Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.
Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.
Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.
– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.
– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.
De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.
– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.
– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.
Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.
Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT