AC Horsens lykkedes lørdag med et vaskeægte scoop, da NordicBet Liga-klubben viste muskler ved at købe Mikkel Kallesøe i Randers FC.
Det er en mand med et rigtig pænt CV, som støder til klubben på næsthøjeste niveau i Danmark.
Med 27 år på bagen har Kallesøe allerede spillet 179 Superliga-kampe, så det er en mand, der er vant til at præstere på højeste niveau herhjemme, som Martin Retov og Jonas Kamper får gavn af i den storsatsende klub.
Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Mikkel KallesøeNy AC Horsens-spiller
Netop cheftræner Martin Retov og assistenttræner Jonas Kamper var afgørende for, at Mikkel Kallesøe valgte AC Horsens som sin nye klub. Det siger hovedpersonen til Tipsbladet.
– Først og fremmest var det ambitionerne, men også trænerteamet. Det tiltaler mig virkelig meget med Retov og Kamper. Da de (AC Horsens, red.) kom på banen, var jeg ikke i tvivl om, at det var det, jeg gerne ville.
– Jeg har snakket lidt med Retov, men det var, da jeg havde skrevet under. Det var mere min agent, der havde dialogen med dem, fortæller han.
Han siger, at kontakten mellem parterne startede for godt og vel en halvanden måned siden. Horsens og Randers blev enige omkring handlen tidligere på ugen, og tidligt lørdags gennemførte Kallesøe så lægetjekket.
Han roser flere gange de ambitioner, som AC Horsens har, og der er ingen tvivl om, at Kallesøe er en mand, man har udset sig som afgørende for, at Horsens igen i fremtiden kan spille Superliga-bold.
Ikke et skridt ned
Men er det et skridt ned for den 27-årige nu tidligere Randers-back, som har et hav af Superliga-kampe på CV'et, at han nu skal ned og spille på anden række herhjemme?
– Jeg kan godt følge, hvad du mener. Det vil nogen nok sige, men med de planer der er i Horsens, vil jeg ikke sige, at det er et skridt ned. Selvfølgelig hedder det 1. division, men det er også en stærk liga, man ikke skal undervurdere.
– Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Når man ser på privatlivet for Kallesøe, så forstår man, hvad han mener, når han siger, at det giver bedst mening. I juni fik han en søn, så familien bliver boende i Randers.
Til gengæld har Kallesøe brugt en del af lørdagen på at pakke en kuffert, som han skal have med søndag, hvor han rejser til Holland, hvor Horsens er på træningslejr. Her kan han glæde sig over at blive en del af en klub, hvor der allerede er nogle ansigter, han kender i forvejen.
Blandt andet assistenttræner Jonas Kamper, som Kallesøe spillede sammen med i Randers og i Viborg. Også Marvin Egho, Jakob Ankersen og Søren Reese har Kallesøe spillet med tidligere i karrieren, og mon ikke at han igen glæder sig til at smække indlæg ind i feltet til luftstærke Egho.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT