Fra Superligaen til 2. Division: Jeg har stadig niveauet til at være med

Det er for anden sæson i træk blevet til nedrykning for FC Helsingør og Pascal Gregor. Sidstnævnte mener, at niveauet forsat er til dansk fodbolds bedste række.



For to år siden var forsvarsspiller Pascal Gregor et stensikkert kort i den U21-landsholdstrup, Niels Frederiksen ville tage med til U21-EM i Tjekkiet, men en skade smadrede Gregors drøm om en slutrunde. Og siden er der ikke meget, der er gået efter planen for forsvarsspilleren.

Pascal Gregor, 25 år, er på kontrakt i FC Helsingør, og han har derfor brugt de sidste to sæsoner på at rykke ned. Først fra Superligaen til NordicBet Ligaen og for en uges tid siden blev det til en nedrykning fra NordicBet Ligaen til 2. Division.

Den tidligere FCN-spiller lægger ikke skjul på, at han gerne vil tilbage til dansk fodbolds bedste række, hvis muligheden byder sig.

– Jeg har kontrakt et halvt år mere med FC Helsingør, så jeg er fortsat spiller i klubben, men vi må se, hvad der sker. Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt, og det tror jeg gælder alle fodboldspillere, og jeg mener stadig, at jeg har niveauet til at være med i Superligaen. Kommer der er et tilbud fra en højere hylde, og tingene kan passe sammen mellem mig og klubberne, så må vi se på det, siger Pascal Gregor til Helsingør Dagblad.

FC Helsingør har fortsat i sinde at køre med et fuldtidssetup under den nye ejerkreds med amerikanske Jordan Gardner i spidsen. Men om Gregor skal være en del af det fremadrettet, kan man nok godt tvivle på, når man tænker på, at han bare har et halvt år igen af sin aftale med klubben.

Helsingør Dagblad kårede i øvrigt Pascal Gregor til sæsonens bedste for FC Helsingør.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Spanien – Belgien

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Superligaen er knækket

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub