Fra Serie 2 til 1. division: Drømmer om Superliga

Der drømmes stort i Hillerød Fodbold.



Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.

Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.

Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.

– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.

– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.

De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.

– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.

– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.

Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.

Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’