For to år siden var forsvarsspiller Pascal Gregor et stensikkert kort i den U21-landsholdstrup, Niels Frederiksen ville tage med til U21-EM i Tjekkiet, men en skade smadrede Gregors drøm om en slutrunde. Og siden er der ikke meget, der er gået efter planen for forsvarsspilleren.
Pascal Gregor, 25 år, er på kontrakt i FC Helsingør, og han har derfor brugt de sidste to sæsoner på at rykke ned. Først fra Superligaen til NordicBet Ligaen og for en uges tid siden blev det til en nedrykning fra NordicBet Ligaen til 2. Division.
Den tidligere FCN-spiller lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til dansk fodbolds bedste række, hvis muligheden byder sig.
– Jeg har kontrakt et halvt år mere med FC Helsingør, så jeg er fortsat spiller i klubben, men vi må se, hvad der sker. Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt, og det tror jeg gælder alle fodboldspillere, og jeg mener stadig, at jeg har niveauet til at være med i Superligaen. Kommer der er et tilbud fra en højere hylde, og tingene kan passe sammen mellem mig og klubberne, så må vi se på det, siger Pascal Gregor til Helsingør Dagblad.
FC Helsingør har fortsat i sinde at køre med et fuldtidssetup under den nye ejerkreds med amerikanske Jordan Gardner i spidsen. Men om Gregor skal være en del af det fremadrettet, kan man nok godt tvivle på, når man tænker på, at han bare har et halvt år igen af sin aftale med klubben.
Helsingør Dagblad kårede i øvrigt Pascal Gregor til sæsonens bedste for FC Helsingør.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
