Fra Serie 2 til 1. division: Drømmer om Superliga

Der drømmes stort i Hillerød Fodbold.



Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.

Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.

Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.

– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.

– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.

De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.

– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.

– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.

Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.

Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’