle slå spillere som Luis Suarez og Lionel Messi af, hvis det skulle blive til minutter i MLS. Derfor har den store angriber hovedsagligt gjort sig på 2. holdet hos Miami-klubben i denne sæson. Alligevel er man stolte over at have lokket ham til nordjylland.
– At tiltrække en spiller fra en stor klub i USA vidner om at vi har gang i noget godt i det nordjyske, siger Christian Larsen i forbindelse med skiftet.
Shanyder Borgelin nåede 19 kampe for Inter Miami og scorede to mål. Han tiltræder først i Hjørring, når arbejdstilladelsen er i hus. Kontrakten gælder til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Her kan du se Norge mod Senegal
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
FC Københavns talenter gør rent bord
Her kan du se Argentina mod Østrig
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Lyngby Boldklub sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Frankrig – Irak
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent