Fremhæver Retov efter overraskende skifte

Mikkel Kallesøe er ny mand i AC Horsens, og her spillede Martin Retov og Jonas Kamper en væsentlig rolle.



AC Horsens lykkedes lørdag med et vaskeægte scoop, da NordicBet Liga-klubben viste muskler ved at købe Mikkel Kallesøe i Randers FC. 

Det er en mand med et rigtig pænt CV, som støder til klubben på næsthøjeste niveau i Danmark.

Med 27 år på bagen har Kallesøe allerede spillet 179 Superliga-kampe, så det er en mand, der er vant til at præstere på højeste niveau herhjemme, som Martin Retov og Jonas Kamper får gavn af i den storsatsende klub. 

Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.

Mikkel Kallesøe
Ny AC Horsens-spiller

Netop cheftræner Martin Retov og assistenttræner Jonas Kamper var afgørende for, at Mikkel Kallesøe valgte AC Horsens som sin nye klub. Det siger hovedpersonen til Tipsbladet.

– Først og fremmest var det ambitionerne, men også trænerteamet. Det tiltaler mig virkelig meget med Retov og Kamper. Da de (AC Horsens, red.) kom på banen, var jeg ikke i tvivl om, at det var det, jeg gerne ville.

– Jeg har snakket lidt med Retov, men det var, da jeg havde skrevet under. Det var mere min agent, der havde dialogen med dem, fortæller han.

Han siger, at kontakten mellem parterne startede for godt og vel en halvanden måned siden. Horsens og Randers blev enige omkring handlen tidligere på ugen, og tidligt lørdags gennemførte Kallesøe så lægetjekket. 

Foto: Alamy

Han roser flere gange de ambitioner, som AC Horsens har, og der er ingen tvivl om, at Kallesøe er en mand, man har udset sig som afgørende for, at Horsens igen i fremtiden kan spille Superliga-bold.

Ikke et skridt ned 
Men er det et skridt ned for den 27-årige nu tidligere Randers-back, som har et hav af Superliga-kampe på CV'et, at han nu skal ned og spille på anden række herhjemme? 

– Jeg kan godt følge, hvad du mener. Det vil nogen nok sige, men med de planer der er i Horsens, vil jeg ikke sige, at det er et skridt ned. Selvfølgelig hedder det 1. division, men det er også en stærk liga, man ikke skal undervurdere.

– Udefra kan jeg godt se, at nogen nok tænker, det er et skridt ned, men for mig giver det bedst mening.

Når man ser på privatlivet for Kallesøe, så forstår man, hvad han mener, når han siger, at det giver bedst mening. I juni fik han en søn, så familien bliver boende i Randers. 

Til gengæld har Kallesøe brugt en del af lørdagen på at pakke en kuffert, som han skal have med søndag, hvor han rejser til Holland, hvor Horsens er på træningslejr. Her kan han glæde sig over at blive en del af en klub, hvor der allerede er nogle ansigter, han kender i forvejen. 

Blandt andet assistenttræner Jonas Kamper, som Kallesøe spillede sammen med i Randers og i Viborg. Også Marvin Egho, Jakob Ankersen og Søren Reese har Kallesøe spillet med tidligere i karrieren, og mon ikke at han igen glæder sig til at smække indlæg ind i feltet til luftstærke Egho.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det har man nok aldrig set før

Stor derby-bøde til FC København

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Rigmand vild med FC København-aftale

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Frank reddet i døende sekunder

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr