AC Horsens lykkedes lørdag med et vaskeægte scoop, da NordicBet Liga-klubben viste muskler ved at købe Mikkel Kallesøe i Randers FC.
Det er en mand med et rigtig pænt CV, som støder til klubben på næsthøjeste niveau i Danmark.
Med 27 år på bagen har Kallesøe allerede spillet 179 Superliga-kampe, så det er en mand, der er vant til at præstere på højeste niveau herhjemme, som Martin Retov og Jonas Kamper får gavn af i den storsatsende klub.
Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Mikkel KallesøeNy AC Horsens-spiller
Netop cheftræner Martin Retov og assistenttræner Jonas Kamper var afgørende for, at Mikkel Kallesøe valgte AC Horsens som sin nye klub. Det siger hovedpersonen til Tipsbladet.
– Først og fremmest var det ambitionerne, men også trænerteamet. Det tiltaler mig virkelig meget med Retov og Kamper. Da de (AC Horsens, red.) kom på banen, var jeg ikke i tvivl om, at det var det, jeg gerne ville.
– Jeg har snakket lidt med Retov, men det var, da jeg havde skrevet under. Det var mere min agent, der havde dialogen med dem, fortæller han.
Han siger, at kontakten mellem parterne startede for godt og vel en halvanden måned siden. Horsens og Randers blev enige omkring handlen tidligere på ugen, og tidligt lørdags gennemførte Kallesøe så lægetjekket.
Han roser flere gange de ambitioner, som AC Horsens har, og der er ingen tvivl om, at Kallesøe er en mand, man har udset sig som afgørende for, at Horsens igen i fremtiden kan spille Superliga-bold.
Ikke et skridt ned
Men er det et skridt ned for den 27-årige nu tidligere Randers-back, som har et hav af Superliga-kampe på CV'et, at han nu skal ned og spille på anden række herhjemme?
– Jeg kan godt følge, hvad du mener. Det vil nogen nok sige, men med de planer der er i Horsens, vil jeg ikke sige, at det er et skridt ned. Selvfølgelig hedder det 1. division, men det er også en stærk liga, man ikke skal undervurdere.
– Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.
Når man ser på privatlivet for Kallesøe, så forstår man, hvad han mener, når han siger, at det giver bedst mening. I juni fik han en søn, så familien bliver boende i Randers.
Til gengæld har Kallesøe brugt en del af lørdagen på at pakke en kuffert, som han skal have med søndag, hvor han rejser til Holland, hvor Horsens er på træningslejr. Her kan han glæde sig over at blive en del af en klub, hvor der allerede er nogle ansigter, han kender i forvejen.
Blandt andet assistenttræner Jonas Kamper, som Kallesøe spillede sammen med i Randers og i Viborg. Også Marvin Egho, Jakob Ankersen og Søren Reese har Kallesøe spillet med tidligere i karrieren, og mon ikke at han igen glæder sig til at smække indlæg ind i feltet til luftstærke Egho.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW