AC Horsens lykkedes lørdag med et vaskeægte scoop, da NordicBet Liga-klubben viste muskler ved at købe Mikkel Kallesøe i Randers FC.
Det er en mand med et rigtig pænt CV, som støder til klubben på næsthøjeste niveau i Danmark.
Med 27 år på bagen har Kallesøe allerede spillet 179 Superliga-kampe, så det er en mand, der er vant til at præstere på højeste niveau herhjemme, som Martin Retov og Jonas Kamper får gavn af i den storsatsende klub.
Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Mikkel KallesøeNy AC Horsens-spiller
Netop cheftræner Martin Retov og assistenttræner Jonas Kamper var afgørende for, at Mikkel Kallesøe valgte AC Horsens som sin nye klub. Det siger hovedpersonen til Tipsbladet.
– Først og fremmest var det ambitionerne, men også trænerteamet. Det tiltaler mig virkelig meget med Retov og Kamper. Da de (AC Horsens, red.) kom på banen, var jeg ikke i tvivl om, at det var det, jeg gerne ville.
– Jeg har snakket lidt med Retov, men det var, da jeg havde skrevet under. Det var mere min agent, der havde dialogen med dem, fortæller han.
Han siger, at kontakten mellem parterne startede for godt og vel en halvanden måned siden. Horsens og Randers blev enige omkring handlen tidligere på ugen, og tidligt lørdags gennemførte Kallesøe så lægetjekket.
Han roser flere gange de ambitioner, som AC Horsens har, og der er ingen tvivl om, at Kallesøe er en mand, man har udset sig som afgørende for, at Horsens igen i fremtiden kan spille Superliga-bold.
Ikke et skridt ned
Men er det et skridt ned for den 27-årige nu tidligere Randers-back, som har et hav af Superliga-kampe på CV'et, at han nu skal ned og spille på anden række herhjemme?
– Jeg kan godt følge, hvad du mener. Det vil nogen nok sige, men med de planer der er i Horsens, vil jeg ikke sige, at det er et skridt ned. Selvfølgelig hedder det 1. division, men det er også en stærk liga, man ikke skal undervurdere.
– Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Når man ser på privatlivet for Kallesøe, så forstår man, hvad han mener, når han siger, at det giver bedst mening. I juni fik han en søn, så familien bliver boende i Randers.
Til gengæld har Kallesøe brugt en del af lørdagen på at pakke en kuffert, som han skal have med søndag, hvor han rejser til Holland, hvor Horsens er på træningslejr. Her kan han glæde sig over at blive en del af en klub, hvor der allerede er nogle ansigter, han kender i forvejen.
Blandt andet assistenttræner Jonas Kamper, som Kallesøe spillede sammen med i Randers og i Viborg. Også Marvin Egho, Jakob Ankersen og Søren Reese har Kallesøe spillet med tidligere i karrieren, og mon ikke at han igen glæder sig til at smække indlæg ind i feltet til luftstærke Egho.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
NYHEDER
Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
Målmand på boligjagt i København
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
Medie: Betaler 11 millioner kroner
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne