Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.
Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.
Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.
– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.
– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.
De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.
– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.
– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.
Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.
Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
OPTAKT
USA – Belgien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW