Fra Superligaen til 2. Division: Jeg har stadig niveauet til at være med

Det er for anden sæson i træk blevet til nedrykning for FC Helsingør og Pascal Gregor. Sidstnævnte mener, at niveauet forsat er til dansk fodbolds bedste række.



For to år siden var forsvarsspiller Pascal Gregor et stensikkert kort i den U21-landsholdstrup, Niels Frederiksen ville tage med til U21-EM i Tjekkiet, men en skade smadrede Gregors drøm om en slutrunde. Og siden er der ikke meget, der er gået efter planen for forsvarsspilleren.

Pascal Gregor, 25 år, er på kontrakt i FC Helsingør, og han har derfor brugt de sidste to sæsoner på at rykke ned. Først fra Superligaen til NordicBet Ligaen og for en uges tid siden blev det til en nedrykning fra NordicBet Ligaen til 2. Division.

Den tidligere FCN-spiller lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til dansk fodbolds bedste række, hvis muligheden byder sig.

– Jeg har kontrakt et halvt år mere med FC Helsingør, så jeg er fortsat spiller i klubben, men vi må se, hvad der sker. Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt, og det tror jeg gælder alle fodboldspillere, og jeg mener stadig, at jeg har niveauet til at være med i Superligaen. Kommer der er et tilbud fra en højere hylde, og tingene kan passe sammen mellem mig og klubberne, så må vi se på det, siger Pascal Gregor til Helsingør Dagblad.

FC Helsingør har fortsat i sinde at køre med et fuldtidssetup under den nye ejerkreds med amerikanske Jordan Gardner i spidsen. Men om Gregor skal være en del af det fremadrettet, kan man nok godt tvivle på, når man tænker på, at han bare har et halvt år igen af sin aftale med klubben.

Helsingør Dagblad kårede i øvrigt Pascal Gregor til sæsonens bedste for FC Helsingør.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg