Fra Superligaen til 2. Division: Jeg har stadig niveauet til at være med

Det er for anden sæson i træk blevet til nedrykning for FC Helsingør og Pascal Gregor. Sidstnævnte mener, at niveauet forsat er til dansk fodbolds bedste række.



For to år siden var forsvarsspiller Pascal Gregor et stensikkert kort i den U21-landsholdstrup, Niels Frederiksen ville tage med til U21-EM i Tjekkiet, men en skade smadrede Gregors drøm om en slutrunde. Og siden er der ikke meget, der er gået efter planen for forsvarsspilleren.

Pascal Gregor, 25 år, er på kontrakt i FC Helsingør, og han har derfor brugt de sidste to sæsoner på at rykke ned. Først fra Superligaen til NordicBet Ligaen og for en uges tid siden blev det til en nedrykning fra NordicBet Ligaen til 2. Division.

Den tidligere FCN-spiller lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til dansk fodbolds bedste række, hvis muligheden byder sig.

– Jeg har kontrakt et halvt år mere med FC Helsingør, så jeg er fortsat spiller i klubben, men vi må se, hvad der sker. Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt, og det tror jeg gælder alle fodboldspillere, og jeg mener stadig, at jeg har niveauet til at være med i Superligaen. Kommer der er et tilbud fra en højere hylde, og tingene kan passe sammen mellem mig og klubberne, så må vi se på det, siger Pascal Gregor til Helsingør Dagblad.

FC Helsingør har fortsat i sinde at køre med et fuldtidssetup under den nye ejerkreds med amerikanske Jordan Gardner i spidsen. Men om Gregor skal være en del af det fremadrettet, kan man nok godt tvivle på, når man tænker på, at han bare har et halvt år igen af sin aftale med klubben.

Helsingør Dagblad kårede i øvrigt Pascal Gregor til sæsonens bedste for FC Helsingør.







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah