Fra Serie 2 til 1. division: Drømmer om Superliga

Der drømmes stort i Hillerød Fodbold.



Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.

Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.

Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.

– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.

– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.

De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.

– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.

– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.

Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.

Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Magisk aften for FC København-stjerne

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Overvejer Mathias Jensen-køb

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Ny nedtur for Ansu Fati

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Henter dansker – får god pakke

Presset Frank: Her er vores store problem

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

– Et frygteligt scenarie

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale