Fra Serie 2 til 1. division: Drømmer om Superliga

Der drømmes stort i Hillerød Fodbold.



Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.

Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.

Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.

– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.

– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.

De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.

– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.

– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.

Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.

Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Brasiliansk VM-mavepuster



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Monsterbud på vej

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden