Fra Serie 2 til 1. division: Drømmer om Superliga

Der drømmes stort i Hillerød Fodbold.



Jonathan Witt har taget den lange vej fra Serie 2 til 1. division med Hillerød Fodbold.

Igennem de seneste sæsoner har klubben spillet i 1. division under ledelse af den tidligere Helsingør-cheftræner Christian Lønstrup, der noget overraskende førte dem i Superligaen tilbage i 2017.

Den rejse er noget, som Hillerøds 31-årige anfører Jonathan Witt drømmer om, også vil ske for klubben, der i aftes bankede HB Køge med 5-1 på udebane.

– Det er jo drømmen (at vi skal i Superligaen på et tidspunkt, red.), så må vi jo se, hvad det rækker til. Det har været en fantastisk rejse, og det vigtigste er, at jeg kan se, at folk gerne vil blive ved. Vi har en ejer, der gerne vil føre det længere frem, vi har nogle spillere, der er superglade for at være her, og der er et godt sammenhold i truppen, som I nok har hørt meget om, men det er det, Hillerød kan. Og det er jeg glad for at være en del af.

– Man drømmer stort, hvilket man skal gøre. Det er også derfor, der bliver talt om top 6, selvom vi ikke har budgettet til det. Men det er fordi, det er fedt at drømme. Nogle gange skal man også være realistisk, men vi føler, at vi har holdet til at ende højt, hvis vi spiller sådan her. Så hvorfor ikke drømme lidt, siger Jonathan Witt til TV 3 Sport i nedtakten efter kampen mod HB Køge.

De gode præstationer i de seneste sæsoner fra Hillerød er ikke noget, der er gået ubemærket hen hos andre klubber. Derfor solgte man blandt andet i sommer Sebastian Pingel, der havde scoret mål for holdet, til det storsatsende AC Horsens, hvilket ifølge nordsjællændernes kaptajn er en helt naturlig udvikling.

– Jeg har et erklæret mål med den her klub, og det er, at vi rykker os hvert år. Jeg har været her, siden vi spillede i Serie 2, så at være med på den rejse betyder utroligt meget, men også at kunne se, at det bliver ved med at løfte sig.

– Jeg kan godt forstå, at man gerne vil være en sælgende klub (i Hillerød, red.), det er svært at få indtægter på andre måder, men når du spiller her og er én af de ældre, så vil du gerne vinde, og jeg synes, vi har holdet til det. Så det betyder meget, at jeg også kan se, at vi bliver ved med at rykke os i den rigtige retning.

Sejren mandag aften betyder, at Hillerød tilbringer vinterpausen på sjettepladsen i 1. division.

Du kan se hele interviewet med Jonathan Witt i videoen over artiklen.





Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

– De skal skille sig af med ham!

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe triumf for Frank

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil